Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Kolonoskopi Caizse Demokrasi de Caizdir

Nükteleriyle ünlü meşhur bir hocamızın ''Bizde demokrasi yok. Allah muhafaza, ne demokrasisi. Biz şeriatçıyız. Demokrasi, sakın ha, çok tehlikeli bir laf, Allahın işine ben karışırım demektir'' sözlerini işitince son zamanlarda seyrettiğim ilk kalp ameliyatını anlatan bir film aklıma geldi ve hocamızı ikna babından  konuya farklı bir bakış açısı kazandıracağını düşündüm.

Gerçi hocamız demokrasinin kıymetini sonradan anlamış ve demokrasi mitinginde en ön saflarda yerini alıp mitinge katılanları cennetle müjdelemiştir ama bu konuda eskiden beri bazılarının kafası çok karışık.

Bunlardan biride Akit gazetesi yazarı Nurettin Yıldız.

''İslam topraklarını fiilen ve şeklen işgal edenler, topraklarımızdan şeklen çekilirken, sistemlerini bulunmaz bir nimet olarak allayıp pullayarak gittiler. Laiklik, demokrasi, çoğulculuk, haklar gibi kavramları dokunulamaz, erişilemez kavramlar olarak içimize sızdırdılar'' diyerek devamında ''Çağın getirdiği yenilik olması, küfrün hükümran olduğu bir ortamda insanlığın ortak değeri hâline gelmiş olması, Müslüman’ın şu veya bu sistemi benimser insan olmasına ruhsat oluşturmaz'' sözleriyle demokrasinin İslam’a bağdaşmadığını ifade etti.

Daha önce alemi İslam’ın neden geri kaldığını anlatan ''Saddam'ın uçak gemileri '' isimli bir yazımda kendisinden bahsetmiştim.

Hani 2 asır önce halk nazarında başarılı ve popüler bir isim olmasına rağmen başkanlık süresinde sınırlandırma olmadan güçlü başkanların tüm yetkileri ve pozisyonları istediği kadar elinde tutabileceğine inandığı için 3’üncü dönem başkanlığa aday olmayan ve ömrünü eğitime adayan Thomas Jefferson diye bir adam vardı.

Bu şahıs kamuoyu gücü ve demokrasiyi toplumların huzuru ve barışı için batı medeniyetinin bulduğu yararlı bir icat olarak tanımlıyor.

 

Demokrasinin hata yapan hükümetleri değiştirmenin güvenli yolu olduğunu, Seçme hakkı olmazsa kanlı devrimler olmak zorunda kalınacağını, İnsanların bu haklarının korunmasının barış, özgürlük ve güvenliği getireceğini söylüyor.

Demokrasi dışında da insanların sağlıklı, güvenli ve huzurlu yaşaması için bulunmuş hayatımıza girmiş bir sürü batı medeniyeti (gâvur) icadı var.

Sağlık alanında kullanılan kolonoskopi, ultrason, sistoskopi, rektoskopi bu sayısız gavur icatlarından bir kaçı.

Hayat kurtardığı için zorunluluk halinde bu gâvur icatlarının vücudumuzun en mahrem bölgelerinde dolaşmasına ses çıkarmıyoruz.

Makattan kolonoskopi, penisten sistoskopi, memeye ultrason, vajene kolposkopi gibi sağlıklı yaşam için vücudumuza giren çıkanın haddi hesabı yok vesselam

Yeter ki insan hayatı kurtulsun diye nelere katlanmıyoruz ki?

Ama batıda yüzyıllarca süren kanlı çatışmaları, iç savaşları bitiren, milyonlarca insanın ölümünü engelleyen uzlaşma kültürü demokrasiye gelince o iş başka.

Caiz değil istemezuk...

İlla benim borum ötecek diyen Saddam, Esad, Kaddafi gibi diktatörler yüzünden İslam coğrafyaları kan deryasına döndü. Bohçasını kapan kendini gâvur ülkelerine atmak için batan teknelerde hayatını kaybetti.

Şu kesin ki  demokrasi insanların refahını arttırıyor ve  hayatları kurtarıyor

Kolonoskopiye katlanabiliyorsak ve caizse demokrasi de caizdir ve katlanacaksınız sayın hocam

Allah’ın işine karışmaya  gelince

Yazının başında bahsettiğim filmin adı Something The Lord Made (Tanrıyı oynayanlar diye çevirmişler)

İlk kalp ameliyatını yapan Dr. Alfred Blalock'un ve zenci yardımcısı Vivien Thomas'ın yaşanmış öyküsü. 50’li yıllarda kalp ameliyatı yapılması düşünülemiyordu. Kahramanlarımız köpeklerde yaptıkları deneylerle doğuştan kalp damar bozukluğu (Fallot Tetralojisi) olan ve erken yaşta kaybedilen çocukların ameliyat edilebileceğini düşünmektedirler.

Kalbe dokunmak tanrının işine karışmaktır diyerek muhalefet eden kıskanç ve korkak meslektaşları ve papazlara rağmen ilk kalp ameliyatını  başarıyla yaparak tarihe geçerler. Açtıkları yol sayesinde bu gün milyonlarca insan kalp ameliyatı olabilerek hayatta kalabiliyor.

İyi ki papazı ciddiye almayarak nice insanın kurtulmasının  yolunun çağı başlatmışlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.