Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Saddam'ın Uçak Gemileri

Körfez harbi sırasında Amerikan uçak gemilerinden atılan akıllı  füzeler tarafından zavallı Irak yerle bir edilirken ABD'li bir hoca öğrencilerine eğer Iraklılar El-cebir'in yolunda gitselerdi belki de şimdi Florida körfezinde Saddam'ın uçak gemileri olurdu demiş.

El Cebir (Harezmi ) kimdir?  

Dünya yuvarlaktır dediği için Engizisyon mahkemesince yargılanan  modern bilimin babası   olarak anılan Galileo’dan 8 asır, 

"Eğer dünya dönüyorsa bir uçak havada durduğunda Çin'in uçağa doğru gelmesi gerekmez miydi?" deyip dünyanın dönmediğini ileri süren Suudi Arabistanlı imamdan  12 asır önce Bağdat’ta yaşamış, cebrin temellerini oluşturmuş,  birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerini sıfır rakamını, x bilinmeyenini ve sinüs ve kosinüsü  ilk defa kullanmış  bilim adamıdır. Ondan 2 yüzyıl sonra Biruni El Cabir'in temellerini attığı trigonometri bilgisiyle dünyanın çevresini 15 metre gibi bir hatayla hesaplayabilmiştir

Nasıl oldu da kadim Ortadoğu  medeniyetleri   böyle acınacak  durumlara düştü? 

Irakta olmayan ABD'de olan şey ne? 

Ortadoğu ülkeleri sömürge artığı diktatörlerin acımasız rejimleri altında ezilip, insan kaynaklarını ve  enerjilerini tüketirken  ABD demokrasi, liberal ekonomi  ve fikir özgürlüğü zemininde gelişen üniversitelerinin  oluşturduğu  bilim ve  teknolojik üstünlükle dünyanın baskın gücü haline geldi.

Amerika’nın bilim ve eğitime verdiği önemi sanırım en güzel 3. başkanları Thomas Jefferson'un mezar taşına yazdırdığı cümleler anlatır. 

Hayatının son günlerini daha iyi bir eğitim sistemi geliştirmek için harcamıştı. 

Ölümüne yakın mezar taşına şunların yazılmasını istedi.

''Bu mezarda Amerikan bağımsızlık ve Virjinya dini özgürlükler bildirgesini  yazarlardan biri ve Virjinya üniversitesi kurucusu yatmaktadır''

Mezar taşına ne  ABD başkanlığı nede bakanlık ve eyalet valiliği yaptığını yazdırmamıştı.

Yine mezar taşında Amerika topraklarını 2 kat büyüten Luisiana anlaşmasından, ekonomik başarılarından  tek bir cümle yok.

Belli ki ülkesine en büyük hizmeti eğitim ve özgürlüklerin genişletilmesi yolunda yaptığını düşünmüş.

Siyasilerin sözlerinden ziyade eylemleri dikkate alınmalı.

Jefferson halk nazarında başarılı ve popüler bir isim olmasına rağmen başkanlığın 2 dönemle sınırlandırılması gerektiğine ve  böyle bir sınırlandırma olmadan güçlü başkanların tüm yetkileri ve pozisyonları  istediği kadar  elinde tutabileceğine inandığı için 3’üncü dönem için aday olmadı. Bu nedenle sözlerinin samimi ve  dikkat alınmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Yemin töreninde:

''İnsanların temsilcilerini seçme hakkını korumalıyız. Bu hata yapan hükümetleri değiştirmenin güvenli yoludur. Seçme hakkı olmazsa kanlı devrimler olmak zorunda kalır. Seçim sonuçlarına göre çoğunluk yönetmelidir. Azınlığın hakları, çoğunluğun haklarıyla eşittir ve kanunlarla korunmalıdır. Politik özgürlükler olmazsa dini özgürlükler bir şey ifade etmez. Benden daha iyi birini bulduğunuzda görevi devretmeye hazır şekilde  başkanlık görevine başlıyorum'' sözlerini sarf etmiştir.

Jefforson gibi bilge ve akıllı bir adamdan  sonra başkanlık koltuğuna  hiç bir resmi eğitim almamış, vücudunda kadın düellosundan kalma kurşunlar taşıyan  b ''Andrew Jackson''  gibi vahşiler, Beyaz Sarayı  kerhane ve kumarhaneye çeviren alkolik ahlaksızlar, telefonun icadı için  ''Tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki'' diye bilecek kadar vizyonsuz aptallar   ve bilim insanları Sovyetlerin kısa süre sonra atom bombası yapacağını uyarmasına rağmen ABD dışında kimsenin sonsuza kadar bu bombayı yapamayacağına inanan at gözlüklüler  ve başkan yaparsa suç değildir diyecek kadar kanun tanımaz  insanlar  bile oturmuştu. 

Lakin kurumlar arası güç dengeleri, bağımsız hukuk sistemi ve  yerleşik basın özgürlüğü sonucu sistem her seferinde fabrika ayarlarına dönmeyi başarmış, bu ortamdan nemalanan üniversitelerce üretilen bilim sayesinde  19. yüzyıl sanayi, 20. yüzyıl atom ve 21. yüzyıl bilgisayar İnternet çağlarında liderliği kimseye bırakmamışlardır. 

Irağa gelince bir zamanlar çok güçlü başkanları vardı.

Lakin bu kafayla Bin yıl sonra bile uçak gemileri olamayacak. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.