Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Havar yu- Nevar yu-2

Yazımın dünkü bölümünde yanmaz kefen mucidi hocamızın:

''Ne yapcam İngilizceyi kabirde geçmez mezarda geçmez mahşerde geçmez. Sen meleklere men rabbüke diyecek onu mu diyeceksin? Yazık ya...'' sözlerine binaen ülkemizin yabancı dil eğitimindeki başarısızlığından, küreselleşme ve İnternet devrimi sonrası dünya dili haline gelen İngilizcenin öneminden bahsetmiştim.

Millet olarak sanayileşme devriminin ilk adımı olan buharlı  makinelerin icadından  itibaren elektrik, elektronik-bilgi teknolojisi aşamalarını hep uzaktan takip ettik.

Şimdilerde adı tam konulamamış sanayi devriminin dördüncü evresine girdik (Nano teknoloji, yüksek bio teknoloji, akıllı robotlar, siber fizik yani;  İnternet üzerinden veri erişim ve veri işleme hizmetleri yoluyla fiziksel dünya ile sanal dünyayı birleştiren sistemler dönemi) 

Sınırların ortadan kalktığı, bir düğmeyle paranın kıtalar ötesine aktığı dünyanın küresel köy haline geldiği çağımızda bilim, sanat ve teknolojide maalesef İngilizce tartışmasız ortak dünya dili haline gelmiştir. Yenilikleri takip etmek, dünyayla yarışmak, mesleğini hakkıyla yapmak isteyen başta tıp, mühendislik, ekonomi, bilgi teknolojileri  olmak üzere bu memleketin itici motoru olacak insanlarımızın  İngilizce bilmekten başka şansı kalmamıştır.

İngilizce Malta'ya yapılacak turistlik geziler için gerekli değildir. El işaretiyle de olsa garsonlarla anlaşabilir, tercüman tutabilirsiniz. İngilizce modern dünyadan kopmamak, rekabet edebilmek yüksek getirisi olan üretimler yapmak için gereklidir.   

Örneklerle açıklayalım;

Bir zamanların  Nato ve Varşova paktı arasında sıkışmış geçmişin orman ürünleri sanayisinden başka dişe dokunur üretimi olmayan zavallı Finlandiya’sı  özellikle tele-komünikasyon ve bilgisayar iletişim- yazılım teknolojileri konusunda yaptığı atılımlarla  Nokia ve Sonera gibi önder şirketler geliştirdi. 2003 yılında rekabet sıralamasında dünya birinciliğine ulaştı. Bunu eğitime ve yabancı dil öğrenimine yaptığı muazzam yatırımlar sonucu mükemmel İngilizce bilen dünyaya açık kalifiye insan gücü sayesinde yaptı.

Kendine has kapitalist-sosyalist karışımı (orta yol) ekonomik düzeni  olan  İsveç  eğitimde üst düzey, gelişmiş  İngilizceyi yaygın hale getirerek  Electrolux, ABB, Astra, Tetrapak, IKEA, Saab, Volvo, Scania ve Ericsson gibi birçok küresel devin  doğum yeri haline gelmiştir. 

Hindistan ve İngilizlerden nefret eden bir zamanların fakir tarım ülkesi  İrlanda'nın çağrı merkezi ve sınır ötesi iş yapma merkezi olmasında İngilizcenin önemli etkisi olmuştur.  

Filipinlilerin Amerikan aksanlı akıcı İngilizceleri, nitelikli sağlık uzmanları ve bilgisayar programcıları bu ülke için bir avantaj oluşturmaktadır.

ABD'de çekilen MR ve BT'leri 3.ncü dünya ülkelerinin kalifiye yabancı dil bilen doktorları oldukları ülkeden bilgisayar üzerinden değerlendirmektedir.

 Hindistan, Filipinler  gibi yoksul ülkeler için tek umut, dünyanın diğer yörelerinden yatırım çekebilecek nitelikli insan kaynaklarına sahip olmaktır. 

Bugün  eğitimli ve motive edilmiş bir iş gücüne sahip olmak  gelişmiş  ülkelerden yatırım almanın  ön koşulu ve maden kaynaklarına sahip olmaktan daha önemlidir.

Az sayıda iyi eğitimli programcı tarafından ortaya çıkartılan akıllı telefonumuzda küçük bir logo gibi görünen  iletişim platformu WhatsApp uygulamasının piyasa değeri gururumuz dev THY'nin 5 katıdır.

İleri teknoloji ülkeleri artık kutusu 10 lira olan antibiyotikler, 3 lira olan ağrı kesicilerle ilgilenmiyor. Miligramı binlerce dolar olan kanser, romatizma, astım ilaçları üretme peşindeler.

Bizler bu ilaçları üretmek için değil satın alıp kullanabilmek için bile İngilizceye ihtiyaç duyuyoruz.

Biz yabancı dile vakıf olacağız ki klasik tedaviler işe yaramadığında, ağrılar   cübbeli hocamız gibi romatizma hastalarını hareket edemez hale getirdiğinde aylık maliyeti 2 bin lira olan  minicik Humira  flakonu  hastalara uygulayıp hayır duasını alacağız.Yakında taklit yoluyla dahi üretemediğimiz  bu son derece pahallı tedaviler devlet bütçemizde en önemli kalem haline gelecektir.

Keşke bu ilaçları  üretip dünyaya satabilsek ve ürettiğimiz zenginlik ve bilimle dünyada sözü geçen bir ülke olup alemi İslam’ı sefaletten kurtarabilsek.

Eminim böyle bir şey ahrette Allah katında çok makbule geçerdi.

Gördünüz mü sayın hocam  İngilizce ahrette de işe yarayabilir.

Kamuoyu tepkisinden çekinen gelişmiş ülkelerin  çatışmalarda insan kaybını minimal düzeye indirmeyi  amaçlayan  yapay zekaya sahip ileri teknoloji asker robotlar, kumaş kalınlığında nano teknoloji ürünü zırhlı koruyucular ürettiği çağımızda (sanayi devriminin 4.ncü aşaması)  sizde belki haklı olarak biraz ilgi çekmek istemiş olabilirsiniz.

Korkmayın hocam şehitlerimizi sizin gibi güzide hocalarımızla en güzel şekilde tekbir ve salavatlarla uğurladığımız günümüzde ve gelecekte güzel ülkemizde size her zaman ihtiyaç olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.