Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Kafayı taktın mı işin kötü

Eğitimin kıymetini derisinin renginden dolayı her daim ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesine ve Afrika göçmeni bir babanın oğlu olmasına rağmen dünyanın en prestijli görevine annesinin eğitiminde ısrarlı olması sayesinde gelebilen bir insandan daha iyi kim bilebilir ki?

Evet tahmin ettiğiniz gibi Obama'dan bahsediyorum. Afrika göçmeni bir babanın siyahî kökenli oğlu olarak hayat onun için hiçte kolay değildi.

Bu nedenle sıklıkla hayatın anlamını sorguladığı, yanlış insanlarla takılıp kısa süreli marihuana ve kokain gibi uyuşturucular kullandığı zamanlar olmuştu.

Kendisi de geçmişini hiç gizlemiyor. Hatta düştüğü çukurdan çıkıp dünyanın en prestijli üniversitesinde hukuk okuyup fakülte dergisinin ilk zenci editörü olmasını siyaseten artı hanesine yazdırmayı başarmıştır.

Benim eğitimim benim geleceğim adı altında yapılan eğitim yılı açılış programında birlikte olduğu öğrencilere eğitimin önemini öyle güzel örneklerle anlatmış ki sizlerle paylaşmadan yapamadım.

Üvey babası ve annesiyle birlikte Asya'nın kalabalık ve fakir ülkesi Endonezya'da çocukluğunun 5 yılını geçiren Obama burada gördüğü sefalet manzaralarından çok etkilenmiş ve eğitimin toplumların ilerlemesindeki rolünü çok iyi gözlemlemişti.

Maddi durumu çok iyi olmayan annesi küçük Obama'yı bir Amerikan okuluna gönderemediği için eğitimini bizzat üslenmiş ve müsait olduğu tek zaman dilimi olan sabah 4 30 da oğluna özel dersler vermeye başlamış.

Sabahın o saatlerinde küçücük bir çocuk olarak mutfak masasında çoğu zaman uyuya kalıp mızmızlık yaptığım için annemden fırçayı yiyordum diye anlatıyor o günleri.

Ve eğitim açılışı töreninde yaptığı konuşmada:

Bugün burada olmamın nedeni sizlerle çok önemli bir şeyleri paylaşmak. Eğitimde yüksek standartları sağlayabilmek için yönetimin sorumlulukları ve yöneticilere, öğretmenlere destek olma konusunda çok şeyler söyledik. Fakat sonuç olarak dünyadaki en iyi öğretmenlere ve en iyi eğitim sistemi ve okullara sahip olsak bile öğrenciler olarak sorumluluklarınızı tam olarak yerine getirmedikçe bunların hiç bir önemi yok.

İçinizde her bir öğrencinin mutlaka iyi olduğu bir konu vardır.

Bunu keşfetmek sizin sorumluluğunuzdur..

Eğitim bunu keşfetmek için size sağlanmış bir fırsattır.

Belki büyük bir yazar olabilirsiniz.

Kitaplar yazıp ve gazetelerde köşe yazarı olabilecek kadar iyi olabilirsiniz. Dil bilgisi ödevlerinizi yazmadan bundan emin olamazsınız.

Yeni ilaç ve aşıları yeni jenerasyon İ-phoneları üretecek kadar iyi bir bilim insanı olabilecek potansiyele de sahip olabilirsiniz ama bilim sınıfındaki proje ödevlerinizi yapmadan bunu bilemezsiniz.

Belki bir belediye başkanı, senatör ya da yüksek mahkeme yargıcı olabilirsiniz ama öğrenci yönetim dernekleri ve tartışma kulüplerine üye olmadıkça bunları bilemezsiniz.

Hayatta ne olmak isterseniz isteyin bunun için eğitime ihtiyacınız olacak. Olmak istediğiniz ne meslek varsa tüm bu mesleklerin her biri için iyi bir eğitime ihtiyaç duyacaksınız.

Ve konuşma pür dikkat dinleyen öğrencilerin önünde aynı kalite ve dolgunlukta uzayıp gidiyor.

Ülkesindeki kalkınma ve refahın devamının kaliteli bir eğitim ve sürekli üst düzey beyin göçü ile bilimsel ve teknolojik gelişmelerdeki lider konumlarının sürmesine bağlı olduğunu çok iyi bilen Obama ve danışmanları gençlerin bilimsel faaliyetlere katılımını her zaman teşvik ediyorlar.

Eğer Amerika’nın en ileri seviyede kalmasını istiyorsak, kullandığımız metotları değiştirecek, teknolojide uzmanlaşacak sizin gibi gençlere ihtiyacımız var. Sadece yeni bir video oyunu satın almayın, bir tanede siz yapın. Sadece yeni bir uygulamayı indirmeyin, tasarlanmasında yardımcı olun. Sadece telefonunuzla oynamayın, programlayın. Hiç kimse bilgisayar mühendisi olarak doğmaz ama biraz sıkı çalışma, biraz matematik ve bilim ile herkes bilgisayar mühendisi olabilir. Bilgisayarlar geleceğimizin çok büyük bir parçası olacak. Size kimsenin yapamazsınız demesine izin vermeyin, eğer sıkı çalışmaya niyetliyseniz geleceği şekillendirecek olanlarda sizlersiniz.

Ve Obama'nın bu konuşmasını zamanın ulaştırma bakanının iletişim teknolojisi hakkında yaptığı şu konuşmayla karşılaştırın lütfen

''Bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi. Abur cubur dolduruyorsun herkes ihtiyacını oradan alıyor ama hiçte karışmıyor. Bu bileşim fazla kafayı yorarsan sıyırırsın, kafayı taktın mı işin kötü. Fazla hikmetine fazla şey yapmamak lazım....''

Ben şimdilik sadece durum tespitinde bulunuyorum. Bu konuyla alakalı şüphesiz söylenecek çok sözler var. İleriki dönmelerde bu konuyla alakalı çok eylenceli yazılar kaleme almayı düşünüyorum. 

Sevgili öğrenciler sız bu işlere fazla takılmayın.

Ben şahsen Obama'nın konuşmasından fazla etkilenmedim. Eyyy Obama sende benim gibi öğretmenlerin konuları daha iyi anlamak için sorduğum sorulara yardımcıda öyle yazıyor sen yardımcıdan iyi mi biliyorsun diye cevap verdiği, zaten imam olacaklar nerede problemli hoca var oraya gönderelim dedikleri  Fatsa İmam Hatip orta okulunda okuyup tıp fakültesi kazanabilseydin  veya tek partinin yönettiği bir ülkede 75 kişilik sınıflarda okuyup başkan olabilseydin gerçekten seni takdir ederdik.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.