Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

KRALI İSİMSİZ BİR MEZARA GÖMDÜLER

Suriye’de yaşanan insanlık dramına çok az sayıda mülteci kabul ederek kayıtsız kalan yeni Suudi Arabistan Kralının G 20 zirvesine büyük devlet böyle olur dedirten şatafatlı girişi uzun süre konuşuldu. Zirveden yaklaşık bir hafta önce Kral Salman ve Prens Telal’a ait özel eşyalar havalimanından da 16 kamyonla kalacakları otele nakledilmiş. Suudi heyeti için geceliği 800 Euro’dan başlayan ve 15 bin Euro’ya kadar çıkan 20 farklı konseptli 546 saray odası hazırlanmış ve heyetinin kullanımı için ise 400 lüks araç kiralanmış.

Suudi Kraliyet ailesine karşı tek sempati duyduğum olay 32 milyar dolarlık kişisel serveti, onlarca sarayı, hiç binemediği süper lüks yatları, aralarında Boeing 747’lerin de bulunduğu dev uçak filosu olan 90 yaşındaki kral Abdullah'ı ölümünü takiben hiç bekletmeden yüzlerce odalı altın sarayından çıkarıp koşar adımlarla selefi inancı doğrusunda dümdüz edilen isimsiz bir mezara gömmesidir.

Cenaze sonrası yeni kralın kartondan yapılmış heykeline biat eden Suudi vatandaşları ve yöneticilerinin görüntülerini ızdırap içinde seyrettik

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış derler, konuya girmeden önce kraliyet ailesinin debdebesi ve israfıyla ilgili bazı örnekler vereceğim.

2002 yılında katarakt ameliyatı için İsviçre’nin Cenevre kentinde kralı havaalanında 300 Mercedes karşılamış. 

Yanındaki 3 karısı, 8 bakanı ve yüzlerce koruması ve hizmetçisiyle kentteki 5 yıldızlı otellerin hepsini kapatmış.  

Hastanede kalmak istemeyen Kral Fahd günlerini, Cenevre gölü kıyısındaki 135 milyon Euro değerinde; 14 bungalov, bir atom sığınağı, bir ameliyathane, 90 otomobillik bir otoparkı olan villasında geçirmiş. 

Günlük masrafının sadece 5.5 trilyon lirayı olduğu söyleniyor. Kral bunları yapar da prensler hiç durur mu? Disneyland'da 3 günlük eğlence için tam 15 milyon EURO harcayan prensler mi dersiniz?
 600 kişilik mahiyetiyle İspanya'da geçirdiği bir tatil için günde 2 milyon dolar harcayanlar mı dersiniz? Kraliyet ailesinin isminin karıştığı ve özgür basın olmadığı için kimsenin sorgulayamadığı skandal ve sansasyonel olayları gözümle görmediğim için  gıybet olmasın diye bahsetmeyeceğim bile…

Vatandaşların devlet politikalarını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu, yöneticilerin kanun önünde hesap verebildiği, özgür basının olmazsa olmazı olduğu, güçler ayrılığı ve şeffaflık prensibiyle çalışan ve seçimlerle yönetimlerin kansız el değiştirdiği demokrasiler de yukarıda bahsedilen sapkın davranış biçimleri ve korkunç israf kimsenin aklının ucundan bile geçemez.

Saltanat, israf, debdebe hesap vermezlik Müslüman çoğunluğun yaşadığı ülkelerin yöneticileri arasında bulaşıcı bir hastalık gibi. 

Youtube sitesinde  yöneticilerin keyfi davranış ve israfına itiraz ettiği cuma hutbesi sonrası tutuklanan Suudi imamın hutbesi demokrasinin ne kadar büyük bir nimet olduğunu adeta gözümüze sokuyor


Suudi kralı en azından öteki tarafta ayrıcalığının olmadığını anlamış, normal bir Suudi vatandaşı gibi isimsiz bir mezarda boylu boyunca yatıyor. 

Efendim, erkekse yatmasın mı? 

Sizde  de haklısınız, onca sahabenin mezarını düzleyen bu adamlar kralın mezarını da bir gün punduna getirip düzlemezler mi? 

Müsadeniz olursa bir sonraki yazımda yine bir petrol zengini olan fakat adeta cimri bir var yemez gibi petrol gelirlerini gelecek nesiller için biriktiren Norveçle ilgili gözlemlerimi sizlerle paylaşmak isterim


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.