Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Kuralsızlığın Dayanılmaz Hafifliği

Kurtlar genellikle bir sürüye bağlı  olarak sıkı   hiyerarşik yapı  içinde yaşar. Sürünün lideri  alfa çifti dışında hiç bir üye çiftleşip yavru yapamaz. Yeni yavruların bakımı sürünün işbirliğiyle olur. Bunlar doğada varlıklarını sürdürebilmeleri  için uymaları gereken  kurallardır.

Kurtların hayatını inceleyen bir araştırmacı klasik kurt davranışına uymayan, sürü hiyerarşisi içinde yaşamayı reddeden (alfa lidere kafa tutup liderlik yarışı riskine girmeyen fakat itaat da etmeyen) kurt sürülerini uzaktan takip edip fırsatçı bir şekilde avlarını yağmalayan,  sırf çiftleşmek amacıyla geçici olarak sürülere katılıp yavruların sorumluluğunu üstüne almayarak  sorumsuz bir hayat tarzı benimseyen  siyah bir kurda rastlıyor.

Defalarca alfa erkek ve sürüsü tarafından kovalanan hayvan diğer kurtların uzak durduğu otobana kaçarak her seferinde hayatını kurtarıyor.

Normalde kurtların vahşi doğa da sağ kalmaları için gerekli olan toplumsal kuralların çiğnenmesi  bu hayvanların varlığını tehdit eden bir davranış tarzı.

Hiçbir sorumluluk almadan kafasına göre takılan bir kurt...

Ne kurtluktan tam olarak vazgeçiyor ne de köpek gibi yaşayabiliyor. İşine gelince sürüye katıl, zora geldiğinde otobana  kaç.

Hayvan yaşamlarını inceleyen belgesellerden alınacak çok dersler var şüphesiz.

Bir arkadaşım anlatmıştı beş-altı yıl önce siyasal İslamcı kimliğiyle  tanıdığı bir  hukukçu arkadaşına   özellikle iktidar partisine ait belediyelerde ayyuka çıkan rüşvet ve yolsuzluk söylentileriyle alakalı serzenişte bulunmuş. Arkadaşı Müslümanların fakir olduğunu ve zenginleşerek gücü eline geçirmek zorunda olduğunu söyleyerek hiç beklemediği bir cevap vermiş.

Hukuk adamının hukuk anlayışına bak;  ne modern hukukta   uyuyor ne de dinde yeri var. Yaşadığımız hukuk garabetlerini gözümüzün önüne getirdiğimizde bu mantığa sahip insanlar hiçte azınlıkta  değil.

Hukuk insanları  hukuktan nasıl oluyor da bu kadar uzaklara savrulabiliyor?

Kendilerine göre olağan üstü durumlar için olağan üstü  çözümler üretmişler 

Pragmatizmin kollarına kendilerini bırakmış siyasal İslamcıların her kapıyı açan siyasetin bir savaş olduğu ve savaşta her türlü hilenin mubah olduğu fikri hiçbir kurala uymayan kara kurtlar  üretti.  
Ne bildiğimiz anlamda ahlaklı namuslu kul hakkı yemeyen Müslümanlar gibi yaşıyorlar ne de evrensel hukuk kurallarına uyuyorlar.

Ve siyasetin  kara kurtları toplumsal düzenimizi tehdit etmeye başladı.

Daha önce rakamlarını vermiştik. Bu iktidar döneminde Uyuşturucu bağımlılığı yüzde 678, Fuhuş olayları yüzde 734, Cinayetler yüzde 261, Cinsel suçlar yüzde 449, Çocuklara cinsel istismar yüzde 434 artmış. Toplum yapısı hızla çözülüyor.

Hepimiz bir kanser gibi bünyeye yerleşen ve tüm organları istila eden yolsuzlukların ve onu örtmek için yapılan hukuksuzlukların pençesinde kıvranıyoruz. Yolsuzluk yapanlar şahsi veya grup çıkarını toplumun çıkarı üzerinde tutuyor,  

kendilerini hırsız ve ahlaksız olarak tanımlamıyor, vicdanlarını rahatlatmak için Müslümanlar ve diğerleri olarak sınıflandırmayı uygun görüyorlar.

Bu mantıkla baktığımızda siyasal İslamcı kökenli bazı yargı mensuplarının 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının üzerini örtmeyi neden kendilerine görev addettiklerine şaşırmıyoruz. 

Siyasiler kara kurt gibi hukuksuzluğun ve hesap vermezliğin dayanılmaz cazibesiyle kendi muhteşem hayatlarını yaşıyorlar.

Ahlak ve hukuk üretmeyen sadece kendini korumaya çalışan bir kısır muhafazakarlığın pençesinde kıvranıyoruz. Bu nedenle cinsel tacize uğrayan çocukların bile hesabını sormaya istekli değiliz.

İyice köşeye sıkışan iktidar devamlı hukuksuzluk, hamaset ve düşman üretmenin  tehlikeli arazilerine kaçıyorlar.

O kadar uzağa kaçtılar ki  o asfaltlarda  artık Amerikan filmlerinde gördüğümüz dev tırlar dolaşıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.