Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

OBAMA, ÇOK MÜBAREK BİR ADAM

Komplo teorilerine pek inanmam. Ama bana  10 yıl önce zenci, babası Müslüman  ve adı Hüseyin olan birisi ABD başkanı olur mu diye sorsalardı dalga geçmeyin derdim.

Cumhuriyetçi yönetimlerin   İslam âleminde  oluşturduğu olumsuz imajın bu şekilde kısmen önüne geçildiğine dair bazı komplo teorileri  mevcut. Yıllar önce yerel medyada rastladığım ve beni oldukça güldüren ‘’ Obama çok mübarek birine benziyor’’ cümlesi bu algının oluştuğunun komikte olsa bir göstergesi

Peki böyle bir aday nasıl oldu da ABD başkanı seçildi ya da seçtirildi?

Bu başarıda sosyal medyanın büyük rolü var. Obama 2008 seçim kampanyasında sosyal medyayı en iyi kullanan adaydı. Facebook kurucusu Chris Hughes ile anlaşma imzalandı ve sosyal medya stratejileri geliştirildi. Kampanya gençler üzerinden kurgulandı. Türklere göre politikaya daha az ilgi gösteren  Amerikan gençleri  sosyal ağlar üzerinden organize edildi.

İlk iş olarak baracobama.com Facebook tarzı sosyal ağa çevrilerek  gençler interaktif bir şekilde seçim sürecine katıldı.

E-posta ile iletişim kurulan gençlere mobil kampanyalar ve SMS üzerinden ulaşıldı. Öne çıkan gençler kendi bloglarını yazması yönünde teşvik edildi  (Obama gönüllüleri)

2008 Facebook fan sayfası takipçisi 2.2 milyondu ve  sosyal medyada her alanda rakibine 4 kat fark attı

Bildiğiniz gibi ülkemizde gazete ve televizyonların  yüzde 80'i vatandaşın parasıyla kurulan havuz medyasına dâhil. İktidar dışı siyasi partilerin sosyal medya dışında kendilerini halka anlatabilecekleri pek mecra kalmadı.  

Sosyal medya sayesinde aynı başarı  ülkemizde de  elde edilebilir mi?

İnternet ve sosyal medya kullanımı konusunda ülkemizin Amerika ve Avrupa’dan daha geride olduğunu düşünüyorsanız benim gibi yanılıyorsunuz. Geçen yıl sağlık sektöründe  sosyal medyanın kullanımı ile ilgili bir toplantıda aldığım bilgiler beni çok şaşırtmıştı 

Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranı yüzde 92, dünya genelinde ise bu oran yaklaşık yüzde 40

2012 yılında yüzde 14 olan akıllı telefon kullanımı 2 yıl içinde yaklaşık 3 katına çıkarak yüzde 39’a ulaşmış.

Türkiye de alışveriş sürecinin herhangi bir aşamasında araştırma yapmak için akıllı telefonunu kullananların oranı yüzde 37. Bu oran ABD’de yüzde 21, Almanya ve İngiltere’de ise yüzde 17.

Şüphesiz bu oranlar 2 yıl içinde yerinde saymadı. Her ne kadar  sosyal medyayı en yoğun iktidar partisi kullansa da  sosyal medyanın tam olarak kontrol edilemeyişi ve potansiyel gücü ikdidarı korkutuyor. Yakında kendi sosyal medyasına sahip olan ve bu mecrayı tam olarak kontrol altında tutan  Çin’de olduğu gibi ülkemizde de bu mecraya yönelik antidemokratik sansür düzenlemeleri olursa hiç şaşırmam.

Son zamanlarda artan terör hadiseleri ve sertleştirilen siyasi ortam birilerine bu fırsatı verebilir. 

Ortalık fena karıştı

Bir kasım öncesi  artan terör olayları ve Ankara’daki canlı bomba saldırısı toplumda belirgin bir parçalanma ve terörün yaygınlaşması korkusu oluşturdu. İstikrar  arayışı  sandıktan tek parti çıkarttı. Geldiğimiz nokta itibariyle toplumun beklentilerinin karşılanmadığını görüyoruz. 

Bu kadar karışıklık ancak koalisyonlar dönemlerinde olur. Tevekkeli birileri AKP işçi partisiyle koalisyon kurdu diye boşuna söylemiyor…

 Not: “Basın özgür olmalıdır ve basının en özgür olduğu ülke Türkiye’dir.”  diyen sayın devlet büyüklerimize özgürce yazma konusunda teşviklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Bu özgürlüğün değerini bilip  sonuna kadar kullanmaya çalışacağım… 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.