Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Dört bir yanımız çalı yangını

Amerika ve Avustralya yerlileri  orman zemini ve ağaç gövdelerinin henüz yaş olduğu erken bahar aylarında yazın  daha büyük yangınların çıkmasını engellemek için  kontrollü olarak çalı çırpıları tutuşturup küçük çapta yangınlar çıkarırmış.  

Modern çağda orman mühendislerinin gözlemleri de uygun mevsimde çıkarılan kontrollü yangınların daha büyük orman yangınlarını  engellediği, bitki örtüsünün çeşitliliğine katkıda bulunduğu yönünde.

Yakın zamanda  Gezi parkı travması yaşamışken Cumhurbaşkanının direnişin yıl dönümünde, "Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Bu konuda cesur olmamız gerekiyor" sözlerini anlamakta toplum zorluk çekiyor.

Durup dururken neden eski yaralar kaşınıyor?

Üstelik Levent Gültekin'in üst düzey bir bürokrata dayandırarak iç savaş çıkması uyarıları karşısında Tayyip Erdoğan'ın “çıksın, ezer geçeriz” sözlerine henüz resmi yalanlama gelmemişken.

Sağlıklı bir bireyin bağırsak gazlarını 7 yıl boyunca biriktirmek mümkün olsa toplanan gazdan ortaya çıkacak enerjinin atom bombasının tahrip gücüne eşit olacağı söylenir.

Meşru siyaset toplumun bağırsaklarında biriken gazın boşaltılmasında en etkili rolü oynamaktadır.

Ne zamandır halkın taleplerine cevap verebilecek meşru siyaset yolları kapatıldı. Toplumun fay hatlarında büyük bir enerji birikti.

Toplumsal olayların fitilini genellikle ekonomik sorunlar ateşler.

En büyük gelir kaynaklarımızdan turizmin durumu içler acısı. Turizmin başkentinde in cin top oynuyor. Esnaf kan ağlıyor.

Toplumdaki gelir uçurumu daha da arttı.

2002 yılında Türkiye’de en zengin yüzde 1’lik kesim toplam servetin yüzde 39.4’üne sahipken 2012 yılında bu kesimin toplam serveti yüzde 51.3'i bulmuş.

Son 11 yılda kepenk indiren esnaf sayısı 1.5 milyona yaklaşmış.

Son 3 yıl içerisinde kamu bankalarının batırdığı krediler 6 milyar 43 milyon lira birden artarak 11 milyar 131 milyon liraya yükselmiş.

Öyle görünüyor ki yakın tarihte ekonomik krizle karşı karşıya kalma ihtimalimiz çok fazla.

Belli ki birileri ufukta görülen sosyal patlamaları kontrol altına alabilmek için bilinçli olarak küçük yangınlar çıkarma peşinde.

Cumhurbaşkanı geçmişte de gerilimi arttırmaya yönelik gereksiz çıkışlar yapmıştı.

 Devletin maaşlı polis ve askerleri varken sokak olaylarına karışan esnaf için söylediği ‘’milli ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir, gerektiğinde vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir hakemdir ‘’ sözleri sıradan insanların şiddet ve sokak olaylarına katılmasını teşvik niteliğinde değil miydi?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'dan Firuzağa'daki olaylar için, "Son derece çirkin bir saldırıdır. Oruç tahammüldür. Bu maalesef tam bir IŞİD kafasıdır, Türkiye'ye yakışmayan bir görüntüdür" açıklamaları gelirken Cumhurbaşkanından ortamı yatıştıracak sözler yerine saldırganları da haklı çıkaran bazı açıklamalar geldi. 

Çalı yangınları çok tehlikelidir. Rüzgarın durumuna göre kontrolden çıktığı ve büyük yerleşim merkezlerini yuttuğu çok görülmüştür.

Toplumun iyiliğini düşünenler için göze alınamaz riskler içerir.

Şimdi anladınız mı MHP de meşru bir lider değişiminin neden bu kadar önemli olduğunu.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.