Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Homo Humini lupus

Thomas Hobbes İnsan insanın kurdudur der (Homo Humini lupus)

Tabiatta muhteşem avcılık yetenekleriyle donatılmış hayvanlar olduğu gibi, diğer insanları avlamak (dolandırmak, kandırmak) için muhteşem yeteneklerle donatılmış insanlarda vardır.

Medyada hemen hergün çıkan  dolandırıcılık öykülerine bir göz atalım;

Ciltler dolusu kitaplar yazmış anayasa hukuku profesörü , ömrünü terörle mücadeleye adamış korgeneral rütbesinde bir asker, Yargıtay üyeleri hukukçu….  Örgüt hattınızı ele geçirmiş denilerek bu insanlar kandırılıyor ve yüklüce miktarda para sızdırılıyor.

Ya Fadıl efendiye ne demeli? Güneydoğu da  otomobil fabrikaları kuracağım yıllık 1 milyondan fazla araba üreteceğim ve çeyrek milyon insana istihdam sağlayacağım diyerek (120 yıllık Opel çalışan sayısı 40 bin) on binlerce insanı söğüşledi. Parasını toplayıp hiç başlamadığı veya yarım bıraktığı diğer projelerden hiç bahsetmeyim. En son Maldiv adalarında devre mülk projesini bitirmeyince kendisini mahkemede savunurken, “8 bin 400 kişiye sattım, bunların arasında milletvekilleri, bankacılar, işadamları gibi münevver insanlar var, bu kadar münevver insanların hepsini kandırmış olabilir miyim” demiş.

Bazen dolandırıcıları şu ağacın yaprağı bütün sorunlarınızı çözecek ama öyle her yaprak değil bizim orijinal yaprağımız sahtesinden kaçının diyerek kıt kanaat geçinen, kefen parası biriktiren  var yemez teyze ve amcalara poşetlemiş yaprak satabildiğini görürüz..

Genelde dolandırıcılar çok kültürlü ve tahsilli insanlar olmamasına rağmen kurbanlarının beklentilerini, korkularını, umutlarını çok iyi analiz eden ve sömüren insanlardır. Beden dilleri, ses tonları göz temaslarıyla adeta  kurbanlarını hipnotize ederler. Yalan konuşurken yüzlerindeki tek bir kas bile kıpırdamayacak şekilde mimiklerine hakim olabilir, gerektiğinde  kamaralar karşısında göz yaşı dökebilirler. Dini duyguların sömürülmesi şüphesiz dolandırıcıların en mahir olduğu alandır.

Bu sayede 1 gün önce söylediklerinin 180 derece tersini topluma kabul ettirebilir, muhteşem mal varlıkları varken bir dervişmişcesine konuşabilir, yalanları açığa çıktığı halde yeni yalanlar peşinde toplumu koşturabilir ve defalarca aldatabilirler.

Sanmayın ki bu tip absürt durumlar sadece bizim toplumumuza has.

Amerikalı psikologlar Paul Babiak ve Robert D. Hare tarafından yazılan ve yakın zamanda dilimize kazandırılan iş hayatında takım elbiseli psikopatlar (takım elbiseli yılanlar) kitabında dolandırıcıların kurbanlarında nasıl bir hipnoz hali oluşturabileceklerine dair çok ilginç bir bölümü sizinle paylaşmak istiyorum

Derry Knight  İngiltere’de satanist bir tarikatın şeytan müritleriyle savaşında ona yardım eden bazı zengin ve etkili Hıristiyanları dolandırdığı için 6 yıl hapis cezası almıştı.

Kendisini bir kilise topluluğuna yamamış, üyeleri şeytanın kendisini ele geçirdiğine ve bundan kurtulmasının tek yolunun, Lusifer’in (şeytan) oğullarının başına geçmesi olduğuna ikna etmişti. Bu şekilde satanist tarikatı içeriden yıkabileceğini söylemişti. Bunun için tabi ki çok sayıda pahallı satanist kıyafet ve kara büyü ürünlerine ihtiyacı vardı.

Kilisenin papazı oltaya takılmış ve birçok önde giden politikacı ve iş adamının destek ve mali yardımını sağlamıştı.Hatta birisi diğer tarikat üyelerini etkileyebilmesi için ona bir rolls-Royce araba vermişti.

Şeytanın örgütüne sızarak kaleyi içten fethetmek ve bunun için insanlardan yüz binlerce dolar tokatlamak… Fadılı gözümüzde çok mu büyütüyoruz acaba?

Bence her insanın aldatılmak için zayıf bir giriş kapısı var ve bazıları o kapıların yerini  çok iyi biliyor


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.