Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Astım sigarası

Eskiden çalıştığım Gümüşsuyu Asker Hastanesinde kapsamlı bir temizlik yapılmış artık günümüzde işe yaramayan birçoğu Osmanlıca çok sayıda tıbbi eser yerlere atılmış çöpe gitmeyi bekliyordu. 


Hatıra olsun diye birini kendime ayırdım. 1930 basımı Osmanlıca kelimelerin ağırlıkta olduğu Dr Abdülkadir Lutfi'nin Gülhane klinik dersleri kitabının ufkumu bu kadar açabileceğini tahmin bile edemezdim.

İlk dikkatimi çeken kendi branşımla ilgili alerji ve göğüs hastalıkları bölümü oldu.

Neredeyse tartışılmaz gerçeklermiş gibi hastalara ne zulümler yapmışız meğer.

Şimdilerde kanserojen etkisini çok iyi bildiğimiz röntgen ışınlarıyla astımı tedavi etmeye çalışmışız.


Olmadı basmışız iyotu en iyi tedavi diye...

Albumin alerji yapıyor diye gelişimde çok önemli olan yumurta, sütü, eti yasaklamışız.

Tanı koyacağız diye alerjisiz havalı kamaralarda asbest cidarlı ranzalarda 4 gün hapsetmiş, acaba astımı gıdalar mı yapıyor diye 2 gün aç bırakmışız.

Bazıları gözünü iyice karartmış ve sempatik sinirleri çıkartıyoruz diye vurmuş bıçağı tek taraflı olmadı çift taraflı gariban astımlı hastalara...

1900'lü yılların başında gazetelerde çarşaf çarşaf astım sigarası reklamları yer alırmış...

Reklamlarda tıbbi otoritelerin astım, alerjik rinit, larenjit tedavisinde (günümüzde bu hastalıkları azdırdığı kabul edilir) sigarayı şiddetle önerdiği yazıyor.

Nubar Terziyan kıvamında hastanın sinirleri yıpranmış mutlak istirahat gerekir diyen ve içinde ne olduğunu bilmediğimiz koyu renkli etiketsiz şişelerle ilaç veren babacan ve bilge doktorlara nede çok güvenmişiz.

Şimdi bile bazı yaşlılarımız o eski doktorları öve öve bitiremez.

Günümüzde hastalar muayeneye gelmeden önce doktoru ve hastalıkları hakkında google dan bir sürü araştırmalar yapıyor. 

İyi mi oldu?

Çoğunlukla hayır… 

Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder. Dr. Google'dan edinilen yarım yamalak bilgiler çoğu zaman kafa karışıklığına yol açıyor.

Ya tamamen sorgulamasız ve itaatkar veya her şeye şüpheci bakan çok bilmiş cahilce tavırlarla bu işte bir türlü dengeyi tutturamadık. 

Geçmişte yapılan hatalar modern tıbba güvenmemizi engellemeli mi? Şüphesiz bilgisayar, görüntüleme, nanoteknoloji ve bioteknolojideki devasa gelişmeler çağımızda tıbba hiç olmadığı kadar itibar sağladı

Şimdilerde yeni ilaçlar çok sıkı etik kontrol ve sıkı yan etki takipleri sonrası piyasaya sürülebiliyor. Fakat ilaçlardan elde edilen kazançlar devasa rakamlar tutuyor  ve  hepimiz insanız sonuçta.  Dengeleyici unsur olarak batı dünyasında kimsenin gözünün yaşına bakılmaması, hata ve suiistimallere çok ciddi yaptırımlar uygulanması içimizi rahatlatan bir husus. Bu konuda bizden çok daha dürüst ve ahlaklı olduklarını kabul etmek gerekir. Yakın zamanda ABD’de ilaç sektörünün dev ismi “Johnson & Johnson”, reçeteli satılan 3 ilacıyla ilgili aldatıcı promosyonları nedeniyle “2.2 milyar dolar” ceza kesildi... Gitti Türkiye’nin bir yıllık fındık hasadına denk para... Çerez parası yani


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.