Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Kola Boykotu İçin Fanta İçenler…

250 yıl önce iki vahşi sömürgeci devlet (İngiltere ve Fransa)  Amerika kıtasının paylaşımı için birbirini gırtlaklıyordu.

İngilizler savaşı kazanmalarına rağmen ciddi bir ekonomik yükün altına girdi.

En iyi yaptıkları iş  olan vergilendirme  yoluyla Amerikan gundilerine yağmur gibi salmaları saldı. Vergiler yükseldikçe yükseliyor bu yolla aynı zamanda Amerikalılara patron biziz mesajı gönderiliyordu.

İngiltere’den gönderilen birçok ürüne yeni vergiler kondu. Evlere şenlik pul  vergisiyle  basılı her kağıt için   İngiliz pulu alınması mecburi hale getiriliyordu (Gazeteler, her türlü doküman ve hatta kumar kağıtları bile vergilendirildi ) 

Adamlar birde bu   vergiler sizleri koruduğumuz için alınıyor demesin mi? Ahali iyide aga savaş bitti bu neyin korumasıdır diye sormadan edemiyordu.

Kralın yetkilerinin sınırlandırıldığı, gücün Kraldan parlamentoya geçtiği ve demokrasinin yeşerdiği  bu dönemde İngilizler demokrasiyi özenle Amerikalılardan kaçırıyordu. Koloniler kendileri hakkında kanunlar yapan ve vergiler koyan İngiliz parlamentosuna temsilci gönderemiyordu.

Çok meşhur bir slogan olan temsil yoksa  vergide yok  (no taxation without representation) söylemi bu döneme aittir.

Amerikalılar İngiliz mallarını boykot etmeye başladı. Hatta ne İngiliz’in suratı ne de beyaz cheddar peyniri diyerek Amerikan cheddar  peynirlerini İngiliz peynirinden ayırmak için havuç suyu ekleyerek renklendirmişlerdi. Bu nedenle  geleneksel Amerikan cheddar peyniri turuncu renklidir. 

İngiliz mallarına uygulanan boykotun ciddi ekonomik kayıplara yol açması tüm vergilerin kalkmasını sağladı.

Lakin kırmızı urbalılar durur mu?

Bundan sonra kaçak çay yasak, çayı  sadece bizim  firmadan  alacaksınız (British East India Company), üzerine de bir güzel vergi koyacağız dediler. 

Sen misin bizi sömürmeye kalkan, burası Hindistan mı ulan diyerek Boston limanına demirlenmiş gemilerdeki çayları kızıldereli kılığına girerek denize döktüler. Bu olay tarihte Boston Tea Party olarak anılır ve sonrasında Amerikalılarla İngilizler arasında ipler koparak sivil savaş olarak anılan Amerikan bağımsızlık savaşının fitili ateşlendi.

Eeee gelelim yazının en zevkli bölümüne..

İyi de hocam bunları niye anlattın? Yine kafandan ne hinlikler geçiyor? Bu anlattıklarınla  günümüz arasında   ne ilişkisi kuracaksın diye sorduğunuzu işitir  gibiyim.

Gerçekten bende çok ilişki kuramadım…

3 asır önce  güç Kraldan parlamentoya geçerken bizde parlamentodan tek bir adama devredilmeye çalışılıyor.

Yahudi malını boykot ediyoruz diye toplantıda kola yerine fanta içen valilerin, parasını verdiği kolayı kaldırımlara döken ve muhtemelen sonra tekrar eşek gibi kola siparişi veren esnafın olduğu bir ülke burası.

Petrol fiyatları tarihinin en düşük seviyesine inmişken, dünyanın en yüksek vergi oranlarıyla dünyanın en pahallı benzinini kullanan ve buna  sesini çıkarmayan, bin odalı saraylar, örtülü ödenekler, lüks uçak, araç filoları  ve kamu israfıyla  ödediği vergiler car cur edilirken ne oluyor aga diye sormayan bir milletiz biz.

Vergi ve mali denetimlerin muhalif düşünen insanları cezalandırma aracı olarak kullanılırken, hükümet yandaşlarının 100 milyonlarca liralık vergilerinin bir günde sıfırlandığı bir ülke burası.

Burası 3 yıl boyunca açılım adı altında terörün dağlardan şehirlere indirip sonrada terörü başkanlık çözer diyenlerin %50 oy aldığı bir ülke 

Merak ettim müstakbel başkanın bildiği ama sayın başbakana söylemediği bir şeyler mi var?

3 asır önceki Amerikalıların vatandaşlık bilinci nere, bizim ki nere…

Keşke kaptan Swing ve Tommiks, Teksas da bu konular işlenmiş olsaydı. Milletimiz okuyup bilgi sahibi olurdu. Adamlar demek ki bu yüzden sürekli İngiliz pataklıyormuş.

Gerçi onların sırtına İngiliz sömürgecileri binmişti. İnsan kendinden olan yöneticilere kıyamıyor tabi…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.