Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Çalışma Seni Doçent Yaptım

Azerbaycan’ın Türkiye’yi gelişmiş model bir ülke olarak gördüğü dönemlerde ciddi sağlık problemleri yaşayan Haydar Aliyev'in doktorları Türkiye'den gitmekteydi. Aliyev Türk doktorlara çok güvendiği için rotasyon halinde Bakü'de kalan bazı doktorlar kişisel dostluklarını ilerletme fırsatı bulmuştu.

Sürekli olarak boş zamanlarını okuyarak geçiren doktorlardan biri Aliyev'in dikkatini çeker ve kendisine neden bu kadar çalıştığını sorar. Doçent olmaya çalışıyorum efendim cevabı karşısında Aliyev "çalışma ben seni doçent yaptım" deyiverir. Doktor arkadaşımız espri olarak algıladığı durumu gülerek geçiştirir.

Sonuçta akademik kariyerde ilerlemek isteyenler için bilimsel indekslere giren dergilerde yapılması gereken yayınlar ve profesörlerden oluşan bir jüri karşısında verilmesi gereken ciddi bir sınav vardır. Ama Türk tipi başkanlık sistemiyle yönetilen Azerbaycan’da işler daha pratik halledilmektedir. Örneğin, Aliyev sorusuna verdiği cevabı beğendiği bir askeri albay olarak kalktın general olarak otur diyerek şurasız kuralsız general yapabilmektedir.

Aliyevin kendisine sunduğu doçent olma fırsatını kaçıran arkadaşım  sınavlarda yeteri başarıyı gösteremeyip doçent olamadı.  Keşke o fırsattan yararlansaydım diye çok vahlanmaktaymış. Halbuki bakınız Haydar Baş veya Ahmet Marankiye nasılda Azerbaycandan kazandıkları akademik ünvanların ekmeğini yiyorlar.


Başkanın herşeyin üzerinde olduğu bu sistemde kuvvetler ayrılığı prensibi yoktur. Anayasa mahkemesi, Yargıtay, Sayıştay veya YÖK gibi kurumların başkanın iradesi karşısında herhangi bir ağırlığı yoktur.

Başkanın sınırsız yetkilerinin hiç bir kurum tarafından sorgulanamadığı ve kısıtlanamadığı bir ülkede rüşvet olabilir mi ? Orada rüşvete hürmet denir. Bizde bazıları tarafından humus denildiği gibi. Ülkelerin iş ve siyaset dünyasındaki yolsuzlukları gözlemleyen "Transparency International" (Uluslararası Şeffaflık) örgütünün raporlarında 183 ülkelik dünya yolsuzluk ve rüşvet sıralamasında Türkiye 61. sırayı Küba ve Letonya ile paylaşırken bizim gardaşlar 143. Sırayı aldı.


Azerbaycan'da 2003’ten bugüne kadar yapılan bütün seçimlerde sahtecilik ve hile yapıldığına dair yoğun eleştiriler olmasına rağmen değişen bir şey olmadı.

Baba Aliyev döneminden kalan sembolik özgürlükler yok oldu ve güç tamamen iktidar partisinin daha doğrusu iktidardaki ailenin eline geçti.

Azerbaycan ortalama maaşın 420 dolar olduğu bir ülke. İlham Aliyev’in 280 bin dolar olarak görünen yıllık gelirine rağmen sadece 14 yaşında olan oğlu, Dubai’de 9 lüks malikâneye sahip. Aliyev’in iki kızı Leyla ve Arzu ise 30 milyon dolar değerinde yine Dubai’de villalara sahip. Bunlar saklamak zorunda hissetmedikleri sadece sızan mal varlıklarından bazıları. Ailenin yurt dışında toplam servetinin milyarlarca dolar değerinde olduğu ve yurt dışında gizli şirketlerden, Dubai’deki malikânelere kadar uzanan ve daha niceleri bilinemeyen varlıkların sahibi olduğu biliniyor

Eski Sovyetlerden ayrılan Türki Cumhuriyetlerde  muhalefet etme ihtimali olan insanlar bir şekilde menfaat karşılığı satın alınarak soysuzlaştırılır veya baskı ve cezalarla yıldırılır.  Sistem tüm enerjisini kendini korumak üzerine yoğunlaştırır. Liyakatten çok sadakat önemlidir. Bu sistemde iktidarda kalmak hayat memat meselesidir. Sistem ya hep ya hiç prensibine göre çalışır. Özgür basın mı dediniz ? O konuya hiç girmesek.

Çok şükür ki demokratik parlementer sistemle yönetilen ülkemizde böyle şeyler olmuyor.Yolsuzluk yapanın kardeşi de olsa kolunu koparan bir başbakanımız ve beş vakit namazlı alnı secde de bir Cumhurbaşkanımız var


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.