Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

FİLLER VE SIRTLANLAR

20 yüzyılın ikinci yarısında 60 milyon insanın erken ölümünden sorumlu olduğu düşünülen sigara çağın en büyük vebası ve kitle imha aracıdır. 1950'lerde İngiliz doktorların akciğer kanseri ve sigara arasındaki ilişkiyi   reddedilemez bir şekilde ortaya koyması her biri orta çapta afrika ülkesi üretimine yakın kazançlara sahip global sigara firmalarının faliyetlerini yavaşlatmamıştır. Aksine bu firmalar vahşi ve saldırgan pazarlama yöntemleriyle  sigarayı gençlerle nasıl buluşturabileceklerini, bağımlılık yapıcı içeriklerini nasıl arttırabileceklerini araştırmış ve gerçekleri uzun süre kamuoyundan saklamaya çalışmışlardır.

Köstebek (insider) ismiyle gerçek bir hayat öyküsünden yola çıkarak 1999 yılında beyaz perdeye aktarılan Al Pacino ve Russel Crowwe’un  başrolü oynadıkları filmde sigara firmalarının insanlığa karşı işlediği suçlar konu ediliyor. Filmde dönemin en önemli sigara firmalarından birinde araştırma bölümü başkanı olarak çalışan kahramanımız  yönetim kurulu üyeleri ile farklı düşüncelere sahip olmasından ötürü işten atılır. Şirketin, insanların sağlığı ile oynayan politikalarını açıktan eleştirir ve  sonrasında birçok zorluklarla karşılaşır, ailesi ve kendisi hakkında ölüm tehditleri alır.

Kapitalist düzenin acımasız kuralları  ve medya dünyasının menfaatleri el üste tutan ikiyüzlülüğü filmde akıcı bir şekilde anlatılır. Büyük menfaatler karşılığında ruhunu satacak ve gerçekleri saptıracak  insan sayısı hiç az değildir. Sayıları azda olsa her türlü koşulda gerçeklerin yanında dimdik durabilen insanlarda vardır. Savanalarda en çok vahşi sırtlan sürülerinin  sesi duyulur ama kalıcı izleri filler bırakır (Bu söz bana ait)

Her türlü bedeli ödemekten çekinmeyen gerçek kahramanların mücadelesi  ve  bağımsız ve cesur  hukuk adamlarının  doğru kararları sonucu dev firmalara can alıcı cezalar kesilir ve  reklam faaliyetleri yasaklanır. Bir bakıma Amerikan toplumunun yakasından düşerek kendilerine az gelişmiş ve gelişmekte olan, gücün hukukunun yürürlükte olduğu pazarlar aramaya başlarlar. 

Sigara karşıtı kampanyalar sonucu İngiltere’de 1950 yıllarında genç erkeklerin yüzde 80’I sigara kullanırken 2000’li yılların başında oran yüzde 35’lere indi.  Bunun neticesinde akciğer kanseri oranında belirgin düşüşler gözlendi. 70’lerde dünya sigara tüketiminin yüzde 40 gelişmekte olan ülkelerde olurken bu oran şimdi %70’leri aşmıştır. Felaket bulutları Asya ve Afrika üzerinde yoğunlaşıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar ülkemiz dünya sigara pazarının en hızlı büyüdüğü 2. Ülke iken kullanım kısıtlamaları ve reklam yasakları ile bir nebzede olsa frene basılmıştır.

Mahkeme aynı zamanda sigara firmalarının iç yazışmalarının kamuoyuna açıklanmasına hükmederek tüm kirli çamaşırlarını ortaya döker. Bu dokümanlardan neredeyse 5 yaşındaki çocukların bile sigaraya karşı motivasyon ve davranışlarını inceledikleri öğreniyoruz.

Ve o belgelerden dökülen sözler… Ölümü nasıl satarsınız? Yılda 350 bin kişiyi, günde bin kişiyi öldüren bir zehri nasıl pazarlarsınız? Geniş açık alanlarla, dağlarla, göllerle, deniz kıyılarıyla, genç sağlıklı insanlarla, atletlerle..

Sözlerime bu unutulmaz filmden bir replik ile son vermek istiyorum. Özgür basın mı? Evet basın özgür. Ama sadece sahipleri için…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.