Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Bazı İlişkiler Ayağınızı Yerden Kesebilir

Tek gecelik ilişkilerin tehlikeleri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik bir  kampanyada ayak parmağına AİDS yazan etiket takılmış ölü fotoğrafının altında ''Bazı ilişkiler ayağınızı yerden kesebilir'' cümlesinin bulunduğu  reklam afişleri kullanılmıştı.

Terör örgütleriyle  istediğiniz zaman ilişkiye girebilir, fakat bu ilişkiyi  isteğiniz gibi yönlendirip, sonlandıramazsınız. Hele IŞID gibi acımasız ve dünya gerçeklerinden kopuk bir örgüt söz konusuysa her adımınızı  bin kere düşünmelisiniz.

Özellikle radikal solcu ve dinci terör örgütleri için insan hayatının hiç bir önemi yoktur. Bu örgütler amip misali hızla bölünür ve mutlaka yola beraber çıktıkları insanlarla ortaya çıkan en küçük fikir ayrılığında kanlı hesaplaşmaya girişir.

Terör örgütleri eninde sonunda onu besleyen eli de ısırır.

Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, bize stratejik derinlik olarak yutturulmaya çalışılan Davutoğlu’nun gözünün önünü göremeyen kibri ve akademik körlüğünün saplantı haline getirdiği Suriye rejimini kolayca devirme projesi  Ortadoğu bataklığına saplandığımıza yol açtı.

Projenin ihalesi büyük oranda bu tip işlere dünden hevesli IŞID’i  oluşturan  vahhabi ve selefi gruplara verilmişti.

Değişen  Rusya ve İsrail politikaları sonrasında muhtemelen mesafe koymak zorunda kaldığımız IŞID cuma hutbesinde Gaziantep, Nizip ve Kilis’e yönelik tehditlerde bulundu. Suriyeli göçmen işci kılığında yüzlerce canlı bombanın Gaziantep’e sızarak savaş başlatma planı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde yer aldı. Yapar mı ? Hiç şüpheniz olmasın. 

Atatürk Havalimanına yönelik kanlı saldırı değişen Türkiye stratejisinin ilk işareti.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bağdat’ta 200 den fazla  kişinin öldüğü korkunç IŞID saldırıları sonrası ‘’Bugün Bağdat’ta en işlek alışveriş merkezinde IŞID terörü 125 masum insanı öldürdü. Bayram arifesinde bile bu derece gaddar olabilen zihniyetin ortaya çıkmasına işin sonunu düşünmeden Ortadoğu’yu ateşe atanlar sebep oldu’’ cümlelerini kurdu.

Çıldırmamak elde değil.

Sanki ülkemize  sıçrayan Suriye yangınına körükle gidilirken  kendisi  Yalova kaymakamıydı.

Ülkemiz IŞID için eleman temini ve lojistik merkez  haline getirilirken, binlerce tırla her türlü silah bomba Suriye’ye taşınırken, sınırlarımız kevgire dönerken olup bitenlerden devletin başı olarak hiç mi haberi olmadı?

Başkanlık ettiği MGK'da  gerekli uyarıları yapmasına rağmen ciddiye alınmadı mı ?

Muhtemelen ikinci  dönem Cumhurbaşkanı olmak veya partinin başına geçebilmek ümidiyle sessiz kaldı tüm bu olan bitenlere. 

Örgüte şimdiye kadar üstü kapalı destek verenler durumun ciddiyeti  hakkında en iyi bilgiye sahip olanlardır.

Anlaşıldığı kadarıyla onlar da ipin ucunu kaçırmış ve ülkede eyleme hazır kaç uyuyan hücre olduğunu bilememektedir. 

Üstelik paralel yapı operasyonları örgütle mücadele konusunda tecrübeli emniyet ve istihbarat alt yapısını çökertmişken ve sokaklar kayıtsız kuyutsuz milyonlarca Suriye göçmeni kaynarken  iktidarın gerçek anlamda mücadele için yapabileceği çok az şey vardır.

Suçunu bilen iktidar IŞID terörünün meclis çatısı altında tartışılmasına bile engel olmaktadır. Konu hakkında kamuoyunun bilgi edinmesini önlemeye yönelik muazzam bir gayret söz konusu. IŞID'in Niğde saldırısına bile terör diyemedi mahkemelerimiz.

Bundan sonra ne olacak?

Ülkemiz ve halkımızın  menfaatleri ve huzuru mu  gözetilecek veya ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak zorunda olan dar  bir kadronun suçları örtülmeye çalışılarak  her saldırı sonrası bildiğimiz hamasi nutuklar eşliğinde  birileri mi suçlanacak?

Eğer IŞID ile gerçek anlamda mücadele edilecekse  bunun büyük maliyeti olacağı kesindir.

Ben perde arkasında mücadele görüntüsü altında uzlaşma faaliyetlerinin olacağını, mümkün oldukça örgüt tahrik edilmeden araya mesafe konulmaya çalışılacağını,  fakat örgütün hedefi olmaktan ülkemizin kurtulamayacağını düşünüyorum.

Yakın gelecek konusunda oldukça karamsarım

Yani terör dalgası değil maalesef tusinamisi bekliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.