Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

BİZİM ÇOCUKLARA HAKSIZLIK ETMİŞİZ

İnstagram isimli fotoğraf paylaşım sitesinde canı sıkılan Azeri zengin çocuklarının paylaşımları  birçok kez basına yansıdı. Küvet dolusu paraların içinde yüzen gençlerin fotoğrafları en dikkat çekici olanlar.

Muhtemelen büyük bölümü Azerbaycan bürokrasisinde yolsuzluklarla semirmiş bireylerin peydahladığı çocuklar ve kapatmalarından oluşan çok sayıda yeni yetme arsızca halktan çaldıkları servetle yaşadıkları lüks ve sefahat içindeki hayatlarını  sitede sergiliyorlar.

Daha öncede yazmıştım. Azerbaycan ortalama maaşın 420 dolar olduğu petrol ve doğal gaz zenginliğine rağmen gelir adaletsizliğinin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri. Ülkeyi yöneten Aliyev ailesinin yurt dışındaki  toplam serveti milyarlarca dolar ve yurt dışında gizli şirketlerden, Dubai’deki malikânelere kadar uzanan muazzam  varlıklarının olduğu biliniyor.

Aynı sitede İran'ın şımarık zengin çocuklarının benzer paylaşımları Rich Kids of Tehran’ (Tahran’ın zengin çocukları) isimli hesaptan yapıldığında dini lider Hamaney “Bazı zengin çocukları sokaklarda pahalı arabalarıyla geziyor. Bu da toplumda psikolojik bir rahatsızlık yaratıyor” diye açıklama yapıp “Hırsız, hırsız diye bağırmakla hırsızlığı önleyemezsiniz. Herkes yolsuzluk var diyor ama kimse gerekli önlemleri almıyor. Hükümetin artık buna bir dur demesi şart” diyerek hükümeti de uyarmıştı. Bak sen şu mollanın dediklerine..İslam devrimini yaparken halka ne vaatlerde bulunmuşlardı. Demek ki neymiş güç yozlaştırıyor, mutlak güç mutlaka yozlaştırıyormuş.

Allah için hakkında yolsuzluk soruşturmaları olan bizim bakan çocuklarını takdir etmedim değil. Polis baskınları ve soruşturmalar oluncaya kadar kasalar dolusu dolarlardan, ayakkabı kutuları içindeki paralardan, rezidanslarda süren lüks hayatlardan hiç birimizin haberi yoktu. Onlar hiç değilse işlerini kapalı kapılar ardında görmeye çalışıyorlardı. Demek ki belli bir seviyeden sonra hırsızlık ve yolsuzluk sıradanlaşıyor ve gayet normal bir olaymış gibi insanlar çaldıklarıyla hava atma ihtiyacı hissediyorlar.

Ülkelerin iş ve siyaset dünyasındaki yolsuzlukları gözlemleyen "Transparency International" (Uluslararası Şeffaflık) örgütünün raporlarında 183 ülkelik dünya yolsuzluk ve rüşvet sıralamasında Türkiye 61. sırayı Küba ve Letonya ile paylaşırken Azerilerin  143. Sırayı almasına şaşmamak gerek.

Bundan yüzyıllar önce İbn-i Haldun yolsuzluğa yol açan en önemli faktörün  yöneticilerin lüks ve gösterişe düşkün kimselerden seçilmesi olduğuna dair tespitlerde bulunmuş.

Çok şükür ki yargının tam bağımsız olduğu güçler ayrılığı prensibinin tavizsiz uygulandığı  ülkemizde  böyle olaylar olmuyor. Yolsuzluk yapanın kardeşi de olsa kolunu koparırım diyen ve bu konuda çok hassas  bir başbakanımız ve alnı secde de bir Cumhurbaşkanımız var. Çocuklar da maşallah oldukça akıllı ve cevval. Kimsenin malında gözümüz yok. Küvete  milyon Eurolar  doldurup poz verseler kıskanmam… Çünkü haklarıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.