Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Ordulunun hastalıkları  sıradan olamaz

Malumunuz ilimiz hayvancılık, yaylacılık, arıcılık faaliyetleri nedeniyle insanların kene ve arılar tarafından sokulma ihtimalinin yüksek olduğu bir bölge. Kendine has coğrafyanın kendine has hastalıkları olur.

Yaklaşık 10 yıl önce Amerika'da kene sokması sonrası bazı insanlarda kırmızı ete karşı alerji geliştiği bulundu. Dünyanın diğer köşelerinden gelen benzer raporlar bunu izledi.

5-10 yıl öncesine kadar İstanbul'da çalıştığım sürede kırmızı et alerjisine nadiren rastlardım.

Et alerjisi nedeniyle işlem yaptığım tek askerde  gariptir Orduluydu.

Ordu'da çalışmaya başladığım ilk yıl bir hastam: Hocam beni arı soktu şiddetli alerji reaksiyonu yaşadım, o gün bu gündür et yediğimde alerji oluyorum dediğinde arada bir ilişki olduğunu pek düşünememiştim.

Son bir yıl içinde hem kırmızı et hem de arıya karşı alerjisi olan çok sayıda hasta tespit edince arada bir ilişki olabileceğini düşünmeye başladım.

Başta anlattığım gibi kene sokması sonrası et alerjisini biliyorduk lakin arı ve et alerjisi birlikteliği hakkında yayınlanmış dünyada bir bilgi yoktu. Mart ayındaki Amerikan alerji kongresinde arı ve kırmızı et alerjisi birlikteliğinin olabileceğine dair bir çalışma sunuldu.

Küresel ısınma denen olay sonucunda kenelerin yaşam alanlarında genişleme olmasıyla birlikte dünyanın birçok yerinde kırmızı et alerjisi adeta salgın şeklini almaya başladı.

Bölgemizde gerek acil servislerde gerekse de polikliniklerde çalışan birçok doktorun ortak düşüncesi et alerjisinin bölgemizde giderek artan bir şekilde  görüldüğü ve açık ara en sık gözlenen gıda alerjisi olduğu yönündedir.

Dünyada tanımlanan Et alerjisinin özelliği reaksiyonların et yedikten genelde 3 saat sonra gibi geç ortaya çıkması.

Bizim gözlemlerimiz reaksiyonların çoğu hastada erken başlangıçlı ve  birçok hastada aile öyküsü olduğu yönünde. Karadeniz teknik üniversitesinde yapılan çalışmada etin çocukluk çağının da önemli bir gıda alerjisi  olduğu ve 3-5 yıl içinde hastaların yarısında et alerjisinin zamanla ortadan kaybolduğu yönünde. Özellikle ailesinde et alerjisi olanların öyküsünü daha ciddiye almak gerekiyor.

Daha önce yerel medyada defalarca yazdım. Arı alerjisinin tedavisi vardır. Eğer hastalar arı soktuktan sonra nefes darlığı, şuur kaybı, çarpıntı, göz kararması yaşıyorlarsa bunlar mutlaka alerji aşısı açısından değerlendirilmelidir.

Et alerjisine yönelik aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Yakın tarihte bir aşı beklenmiyor. Bazı aşırı cesur hastalarımız riski göze alıp bana bir şey olmaz, etsiz hayat zaten yaşamaya değmez diyerek çok küçük miktarlardan başlayıp artan dozlarda kırmızı et yiyerek alerjilerini yenebiliyor. 

Bir hekim olarak hastalara bunu tavsiye edemeyiz. Tehlikeli olduğu gibi aynı zamanda hekim kontrolünde yapıldığında etkili bir tedavi yöntemi.

Sonuç olarak Et alerjisi bölgemizde memleketin diğer bölgelerine göre daha sık görülüyor. Arılar ve kenelerin alerji gelişimindeki rolü mutlaka araştırılmalıdır. Neden bazı ailelerde genetik yatkınlık var araştırılmalıdır. 

Şahsen ben özelde çalışan bir hekim olarak hiçbir hastama yeni bir allerjen araştırıyoruz tetkikleriniz şu kadar tutuyor diyemem. 

Bu konuda üniversitelerimize büyük görev düşüyor.

Son olarak erkek hayvan yediğimde alerji oluyorum, dişi hayvanlar alerji yapmıyor diyen hastalarıma (en az 3 hasta) kafamız zaten karışık birde siz karıştırmayın demek istiyorum (Bu arada erkek kediler dişi kedilerden daha alerjiktir, neden acaba ?)

Eeee nede olsa Orduluyuz, hastalıklarımızda sıradan olmamalı.

Beni @kutlu_prof twitter adresimden de takip edebilirsiniz...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.