Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

İnsanlar güce saygı duyar, dürüstlüğe değil

Siyaset belki de dünyanın her yerinde entrika ve yalanlar üzerine kurulmuştur. Bu yazımda siyasilere başka bir gözle bakacağınız, şimdiden meraklıları arasında efsane  olmuş  House of Cards (Ben kumar evi olarak Türkçeye çeviriyorum) dizisinden ve dizide geçen efsane repliklerden bahsetmek istiyorum.

Orijinal şekli   daha önce politikacı yazar  Michael Dobbs'un kitabından  esinlenerek İngiliz BBC kanalında  aynı isimle mini-dizi olarak yayınlanmış. Amerikan versiyonu  neredeyse  bizim Aksaray’ın altıda biri olan Beyazsaray’da yaşanan entrikaları anlatmakta. Dizi çocukluğu baba şiddeti ve fakirlik içinde geçmiş olan Demokrat partili  bir kongre üyesinin Amerika kırsalından başkanlığa uzanan entrika, seks, şantaj, şiddet ve cinayet  dolu politik yaşamı etrafında dönüyor. 

Kahramanımız  kendisine vaat edilen ABD Dışişleri Bakanlığı pozisyonuna  başkasının atanmasından sonra  politik kariyerini yalan ve şantaj üzerine kurup başkanda dahil  önüne gelen herkesi dozer gibi ezerek siyasetin zirvesine yerleşiyor. Kalın harflerle yazılı bölümler Kevin Spacey’nin canlandırdığı başkan Frank Underwood karekterine ait repliklerdir. 

Yapılan bir ankette House of Cards dizisini izleyenlerin yüzde 57’sinin ABD Başkanı Frank Underwood karakteri hakkında yaptığı tüm pislik ve ahlaksızlıklara rağmen olumlu görüş bildirdiğini ve Obama’dan popüler olduğunu okuyunca ülkemizdeki seçmene fazla haksızlık yaptığımı anladım. Bu konuda atalarımızın burada yer veremeyeceğim herkesin bildiği  cuk oturan gayri ahlaki özlü sözleri var…

Dizide sıklıkla kameraya dönüp seyirciyle konuşuyor.  “İstediğimi elde etmek için yalan söyleyebilir, aldatabilir veya tehdit edebilirim ama en azından ben işi halletmiş olurum. Yani umarım not tutuyorsunuzdur.”cümlesi üzerine tuttuğum ve internetten ulaştığım efsane replikleri sizlerle paylaşmak istedim. Dünyanın en gelişmiş demokrasisinde bile işler böyle yürüyorsa siyasetçilerin  şerrinden Allaha sığınmak gerek.

Biraz kahramanımızdan bahsedeyim; Güç elde etme dışında hiç bir değer yargısı yoktur (İnsanlar güce saygı duyar, dürüstlüğe değil) ve hayat felsefesini ‘’Bizim gibi besin zincirinin tepesine tırmananlar için acıma yoktur. Avla ya da avlan’’ cümleleriyle  açıklar. Oldukça pragmatik bir kişiliğe sahip olup gerektiğinde kavgaya hazırdır (Sol elinle taş tutarken, sağ elinle tokalaş)

Tüm siyasi rakipleri hakkında ilerde şantaj için kullanabilecek oldukça sağlam bir arşivi var. İnsanların zaaflarını ve onlardan yararlanmayı çok iyi biliyor. Muhteşem hitabet yeteneğiyle insanları ikna etme ve etkileme konusunda zorluk çekmiyor. Faydalanmak istediği  insanlara gerekirse ileride tutmayacağı sözleri kolayca veriyor (Hiçbir yazar iyi bir hikayeye direnemez, tıpkı hiçbir politikacının tutamayacağı sözler vermeye karşı koyamadığı gibi)

 

Tüm hayatı yalanlar üzerine kurulu olup duygularını hiç belli etmeyen bir poker suratına sahip (İyi bir yalancının yeteneği, insanları yalan söyleyemediğine inandırmaktır)

Eşi de dahil olmak üzere kimseye gerçek manada güvenmez ve menfaatine aykırı hareket eden en yakınındaki arkadaşlarını bile siyasi mevta haline getirmekten çekinmeyip kolayca felaketlere sürükleyebilir (Arkadaşlar en büyük düşmanları yaratır… O karanlığın içinde ve ben de yol gösteren tek ışığım. Şimdi onu nazikçe kayalıklara doğru yönlendireceğiz)

Bir kaç bin dolarlık yolsuzluk, halkı yanıltıcı beyan, ölüme sebebiyet verme gibi bizde sıradan sayılan politik skandallarla sarsılan kariyeri boyunca zor  duruma düştüğü  birçok kez dindar olmadığı halde dini yönünü ön plana çıkarıp kilise üzerinden mesajlarını veriyor  ve zorlu geçen fakirlik günlerinden bahsederek  halktan birisi olduğu imajını  çok  güçlü bir şekilde işliyor.

Şu an 4.ncü ve son sezonunu  seyrediyorum. Sezon oldukça büyük sürprizlerle başladı. Anladığım kadarıyla yolun sonuna geldi ve  en büyük ihanetleri siyasetteki  en büyük destekçisi  olan eşinden görmeye başladı. Dünyanın en güçlü adamı olmasına rağmen geçmişte yaptığı işler ayağına dolanmaya başladı. (Geçmişi ne kadar derine gömdüğün önemli değildir. Geri gelir)

Nede olsa bir dizi. O yüzden karakterler oldukça abartılı. Allah muhafaza etsin bizim gibi önüne gelene inanan saf bir millete böyle bir politikacı  neler yapmaz ki?

Repliklerden çok etkilendim… Bir tanede ben sallayım: Siyasette hamaset her öğün yenir. Önemli olan nasıl paketlediğin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.