Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

KANSERDE ERKEN TANI

Orta yaşta bayan hasta koltuk altında eline gelen ufak bir kitle nedeniyle meme muayenesi olmuş ve kendisine kitlenin büyük ihtimalle yağ bezesi olduğu söylenip her ihtimale karşı beze çıkartılıp patolojiye gönderilmişti. Biyopsi materyalini patolojiye teslim eden hasta nedense patoloji sonucunu takip etmemişti. 

Yaklaşık bir yıl sonra bu kez memede kitle nedeniyle tekrar doktora gittiğinde hastanın bilgilerini kontrol eden doktor biyopsi sonucunu alması için hastayı patolojiye gönderdi. 

Maalesef 1 yıl önce alınan biyopsi raporlarına göre kaynağı tam olarak tespit edilemeyen bir kansere yakalanmıştı ve şimdi kaynağının meme olduğu anlaşılmıştı.

Gözyaşlarına boğularak anlatmaya başladı. Kanser olduğumu bilmeden bir yıldır hayatımla ilgili bir sürü değişiklikler yapıyorum, yeni bir iş kurdum, yeni iş yeri kiraladım…… 

Evet hepimizin hayatla ilgili bitmez tükenmez planları var. Bu yazıyı okuyan bazı okurlarımızın hücrelerinin de kendisine göre planları olup bu anarşik hücreler emir komuta zincirinden çıkmış arsızca çevre dokulara yayılmakta, oldukları yerlerden vücudun uzak organlarına istilalar yapmakta ve organizmanın dengesini bozmaktadırlar. 

Ülkemizde erkeklerde akciğer kanserleri sigara içimine bağlı olarak açık ara birinciliği alırken kadınlarda meme kanseri ilk sıradadır. Akciğer kanserli hastaların yaklaşık %85’i daha tanı anında ameliyat şansına sahip değildir. Bu nedenle özellikle sigara içen kişilerde akciğer kanserlerini erken evrede yakalamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. 

Sigara içen erkeklerde balgam örnekleri (sitolojisi) ve akciğer filmlerinin erken tanı yönünden etkileri araştırılmış olup bu çalışmalarda, tarama gruplarındaki olgularda daha erken evrede, daha küçük boyutta akciğer kanserleri saptanmasına rağmen ölüm oranlarında azalma gösterilememiş, bu nedenle riskli grupların taranmasında akciğer radyografisi ve balgam sitolojisi önerilmemiştir. Halen akciğer kanserleri için onaylanmış bir tarama yöntemi olmamasına rağmen düşük doz radyasyon dozu veren özel tomografi çekimleri ile tarama programlarının yararlı olabileceğine dair cesaretlendirici çalışmalar vardır.  

1988-1990 yılları arasındaki veriler kadınlarda hayat boyu meme kanseri gelişme riskini yüzde 12.2 olduğunu gösteriyor. Yani neredeyse her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor

Meme kanseri ile ilişkili olduğu gösterilen bazı kanser genleri keşfedilmiş olup bu genlerin pozitif olması %85 oranında yaşamın her hangi bir döneminde gelişebilecek meme kanserlerini gösterebilmektedir. 

Kız kardeşi veya annesi meme kanserine yakalanan bir kadının, meme kanserine yakalanma riski, diğer kadınlardan 2- 5 kat daha fazladır. Çift taraflı ve menopozdan önce olmuşsa risk çok daha belirgin şekilde artmaktadır. Meme kanserine bağlı ölümleri azaltmada en etkili yöntem düzenli mammografik tarama uygulanmasıdır. Rutin tarama yapılan toplumlarda bu kansere bağlı ölümler %30 azalmıştır. Taramaya 50 yaşından sonra başlanması önerilmekteyse de son yıllarda daha erken başlanması yönünde (40 yaşında) yaklaşımlarda kabul edilmektedir. Kendi kendine meme muayenesinin rutin yapan kadınlarda meme kanseri daha erken evrede yakalanmaktadır. 

Köpeklerin akciğer kanserli hastalarla sağlıklı hastaları solunum örneklerine (nefes kokularına ) göre büyük bir doğrulukla ayırt edebildiğini gösteren bazı ilginç çalışmalar vardır. Kanserlerin erken tanısına yönelik çalışmalarda yakın zamanda çok güvenilir markırların bulunması beklenmemektedir. Görüldüğü gibi akciğer kanserlerinde erken tanı çoğu zaman mümkün olmayıp meme kanseri konusunda ise erken tanıya yönelik rutin kontroller şiddetle önerilmektedir. 

Kim bilir bu hafta yazımızı okuyan şanslı bayan okuyucularımızdan biri sağlığına önem verip mamografi çektirecek, belki erken tanı sayesinde hayatını tekrar geri kazanacak. Size gelince beyler bence bobiye fazla güvenmeyin, atın şu sigarayı artık…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.