Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

ALİ BABA VE AVANAK AHMET

Yirmi  yıl önce Turnasuyu vadisinde kivi üretmeye başlayan Ahmet Aydının hikayesi daha önce gazetemizde haber olmuştu. Komşuları gelişmeye açık ve meraklı şimdilerde seksene merdiven dayamış amcamıza sıra dışı işlerden dolayı  ''Avanak Ahmet'' ismini takmış, fakat kividen elde ettiği kazancı gördükten sonra hepsi kivi işine başlamış.

Ülkemiz için fındık dünya üretiminin büyük kısmını yaptığımız ve  güya söz sahibi olduğumuz stratejik tarım ürünü. 

Fiyatında belirleyici olamadığımız gibi borsası bile farklı ülkede.

Kimseye   fındıkta şöyle yapmalıyız böyle yapmamalıyız, devlet konuya el atmalı falan gibi akıl verecek ne bilgim  nede yetkim var.

Lakin  bölgemizin  kalkınmasının  bol keseden ulufe dağıtan, günü kurtarmak için tutulamayacak sözler veren siyasilerle değil Ahmet bey gibi alay edilme pahasına risk alan, yenilik peşinde koşan insanlar sayesinde olacağını düşünüyorum.

Daha önce 20 milyar dolara yakın mal varlığıyla dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Alibaba alışveriş sitesinin kurucusu Çinli Jack Ma'nın ve Asya kaplanlarının kalkınma hikayelerini köşemde yazmıştım (Bize lazım bir deli ve Asya devlerinden alınacak dersler başlıklı yazılarım)

Bu haber tekrar eski yazılarımı aklıma getirdi. 

Bu gün gıptayla baktığımız Güney Kore, Tayland Japonya özellikle 2. dünya savaşı sonrasında yollarına neredeyse sıfırdan başlamış açlıkla boğuşan ülkelerdi. Asya kaplanları olarak isimlendirilen ülkelerin bazılarında okuma yazma oranları ve milli gelirler  neredeyse birçok Afrika ülkesinden düşüktü. Her şeye tarımla topraktan başladılar. Bu gün sanayi devi olan Samsung gibi bazı firmaların başlangıcı tarıma dayanmaktadır. 

Örneğin bir zamanların ışıltılı başarı öyküsü Malezya'nın sanayileşmesinde kauçuk üretiminin dışında dünya pazarlarına sunduğu kendi işlediği tropikal meyve ürünler çok önemli yer tutar.

Gelişime direnen Çin de   Mao'nun aşırılıkları ve takıntıları sonucu ısrarla devam ettirmeye çalıştığı kollektif devlet tarımı kitlesel açlık ve ölümlere yol açmıştı.Çin  ideolojik takıntılarından dolayı Asya'nın geri kalanından çok daha geç sanayileşme kervanına katıldılar.

Çiftçilerin kendi ürünlerini üretme ve pazarlamaları neredeyse idamla sonuçlanacak  çok büyük suç olmasına rağmen gizlice kooperatifleşen 18 cesur çiftçinin öyküsü Çinin sefillikten kurtuluşunun başlangıcıdır. 

Çiftçilerin başarıyı yakaladığını  gören komünist parti bu  çiftçileri cezalandırmak yerine başarılarından  ders çıkararak her bölgede kendisine has kalkınma modelleri oluşturacak deneyler yaptı ve başarılı olanları yaygınlaştırdı.

Çinli lider Deng Xiaoping’in  ''kedinin siyah veya beyaz olması değil fare tutması önemlidir'' felsefesiyle sıkı komünist modelden   vazgeçtiler

Bize gelince ağzını açan Fındık üzerinden sömürü yapıyor.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin tarımsal alanlarının %5'inden azında üretilen çilekten alınan yıllık kazanç dünya fındık lideri Türkiye'nin fındık gelirine eşit. Tek bir yan üründen Fındık kadar para kazanıyorlar....

Tarım ne liberal kapitalistlerin ‘’bırakınız yapsınlar’’ dediği gibi  tek başına vatandaşa bırakılacak nede  komünizm de olduğu gibi devletin tek söz sahibi olup her şeyi belirleyebileceği bir konudur.

Devlet acilen Ahmet dedenin torunlarının yolunu açacak formüller bulmalı ve yeni başlangıçlara başlangıç yaparak yoldan çekilmelidir.

Artık vatandaşlarımızın elinde sadece fındıkla geçinilecek aile tipi üretim yapacak geniş araziler kalmadı.

Bu durumda geçmişte elimize yüzümüze bulaştırdığımız  3 konu ön plana çıkıyor; kooperatifleşme, ürün çeşitliliği ve pazarlama.

Kooperatif konusunda Çinlilerden, ürün çeşitliliği ve pazarlama konusundaysa referandumdan  önce portakal bıçaklayarak protesto edip kalbini kırdığımız, Konya kadar araziden yıllık 85 milyar Euro tarım ihracatı yapan  Hollanda'dan ve  çiftçilerin ürünlerini dünyaya pazarlayan İnternet devi Çinli Alibaba'dan  alınacak çok dersler var.

Artık organik çilek mi, kivi mi, mantar mı olur bilemem ama fındık dışında, hayvancılık ve balıkçılık dahil yeni kalkınma modelleri için Ordu ülkemizin  laboratuvarı olmalı. 

Ahmet amca gibi deneyler yapmaktan korkmamalıyız...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.