Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Facebook'ta şöyle bir fotoğrafımız olmadı

Göbeğini içeri çekerek önünü zorla iliklediği XXL ceketiyle ve şişmanlıktan vücuduna birleştiremediği ellerini değişik bir esas duruş benzeri bir pozisyonda tutarak saygıyla karışık bir eziklik haliyle yılışmış 16 sarı parlak yıldızlı fors taşıyan Mersedese.

Facebook’ta sarayın pencerelerinden bakarken, altın sarısı taht misali sandalyelerde  otururken çektirdiği daha nice  fotoğrafı paylaşmış arkadaşlarıyla. Takipçileri de garip emoji sembolleri ilave ederek  yoğun beğeniyle karşılamış paylaşılan fotoğrafları.

Ve acayip acayip yorumlar sanırsın ki Sur’da çekilmiş cihat fotoğrafları.

Adam adam Allah yolunu açık etsin abim benim uğruna ölecek kardeşlerin seninle….

Halbuki çok değil daha birkaç yıl önce komutanım bunlar iyice gemi azıya aldı, silahlı kuvvetler bir şeyler yapmalı, laiklik, vatan, millet elden gidiyor diye yılıştığında da pek dikkate almamıştım kendisini.

Yılların tecrübesi yalakayı gözünden tanırım

 Ve şimdi kim bilir nerede hangi ballı ihalelerle şişirdiği göbeğiyle bilmem hangi müsteşarın yanına oturmuş gururla sergiliyor ne kadar önemli adam olduğunu sosyal medya da.

 Şaşırıyor muyuz?  Asla…

Yüz yıl önce şimdi iktidardayız ve bütün alçaklar şimdi bizden yana demiş Lenin iktidar yalakalığı için.

Neler duydu bu kulaklar ve nelere şahit oldu bu millet.

Harun gibi geldiler Karun oldular, en büyük sıkıntımız aramızdaki gizli ve sinsi AKP’lilerdir diyenlerin ilk fırsatta gemilerini nasıl terk ederek arkadaşlarını yalnız bıraktıklarını…

İşleri güçleri milletin dinini istismar etmek diyen adamın nasıl vatandaşı istismar ettiğine, Menderes kim sen kim derken aslında kim olduğuna…

O sarayda haram var israf var, AKP döneminde hırsızlık helal sayıldı, rüşvete hediye dediniz diyen koskoca müftülerin saraya girdikten sonra nasıl değiştiğine…

 Anayasa profesörlerinin bize bazı konularda kızgınsınız (yolsuzluk ve hırsızlıkları kastediyor her halde) seçimden sonra aramızda hallederiz derken nasıl bir anayasa ve hukuk anlayışına sahip olduğuna…

Milliyetçiliği ayağının altına alan senin bacağını kırarlar diyen adamın ne kadar yiğit ve cesur olduğuna…

Hep bu kısacık dönemde şahit olduk…

Beyaz saray ve Kremlinin yanında sönük kaldığı, Aksaray’dan yayılan güç, zenginlik, kudret ve iktidarın parlak ışıkları adeta pervanelerin ateşe koştuğu gibi kendine çekiyor ve gözlerini kör ediyor bu milletin sesi, soluğu, vicdanı olması gereken kalburüstü insanlarını

Ve yüz yıl sonra Lenin’in sözleri yankılanıyor kulaklarımda…

Ahmet Hakan ve Demet Akalın Polemiği 

Demet Akalın küçük kızının namaz kılarken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşınca Ahmet Hakan "Ben 28 Şubat’ı yaşadım. O dönem hiçbir popçu, şovmen ve artist, kıyısında köşesinde “din” bulunan en küçük bir görselliğe bile pek yüz vermiyordu." diyerek polemik başlattı. Bu polemik bende bazı anıları canlandırdı.

Rahmetli dedemin babası  (Hacı Mehmet Yerebasmaz) oldukça kalabalık bir aileye  sahip, varlıklı, çevresinde saygı duyulan çok sert ve karizmatik bir adammış. Misafiri hiç eksik olmayan konağında namazları cemaatle kıldırır, haydin namaza dediğinde din-diyanetle çok ilişkisi olmayan insanlar bile itiraz edemezmiş. Yine böyle kalabalık bir cemaatle kılınan namaz sırasında namazdan ve namaz erkanından pek haberdar olmayan misafirlerden biri sıkışık olan kıble yönüne dönmektense kafasına göre daha rahat ve ferah olan bir yöne doğru namaza durmuş. Bu anıyı duyduğumda bir sure önce kulağıma kadar gelen bir dedikoduyu hatırladım. Dedikodu diyorum ama olayın kahramanının karakter yapısı, geçmiş ve iktidar nimetlerine gark olduğu dönemlerde söylediği sözler arasındaki uçurumu göz önünde bulundurduğumda tabiri caizse cuk oturdu. 

        Devlet erkanı kutsal topraklarda umre ziyareti ve resmi görüşmeler için bulunurken heyetin umumu kaldığı otelde sabah namazını cemaatle kılmak için kalkar.  Uzun sure beklenmesine rağmen heyet başkanı bir türlü namaza gelemez. Namazı odasında eda edeceği düşünülerek sabah namazına başlanır. Lakin kamuoyunun yakından tanıdığı genç danışmanlardan biri kıpır kıpırdır ve namaz sırasında pür dikkat koridorlardan gelen seslere kulak kabartıp en ufak seste kafayı o yöne çevirmektedir. Namaz bitip önce sağa sonra sola selam verdiğinde cemaat adamımızı saflarda göremez.

     Münafıklık ve ikiyüzlülüğün bu kadar pirim yaptığı başka bir zamanı hatırlamıyorum şu 46 yıllık kısacık ömrümde…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.