Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Kol Kırılır Yen İçinde Çürür…

En iyi film dalında 2016 Akademi (Oscar)  ödülünü  Roma  Katolik Kilisesi'ndeki çocuk tacizlerinin gazete haberi haline getirilmesiyle ilgili gerçek hayat hikayesinden uyarlanan  ‘’Spotlight'’ isimli film aldı.

Malumunuz Katolik rahipler kilise tarafından  uymaları zorunlu olan  bazı sıkı kurallara tabidirler. Bu kurallar içinde en zorluk çekileni şüphesiz  evlenme ve  cinsellikle ilgili yasaklardır. 

Günah çıkarma işlemi sonrasında bir sürü hatun ve beyefendi işledikleri her türlü rezilliği papaz efendiye anlatıp rahatlamış ve pirüpak bir şekilde kiliseden çıkarken, papaz efendi şaşkınlıktan ağzı açık ve bir sürü müstehcen hayalle   hiçbir şey olmamış gibi kuru ekmek ve şarapla hayatına devam eder. Olacak iş mi? Tilkilere tavuk yemeği yasaklamak gibi bir şey.

Bu nedenle rahiplerin ancak %50 si bu kurala uyarken sıkı durun %6’si cinsel ihtiyaçlarını iğrenç bir şekilde kiliseye emanet edilmiş çocuk yaştaki kurbanlar üzerinden tatmin etmekte. Kurbanların ortak özellikleri hakkını arayamayacak fakir ve dağılmış ailelerin çocukları olması. Pedofili ve çocuk istismarı Kilisenin dışarıya rezil olmama  tavrı yüzünden  rahipler arasında adeta  salgın halini almıştır.

İşin garibi Katolik kilisesi tüm bu olan bitenlerden haberdar ve yen kırılır kol içinde kalır prensibiyle hareket ederek olayın üstünü örtmektedir. Bu genellikle Katolik kilisesi üyesi yargı mensuplarının soruşturmaların üzerini örten tavırları ve kurban ailelerini sıkı markaja alarak mahalle baskısı yapan  cemaat sayesinde olmaktadır. Kilisede pedofilik rahipler herkesin bildiği bir sırdır. Mağdur çocukların aileleri bazı menfaatler karşılığı ve suçu işleyenlerin cezalandırılacağı garantisiyle susturulur, suçlular ise hava değişimi ve sağlık nedeniyle uzaklaştırılma adı altında bir çeşit kilisenin korumasıyla sürgüne gönderilerek görevine devam etmekte, hukuki sürecin üstü karşılıklı anlaşmayla örtülmektedir.  

Bu size   17-25 aralık yolsuzluk operasyonlarında adı geçen  bakanların mahkemeye çıkarılmayıp koltuklarından edilerek güya cezalandırılmasını hatırlatmadı mı?

Neyse efendim konumuza dönelim gazetede yeni işe başlayan genel yayın yönetmeni ki kendisi Yahudi’dir ve bildiğiniz gibi her türlü pisliğin altından İsrail ajanları ve Siyonistler  çıkmaktadır,   iddiaları ciddiye alır ve  Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddialarıyla ilgili eski defterlerin açılmasını  ister. Ne de olsa Katolik düşmanı...

Lakin iş o kadar da kolay değildir. İçinde çok kudretli insanların ve yüksek yargıçlarında olduğu  koskoca bir Katolik cemaatini karşına alacaksın. Filmin bir sahnesinde Ermeni bir avukatın sizin yayın yönetmeni Yahudi değil mi? Bence dışarıdan bir gözün bu işe el atması çok daha iyi sözleri filimden aklımda kalmış can alıcı bir replik.

Sonuç olarak her türlü engellemelere rağmen cemaat içinde bu işlerden çok rahatsız vicdanlı  insanların yardımı, cesur  ve bağımsız  basın sayesinde sadece Boston ve çevresinde 100’e yakın çocuk tacizcisi rahip ve Binlerce cinsel istismara uğramış çocuk olduğu ortaya çıkar. 

Çok ses getiren bu haberlerden dolayı The Boston Globe 2003 Halka Hizmet için Pulitzer Ödülü kazanmıştır.

Çok şükür ülkemizde bu tip işler olmuyor. Ne demek çocuklara cinsel taciz? adamı alnının çatından vururlar, olmadı hapiste şişlerler.

Bir vatandaşımızın sokak röportajında mikrofonlara dediği gibi bizde ufak tefek hırsızlıklar, yolsuzluklar oluyor ama çok da abartmamak gerek.

Ve Filimden başka bir can alıcı replik: Bazen zamanımızın çoğunu karanlıkta tökezleyerek harcadığımızı unutmak kolaydır. Birden bir ışık yanar ve suçlanacak bir şeyler bulunur.

Filim boyunca kulaklarımda yankılanan sevgili dayımın Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutukluluğu hakkında söylediği onlar da rahat dursalarmış sözü ile  ilgili bir iki yorum yapmak istedim ama pazar günü sanat yazısında siyasete girip canınızı sıkmayayım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.