Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

FARELER VE İNSANLAR

Özellikle sosyoloji ve psikiyatri alanlarında çalışan bilim adamlarının hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler insan ve toplum davranış kalıplarına da ışık tutabiliyor. Bu deneylerin bazıları rahatsızlık verecek derecede etik olmayan işkence sahneleri içermektedir.

Yıllar önce fareler üzerinde yapılan bir deneyde fareler içinden çıkamayacakları su dolu kapalı kaplar içerisine bırakılıyor ve boğulmaya karşı ne kadar direnç gösterdikleri araştırılıyor. Ortalama bir farenin 15 dakika boyunca çırpındığı ve sonrasında kendini bırakarak boğulduğu gözlenmiş.

Yorgun düşen fareler eğer sudan çıkartılarak kurutulup bir süre dinlendirilir ve tekrar suyun içine atılırsa yaşadığı kurtarılma deneyiminden ders çıkarıyor ve  bir ümitle 60 saate kadar uzayan sürelere boyunca birilerinin kendisini kurtarmasını bekliyor

Bazen toplumlar Suriye ve Irakta olduğu gibi içinden çıkılmaz gibi görünen zorlu durumlara  düşer. Toplumların tarihi tecrübeleri ve kolektif şuuru bu gibi durumlardan çıkmasını sağlayacak en önemli silahlarıdır.

Bugün Suriye’de dünyaya kafa tutan Rusya’nın selefi Eski Sovyetler birliğinin dağılma süreci  Kolombiya  uyuşturucu kartelinin Amerika’ya  hava yolu ile uyuşturucu taşımada zorluk yaşadığı ve farklı yöntemler geliştirmeye çalıştığı döneme denk düşer.

Devlet neredeyse dağılmış ve Kızıl ordunun işsiz kalan eski askerleri soğuk savaş zamanından kalma silahları satarak geçinmeye çalışmaktadır. Yahudi kökenli Tarzan takma isimli bir eski Rus askeri  Miami’ye yerleşerek striptiz kulübü işletmektedir. Müşterileri beklendiği şekilde Kolombiya uyuşturucu tacirleri gibi karanlık ve yasadışı işlerle uğraşan kişilerdir. Bir gün laf lafı açar ve kaçakçılar Tarzan’a uyuşturucu taşımak için denizaltı bulabilir mi diye sorarlar. Tarzan eski bir komutanını arar ve şakayla karışık bir denizaltı satın almak mümkün mü diye sorar. Komutan: "torpido, füze ve mürettebat dahil mi" der (Nükleer başlıklı mı yoksa normal deniz altı mı ?). Görüşmeler sonucunda Tarzan'ın aracılığı sayesinde, 100.000.000 dolar ile başlayan pazarlık, silahları ve mürettebatı ile birlikte 15 bin dolar ile sonuca bağlanır.

Nükleer silahlarını bile satabilecek kadar çivisi çıkmış bir devlet imparatorluk ve komünizm dönemi tecrübeleriyle yeniden toparlandı. Ortaya çıkan baskıcı ve tek adam rejimi hakkında çok şey söylenebilir fakat devlet dağılmadı ve dünyada söz sahibi olmaya devam ediyor.  Geçmişinde diktatörler elinde inim inim inleyen ve hiç bir düzenli devlet tecrübesi kazanamayan Irak ve Suriye birer kan banyosu haline geldi ve toz gibi dağıldı. Fareler bile yaşadıkları felaketlerden ders alıyor. Onlardan alınacak çok ders var


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.