Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Ne Verelim Vatandaşıma…

Maalesef her saçmalığın bir alıcısı var. Terörün  görünür de  can almadığı açılım sürecinin yalancı bahar günlerinde eski tüfek (Dev-genç) şimdinin efsunlanmış yandaşı bir arkadaşım gidişat nedeniyle  kötümser olmamın çok anlamsız olduğunu, bölgenin güvenliğinin  dağdan inmiş ve devlet tarafından resmiyet kazanmış  üniformalı silahlı (PKK-KCK-PYD) gruplara bırakmanın çok mantıklı olacağını, gerektiğinde yeri yurdu belli (karakolları, askeri kışlaları olan) güçlerden Türk Devletinin uçağı tankı ve topuyla hesap sorabileceğini ileri sürdü

Puhahaha…… 

Yani neymiş efendim dâhiyane plan? Önünde bayrak asılı karakollara doluşan dağdan inmiş kaşarlanmış militanlar yamuk yaptığında devlet   tarafından eliyle   koymuş gibi bulunup cezalandırılacakmış. Tam da söylediği gibi oluyor.

Ben izlemiyorum ama muhtemelen havuz medyası vasıtasıyla bilinç altına gönderilen (subliminal)  mesajlar insanlar da böyle abuk sabuk (absürt) fikirler oluşturuyor. Muktedirler  ne saçmalarsa saçmalasın  insanlar tevil edip bir hikmet arıyor. Boşuna havuz için bunca masraf yapılıp adam beslenmiyor.

Mübarekler Mevlana gibi. Pergelin bir ayağı  muhafazakar merkezde diğer ayak konjonktüre göre milliyetçi, hürriyetçi, Kürtçü, devletçi, Şanghaycı, Avrupacı, Amerikacı, Rusçu aklına ne gelirse…

Tam bir ideoloji kokteyli, bir günde değiştirilen  hiç bir kökü, ahlaki endişe ve stratejik derinliği olmayan gece kondu ideolojiyi sök-tak işine gelen  yere karavan gibi taşı. Nasılsa gümbür gümbür öten havuz her türlü saçmalığınızı örtüyor.

Ehli tarik ve mütedeyyin misin? Halifemize  itaat farzdır. Demokrasi de neymiş? Cihat ediyoruz burada cihat… Bu yolda her türlü hile hurda, yalan, talan caizdir. Oh olsun cemaate yıllarca İslamcı siyasetçilere oy vermediler, şimdi bütün mal varlığını bölüşeceğiz. Harp ganimeti bunlar harp. Beleş sirke de baldan tatlıymış yahu

Ülkücü müsün? Bu işte bir bit yeniği vardı zaten. Gördün mü PKK'lıları kandırıp dağdan indirdiler. Şimdi de Kürtlerin kafasına şehirlerini yıkıyorlar. Oh olsun hak etmişlerdi…

Kürt müsün? Adamlar daha ne yapsın yahu. Resmen şehirleri kasabaları bize teslim ettiler, sen bir başkanlık için oy vermedin. Neyse şu badire geçsin anlaşırız yine. Hem kasanın ağzını da açacak bunlar galiba. Şöyle bizim eski gecekondunun yerine kaloriferli asansörlü daire ne de güzel gider.

Ve bu kulaklar ileri de kurulacak bir bağımsız Kürdistan’ın diğer Kürt yapılarıyla birleşip halifemize biat edeceğini bile duydu. Bölünerek büyüyeceğiz yani.

Ulusalcılar, kökten laikler sizler için bile  bir şeyler var bu açık büfede; Böyle haksız, hukuksuz el koymalar, gazeteci tutuklamalar falan korkutucu, yarın bizim kapıya da dayanır bunlar.  Ama gel gör ki düşmanımın düşmanı dostumdur. Bu cemaatle en iyi bunlar mücadele ediyor. Öyle hak hukuk demokrasiyle olacak işler değil bunlar. Cadı avı lazım cadı. Gün ola harman ola, Elbet bir gün bizde bir fırsatını yakalarız.

İlk yıllar demokrasi, insan hakları ve ekonomiye yönelik ortak ümitler  ve beklentilerin yelkenini şişirdiği gemi şimdi ortak düşmanlıklar ve korkulardan devşirilmiş güvenilmez fırtınalarla ilerlemeye çalışıyor. Öfke ve düşmanlık yüksek kalorili enerji oluşturur, fakat eninde sonunda sahibine zarar verir.

Ne verelim güzel vatandaşıma? Buyurun kafanıza göre bir şey seçin kendinize

Yüz Yıllık Türküler

Bu günlerde Bahçelievler Belediyesi tarafından hazırlanan bir CD’ye saplandım kaldım. Hemşehrimiz Ümit Tokcan  muhteşem sesi ve performansıyla renk katmış Yüz Yıllık Türküler isimli CD’ye

Ve Aysun Gultekin’in seslendirdiği anonim bir türkü… Her gün çocuk denecek 20’li yaşlarda gençlerin toprağa düştüğü şu günlerde nede  anlamlı ve hüzünlü  sözler

Eledim eledim höllük eledim

Aynalı beşikte canan bebek beledim

Büyüttüm besledim asker eyledim

Gitti de  gelmedi canan buna ne çare

Yandı ciğerim de canan buna ne çare

Daha dün gibi geliyor oğlanların doğumu. Gözüme hala bebek gibi görünüyorlar.  İkisi de yirmili yaşlara yaklaştı. Bu türküler aslında hepimizin türküsü.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.