Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

UKRAYNA SULARINDA BİR VONALI

UKRAYNA SULARINDA BİR VONALI

Perşembe’de kırk yıldır dalgıçlık yapan ve teknesiyle Karadeniz kıyılarında salyangoz toplayarak geçimini sağlayan Mahmut Namdar (53) bu kez de ekibiyle Salyangoz için Ukrayna sularına daldı.

Dalgıç Namdar Ukrayna’daki Salyangoz avcılığını şöyle anlattı: “Biz ekip olarak  1985 yılından bu yana salyangoz avcılığı yapıyoruz. Kendi teknem de var. Bu sene salyangoz avcılığı için İzmir Menemenli Silo Tarım Su Ürünleri şirketi adına Ukrayna’ya 3 adet tekne götürdük. Zaten biz yıllarca topladığımız salyangozları onlara satıyorduk. Onların Bolaman’da da işleme tesisleri var.  Ana merkez İzmir Menemen’de. Toplanan bu salyangozları tesislerinde işleyerek büyük bir bölümünü Çin, Japonya ve ağırlıklı olarak da Kore’ye, batı ülkelerinden de İtalya, Fransa gibi ülkelere de ihraç ediyorlar. Şirket bizi iyi tanıyor.

GÜNDE 5 İLE 7 TON ARASINDA SALYANGOZ ÇIKARIYORUZ

Benim onlarla 5 yıllık sözleşmem var. Onlara 5 sene çalışmak zorundayım. Ücretler, tatminkar. Maaş ve prim olarak anlaşmalar yaptık. Bu kez onlar için ekibimizle Ukrayna Odesa’ya gittik ve ilk dalışımızda şok olduk. Denizin dibi kara midye ve salyangoz dolu, kum görünmüyor. Her teknede iki kişi dalıyor bir kişi de güvertede kompresör başında. Günde ortalama tekne başına 5 ton ila 7 ton arasında salyangoz çıkarmaya başladık. En kötü halde üç tekne günde 15 ton çıkarmaya başladık.

UKRAYNA HÜKÜMETİ BAŞARMIŞ

Biz bu rakamı Türkiye’de bir buçuk ayda yakalıyoruz. Bunu özellikle belirtmek isterim. Bunun sebebi denizlerin korunmasıyla ilgili. Ukrayna hükümeti bunu başarmış.  Onlar ne avcılığı yapacaksan sana ona göre avlanma izni veriyor. Limandan girişler-çıkışlar öyle kolay değil. Yapacağın işe göre belgeni görüyor hava durumunu inceliyor. Çıkabilirsin veya çıkamazsın diyor. Öyle izin veriyor. Avlanma sonrası verilen izin dışında avlanma yapılmış mı diye kontrol ediliyor. Kestikleri cezalarla can yakıyorlar. Türkiye’de olsa senin denize çıkıp çıkmadığından kimsenin haberi olmaz ama burada sıkı kontrol var.

CAN GÜVENLİĞİ İLK SIRADA

Adamlar birçok konuda, bir çok şeyi aşmışlar. Orada can güvenliği ön sırada bizde itaat ediyoruz. Usulüne göre davranıyoruz. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Şimdi orada salyangoz avı ile ilgili kota yok. Avlayabildiği kadar avlıyorsun ancak  kendi sağlığımız açısından günde altı saatten fazla çalışma izni yok. Türkiye’de biz 15 veya 20 çuval; yani 800 veya 1.200 kilo topladığımız zaman günü kurtarıyoruz.  Üç ayrı tekne aynı sularda avlanıyoruz  30  deniz mili  aşağı yukarı 50 kilometre  yani üç saat açığa çıkıyoruz. Yedi sekiz kulaç su var. Sığlık alan oraya dalıyoruz vurgun yeme riski yok.

3 SAATTE 100 ÇUVAL SALYANGOZ YAKALADIK

Odesa’da  Herson bölgesi, Kırıma ve Rusya’ya  sınır. Oralarda avcılık serbest. Devamlı kontrole geliyorlar. Deneme amaçlı bir algarna (dip tarama)  çektim bir algarnada  tam 18 çuval salyangoz yakaladım. Akşama kadar çalıştırmadılar sadece 6 algarna attım. Takriben yarımşar saatten 3 saat çalışma sonucu 100 çuval salyangoz çektim.  Bu da 4 tona tekamül ediyor. Bu araştırmalarımız sonunda oralara fabrikalar açıldı. İç olarak piyasada kilosu 7 dolar. Yaklaşık 5 kilo salyangozdan çıkan 1 kilo da iç var, 3 kilodan da 1 kilo çıkan iç var.

