Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ORDU’DA İLK PASTANEYİ KİM AÇTI?

ORDU’DA İLK PASTANEYİ KİM AÇTI?

ORDU’DA İLK PASTANEYİ 1920’Lİ YILLARDA RUSYA’DAN ÜLKEMİZE DÖNEN HAŞİM VE HAZİK KARDEŞLER AÇMIŞ.

Tarihte, insanların ilk ekmeği yapmaları ve sonrasında yapmış olduğu ekmeği çeşitli malzemelerle tatlandırmaları, pastacılığın başlangıcı sayılıyor. Eski Yunanlılar ve Romalılar döneminde çok ilerleme kaydeden pastacılık, Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile büyük bir darbe alsa da; Amerika’nın keşfi ile tekrar canlılık kazanmış ve bugünkü butik pasta sektörünün oluşmasına kadar gelmiştir. Yeni kıtanın keşfi, Avrupa’da şeker ve kakao malzemelerinin bollaşmasına sebep olmuştur. Pastacılık ile ilgili ilk birlik 1270 yılında Paris’te Pastacılar Birliği adı altında kurulmuş. Birlik, yalnızca düğün ve ziyafetlerde halka pasta satabiliyormuş. Fransa’da pastacılığın yayılarak yeni bir çığır açması 1789’da büyük Fransa Devrimi ile oluşmuş.. Kraliyet sarayında ve imtiyazlı ailelerde çalışan pastacılar işlerini kaybettikten sonra Fransa’nın her tarafına yayılarak pasta imalathanelerini yani bu zamanki adıyla “Butik Pasta Tasarım Evleri”ni açmışlar. Bu sayede bütün butik pasta çeşitleri Fransa’ya yayılarak halka tattırmış. İşte pastacılık dünyaya bu şekilde yayılmış. Tabi Türkiye de bu akımdan olumlu yönde etkilenmiş.

RUS İHTİLALİ SONRASI

Acaba pastacılık Ordu’ya nasıl gelmiş. Bunu Ordu’da pastacılık yapan Şerif Kamber’in, bize anlattığı atalarıyla ilgili tarihsel bilgilerden öğreniyoruz. Pastacılıkta dördüncü kuşak olarak bu geleneği sürdüren Şerif Kamber, günümüzde mesleğin tüm inceliklerini biliyor ve harfiyen de uyguluyor. Bu gelenek atalarından gelmiş. Taa Çarlık Rusya’sı dönemlerinden gelen bu geleneğin son temsilcisi olan Şerif Kamber, Ordu’ya ilk pastaneyi açanları da şöyle anlatıyor:  “Yıl 1917… Rus ihtilali ve Çarlık Rusya’sının yıkılması ve komünist rejimin geldiği yıllardan söz ediyorum. Atalarımız anlattı. O yıllarda Çarlık Rusya’sında çalışan atalarımız ihtilalin sonrasında ülkelerine dönmeye mecbur kalmışlar. Yüzde 90’ı Türkiye’ye dönmüş. Çoğunluğu Moskova ve Leningrad’ta çalışıyormuş. Bizim atalarımız da memleketleri Çamlıhemşin’e dönmüşler. Daha sonra da buradan ülkenin çeşitli yörelerine dağılmışlar…”

ORDU’YA GELEN 2 KARDEŞ

Şerif Kmbar şöyle devam etti: “Onlardan ikisi de yani dedelerimiz Haşim ve Hazik (iki kardeş) Ordu’ya gelmiş. Ve ilk pastaneyi 1920’li yıllarda Sırrıpaşa Caddesi üzerindeki Rasim Akyol’un evinin altında (şimdiki Hotiç ayakkabı mağazasının olduğu yere) açmışlar. Ordu’da ilk pastane böylece açılmış oluyor. Ve iyi de iş yapmışlar. Daha sonraki günlerde, memleketten yani Çamlıhemşin’den yakınları da yanlarına gelip meslek öğrenmeye başlamışlar. Mesleği öğrenenler arasında İsmail ve Mehmet Çamlı kardeşler de varmış. Onlar bir süre sonra buradan ayrılıp kendi işyerlerini kurmuşlar. Fidangör mevkiindeki şimdiki Kuğu Pastanesinin olduğu yere ‘Çamlı’ adını verdikleri pastaneyi açmışlar. İsmail ve Mehmet Çamlı’nın yanında çalışan yeğenleri İsmail ve Ali Çamlı da işi öğrenince onlar da ayrılıp Güneş Pastanesini (şimdiki Meşhur Pidecinin birinci katındaki yere) açmışlar…” 

TARİHİ BİR FOTOĞRAF

Babası Baki Kamber, 1952’de dayıları olan Çamlı Pastanesinin sahipleri İsmail ve Mehmet Çamlı’nın yanına girerek O da pastacılığı öğrenmeye başlamış. Şerif Kamber “İşte babamın mesleğe ilk başladığı yılın fotoğrafı diyor ve şöyle devam ediyor: “Soldaki babam Baki Kamber, hemen yanında Ali Efendioğullarından dayısı İsmail Çamlı ve yanında Mehmet Çamlı görülüyor. En sağdaki de yine sülaleden Hikmet Köseoğlu’dur” diyor.

pastacılık (1)

Şerif Kamber konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Babam onların yanında pastacılığı öğreniyor. Daha sonra Muhittin Kamber’le birlikte Ordu Sinemasının zemin katında Buket Pastanesini açıyorlar (Şimdiki Koton alışveriş merkezinin olduğu yer).. Ben de o yıllarda küçüktüm, hem okula gidiyor, hem de babamın yanında mesleği öğrenmeye çalışıyordum. Okuldan sonra askere gittim. Dönünce 1982 yılında kendi pastanemi açtım. Ortağım Ali Altay’la beraber ‘Başak Pastanesi’ni kurduk. 5-6 ay sonra Ali Altay emekli oldu ve işi bıraktı. Şimdi Bodrum’da yaşıyor. İlk işyerimiz Sırrıpaşa Caddesi üzerinde Servet Tuhafiyenin yanındaydı. Buradan 19 Eylül Ortaokulunun yanına, şimdi de okulun tam karşısındaki yeni yerimize taşındık.”

KORUTÜRK’ÜN ELİNİ ÖPMÜŞ

Evli ve biri kız, iki çocuk babası olan Şerif Kamber’e ilginç bir anısı olup olmadığını sordum. Ordu Sinemasının zemin katındaki pastanedeyken Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’le tanışmış, O’nun elini öpmüş ve kendisine servis yapmış. Yine üst kat sinema olduğu için, orada konserler de düzenleniyormuş. Konsere gelenler mutlaka pastaneye uğruyorlarmış. O dönem ne kadar ünlü insan varsa ve de Ordu’ya gelmişse hepsini de çok yakından görme şansını elde etmiş.

Haber-Röportaj: AHMET GÜRPINAR

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?