Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

KANSER PATLAMASI MI YAŞIYORUZ?

Çevremizde kanser tanısı konmuş ve kemoterapi alan bir sürü insan var. Çoğumuz kanserli hasta oranında büyük bir patlama olduğunu düşünüyor. 

Gerçekten öyle mi? 

Artan tıbbi imkânlar ve refah seviyesi ile birlikte ortalama yaşam süresinde belirgin bir artış oldu. Çoğu kanserler yaşla ilişkili ve insanlar artık kanser olabilecek kadar uzun yaşıyor. 

Bir toplumda genç ölümlere yol açan önlenebilir hastalıklar azalınca (özellikle tüberküloz, zatürree, ishal salgınları gibi çok yaygın enfeksiyonlar ve kalp hastalıkları) görece olarak kanserler birinci plana çıkıyor.

Eski hocalardan biri koruyucu hekimliğin amacı herkesin kanserden ölmesini sağlamak dermiş.

Kanser çok doğal bir hastalıktır. Vücudumuzdaki hücreler sürekli çoğalır ve kendisine benzer hücreler yaparak yenilenir. Milyonlarca kez yapılan bu kopyalamalar sırasında mutasyon dediğimiz olaylar neticesinde kanserli hücreler oluşur. Çoğu zaman bu hücreler vücudun immün sistemi tarafından hiç haberimiz olmadan yok edilir. Yaşla birlikte vücudun dengeleme gücü de azalır. Kanserojenler dediğimiz bazı faktörler de mutasyonları tetikler.

Eskiden EMAR, tomografi, endoskopiler gibi görüntüleme yöntemleri yokken bir çok insan kanser tanısı konamadan ölüyordu. Rahmetli sararmış birkaç gün hiç bir şey yiyemeden ölmüş cümlelerini çok duyardık. Artık artmış tıbbi imkânlar ve yaygın sağlık kurumlarıyla hastalara yüksek oranda doğru tanılar konuyor. 

Kanser olgularının bu kadar fazla olmasının nedenlerinden bir tanesi de kanser tedavilerin başarılı olmasıdır.

Türüne bağlı olarak değişmekle birlikte Kanser tedavilerinin etkinliğinde de belirgin artış oldu. Kanser hastalarının 1/3 ‘ü tam şifa bulabilmekte veya kanser dışı sebeplerden ölecek kadar normal ömür sürebilmekte. Kanserde yaşam uzadığı zaman toplumdaki kanserli insan sayısı artar. Bu kanser korkusunu da tetikler bir anlamda

Akciğer, pankreas, karaciğer, yemek borusu mide kanserleri gibi saldırgan ve metastaz yapmış kanserlerde tedavi başarılıları çok iyi değil, fakat birçok kanserlerde yaşam sürelerinde belirgin iyileşme var. Özellikle kanser olgularının büyük çoğunluğunu akciğer kanserleri oluşturmakta ve gelişmiş ülkelerde sigara içenlerin oranlarında azalma kanser oranlarında azalmaya yol açmıştır.

Bazı kanserlerde erken tanı çok önemlidir. Konuyla ilgili kanserde erken tanı; Bobiye fazla güvenmeyin başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.. Özellikle hayat boyu kadınların neredeyse 1/8 i meme kanserine yakalanmakta ve bu kanser tipinde erken tanı çok önemlidir…

Kanser hakkında konuşup çenemizi yormaktansa çağımızın vebası sigara, hareketsizlik ve şişmanlıktan bahsetmeliyiz. 

Sonuçta bizi zaaflarımız öldürüyor…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.