ŞİRKET SAYESİNDE ÇALIŞABİLİYORUZ

Şirketin orada ortağı, bağlantısı var. Bürokratik işleri ve diğer bağlantıları o organize ediyor. Onun sayesinde biz çalışma ve oturma izni alabiliyoruz.  Avlandığımız bölgeler ise Ukrayna, Abhazya, Moritanya, Arnavutluk. Buralar için şirketi ekibi var. Şu anda pandemiden (salgın) dolayı yurt dışı dalışlarımızın hepsi iptal. Yeni yaşam şeklimize alıştığımız zaman yani yeni normale döndüğümüz zaman yine devam edeceğiz.

UKRAYNA’DA DA BU İŞ YAPILIYOR

Orada bu işi yapan Ukraynalılar da var. Onlar da beklemede ancak onlar sırt tüpüyle dalıyorlar, biz kompresörle dalıyoruz. Sırt tüpü bizi yavaşlatıyor onunla iş çıkaramıyoruz.  Bir de tüple daldığın zaman nereden çıkacağın belli olmuyor. Kompresörle hortumun yettiği yere kadar 150 metre  çevreyi tarayabiliyorsun.  Zaten günde iki demir atıyoruz. Bir demir öğleye kadar, bir demir öğleden sonra.  5 ton tamam olunca doğru limana.

DOKUZ AY ÇALIŞABİLİYORUZ

Çalışma süremiz 9 ay. Nisan ayında başlıyoruz, soğuklar başlamadan aralık ayında bitiriyoruz. Soğuk başladığında zaten salyangozlarda kendini muhafaza etmek için kendini kuma gömüyor. Bizde işi tatil ediyoruz. Kaldığımız evleri şirket ayarlıyor. Domuz eti yemiyoruz zaten pahalı inek eti ucuz. Biz Müslüman olduğumuzu söylüyoruz bizi o yönden kolluyorlar. Etimizi sebzelerimizi alıyoruz genellikle orada yapıp yiyoruz. Sıkıntı yaşamıyoruz. 

SINAVLARA GİRDİM, ÜNİVERSİTE BİTİRDİM

Ben orada kaldığım sürece dışarıdan sınavlara girdim, üniversiteyi de bitirdim. Onların ehliyetlerini de, kaptanlık belgelerini de aldım. Bir kez daha gidersem vatandaşlığa kadar gidiyor iş.  Şu an oraya gitsem bağlantılarım sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan avlanma yapabilirim ancak teknemizi Rusların veya Ukraynalıların  üzerine yapmamız şartıyla  ya da Ukrayna Türk ortaklıkları var onlarla çalışacaksın ve tutuğun salyangozun yarısını onlara pay vereceksin. Kendi işimi kendim yapabilmek adına saç tekne hazırlıyorum.  Kırım’la bir bağlantım var. Oranın bakanıyla beraber görüşüyoruz. Bir arkadaşım, bir aracım var. Çokta Türk dostu bir insan. Bakan beyin ifadesi “ben 4 sene görevdeyim  size oturum da alacağım iş imkanı da sağlayacağım. Yeter ki; yasalar ve kanunlara uygun avlanın” öyle bir sözü var.  Ona güveniyorum.

ORADA ŞEHİRLER ÇOK GÜZEL

Biz oraları çok sevdik, çok güzel çok tertipli ve düzenli. Şehirler çok güzel planlanmış. Orada Odesa’da İstanbul Park diye bir yer var orayı belediye başkanlığı zamanında Kadir Topbaş yaptırmış.  Malzemeler hep Türkiye’den gitme. Beton diye bir şey yok komple ağaçlık.  Tepeden baktığında şehir zaten yeşillikten  görünmüyor. Odesa, Kiev, Nikolay Irmağı 8 kilometre. Tekneleri oraya bağlıyoruz ve orası aralık ayından sonra donuyor.  

ŞİRKET BULUP ÇALIŞSINLAR

Benim buradan oralara dalmaya giden arkadaşlarıma tavsiyelerim olacak.  Buradan tekne götürüp burada para kazanayım hesabı yapmasınlar. Türkiye Ukrayna arası uçakla kırk beş dakika. Burada bu işleri yapacak firmaları bulacaklar, ben profesyonel dalgıcım diye belgelerini ibra edecekler ancak öyle çalışma izni alabilirler.  Şirket adına çalışabilirler aksi takdirde hayal kırıklığına uğrarlar. 

EKİBİM VE BEN DEVAM EDİYORUZ

Teknem ve ekibimle birlikte Giresun, Bulancak, Ordu, Perşembe  sularında işe devam ediyoruz. Ekibimde ben Kadir Acartürk, kardeşim Emrullah Namdar var şu an. Bizim sahilimizde bu işi yapan bizimle birlikte otuz tekne var.  Herkes geçim derdinde  biz de arkadaşlarımla ekibimle birlikte hava şartlarına göre, yöreye denize göre dalıyor salyangoz çıkarıyoruz. Allah sıhhat verirse çok yapsam bu işi 5 sene daha yaparım; çünkü ben profesyonelim işi zirvede bırakmayı bileceksin ki topluma örnek olasın. Bize de bu yakışır.  ARİF KALAFATEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?