Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

ALOOO! DİYANET NEDEN BÖYLE OLUYOR?

Avrupa ülkelerinde askerlik itibarlı bir meslek değildir. İngiliz ordusunun sorunları içinde evlilik dışı ilişkiden doğan personel oranının yüksekliği ilk sıralarda gelir. Her yüz personelden 48’i yetiştirme yurdunda veya aile dışı ortamlarda babasını tanımadan yaşamış bireylerdir (Bildiğiniz veledi zina...)

Uzun yıllar Nato’da görev yapmış bir arkadaşım görev yaptığım  tüm İngiliz askerleri çok düzgün, profesyonel  insanlardı, aralarında tembel, görevini savsaklayan, yalancı bir kişiye bile rastlamadım dediğinde çok şaşırdım. Bina  tamiratları nedeniyle onlarca marangoz, tesisat, fayans, elektrik ustasıyla iş yapmak zorunda kaldım. Aralarında affınıza sığınırım  hiç veledi zinaya rastlamadım fakat yalan konuşmayan, işini savsaklamayıp zamanında  düzgünce yapan sadece bir kişiye rastlamadım desem abartmış olmam.

Britanya global bir güç olarak halen dünyada sözünü geçiriyor. Kara ordusu yanılmıyorsam bizim kara kuvvetlerinin üçte biri. Balkanlardan, Uzak doğu-Pasifiğe,  Irak çöllerinden Falkland adalarına dünyanın her köşesinde operasyonlar düzenliyor ve asker bulunduruyor. Tüm bu zorlu görevleri genellikle  toplumun alt kesimlerinden derlediği insanlarla yapabiliyor.

İmparatorluk tarihinde yeni yerleşim kolonileri açabilmek ve ekonomik olarak canlandırabilmek için gemiler dolusu katil, hırsız ve uğursuz adamları bu kolonilerde zorunlu göçe tabi tutmuş. Özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda gibi en kaba 150 yıllık tarihe sahip okyanus ötesi ülkelerin kuruluşunda bu insanların büyük rolü var. 

Konuya farklı bir açıdan yaklaşalım;  George Washington (ABD) üniversitesinden Rehman ve Askari isimli iki araştırmacı politik haklar, insani gelişmişlik, ekonomi ve hukuk gibi alanlarda  temel İslami prensipleri belirleyerek dünya üzerindeki ülkelerin bu prensiplere ne kadar uygun hareket ettiklerini incelemişler. 

Faizli enstrümanların yaygınlığı, rüşvetli işlemlerin sıklığı gibi değişkenlerin yanında vergilerin adilliği, fakirlere eğitim, sağlık vs. alanlardaki sosyal yardımlar, özel mülkiyetin korunması ile ilgili veriler değerlendirilerek   208 ülke için “İslamilik” sıralaması yapılmış. 

Dünyanın önde gelen İran, Suudi Arabistan, Afganistan gibi islam ülkeleri sıralamada ilk elliye hatta ilk yüze bile girememişler. İslamilik endeksinde  ilk sırayı  İngilizlerin gemilerle sürgün ettiği veledi zinaların torunlarının kurduğu Yeni Zelanda alırken Lüksemburg, İrlanda, Danimarka, İngiltere, Norveç gibi gelişmiş ülkeler üst sıralarda yer almış.  

Araştırmacılar iyi ki siyasette yalanın yaygınlığı, çevre ve yeşil alanların korunması, insan hayatına saygı  gibi konulara el atmamışlar. Halimiz hepten perişandı...

Tıp fakültesi 3. Sınıf patoloji kitabında böbrek hakkında yazılan ‘’ böbrek dediğin nedir ki? Mükemmel bir Şiraz şarabını idrara çeviren bir makine’’ cümlelerini unutamıyorum (Haşa…) . Bizde sistem 7 ceddini sayabilen mübarek  hacı-hoca çocuklarından kamusal yeşil alanları yağmalayan arsız müteahhitler, hırsız bürokratlar  ve  müfteri, ağzı bozuk gazeteciler üretirken gelişmiş batı demokrasilerinde veledi zinalardan kanunlara ve hukuka saygılı, çalışkan vatandaşlar üretiyor.

Alooooo diyanet uyuma neden böyle oluyor açıklasana!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.