Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

CEHALETİN GÜCÜ

Bazı insanların son derece cahil ve bilgisiz olduğu halde her konuda yorum yapabilecek özgüvene sahip olması sizlerinde dikkatini çekiyor değil mi?

Bu konuyla alakalı yapılan bir sokak röportajında vatandaşa Türkiye'den Mısır'a kaçırılan piramitler hakkında ne düşündüğü soruluyor. Akla ziyan cevaplar cehaletin nasıl bir öz güven ve körlük oluşturduğunun göstergesi. Bu ağlanacak durumu yansıtan eğlenceli videoya Youtube’dan ulaşabilirsiniz

Türkçemizde cahil cesareti olarak adlandırdığımız bu durum Cornell Üniversitesi'nin iki psikologu Kruger ve Dunning’inde dikkatini çekmiş. 

İleri sürdükleri teoriye göre insanlar, bir konu hakkında ne kadar az bilgiye sahipse, o konu hakkında az bilgi sahibi olduğunu fark edemiyor, sanki konuyla ilgili her şeyi biliyorcasına bir öz güvene sahip oluyorlar.

Bu teorileriyle ilgili öğrencilere bir test uygulamışlar ve klasik nasıl geçti? Sorusuna öğrencilerden yanıtlar istemişler. Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenler en yüksek puanı bekleyenlermiş ve öz güvenleri müthişmiş. Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise en alçak gönüllü denekler olup beklentileri düşük seviyedeymiş

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarının bile farkına varamayıp niteliklerini abartma eğilimi içine girip öne çıkmaktan ve yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymuyorlar. Bu cahil cesareti ve haddini bilmezlik bazen mesleki açıdan avantaj haline de gelebiliyor. Bazen bu insanları medyada tetikçi bir köşe yazarı olarak bazen de bürokrasinin zirvelerinde görürüz. Gerçek anlamda bilge insanların daha alçak gönüllü olduğu öne çıkmaktan çekindiği ve görevlere talip olmadığı gözlenir.

Bazen cahil cesaretine sahip insanların frenlenmemesi, etrafındaki insanların menfaatleri gereği sessiz kalması koskoca bir ülkeyi felakete sürükler. Dünya ve dünya düzeni hakkında cehaletiyle önce İran’la savaşa giren ve sonra Kuvveti işgal eden Saddam Hüseyin’in ülkesini nasıl bir felakete sürüklediği yakın tarihte gözlemlediğimiz klasik bir cahil cesareti faciası örneğidir. Üstelik gerek korkudan gerekse özgür medyanın yok edilmesinden dolayı halkının her seçimde yüzde 90’lara varan desteğini almış bir liderdir.

Bertrand Russell dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır der.

Ne diyelim Allah cahillerin ve cahil cesaretine sahip insanların şerrinden bizleri korusun


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.