Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Saray  Kütük Eve Karşı

İlk serbest seçimlerden itibaren  demokrasi tarihi imaj savaşları şeklinde  geçmiştir.

Siyasette algı ve imaj her şeydir.

Saraylarda  oturup, yüz milyon dolarlık özel uçaklarla seyahat edip  israf olmasın diye limon ve elma kabuklarını çay ve sirke yapmak için biriktirdiğinizi ileri sürebilir, açlığını hurma ile bastıran peygamberimizi örnek gösterebilirsiniz.

Yerse…

Tarihten örnek vereyim;

1840 Amerikan seçimleri belki de tarihteki en kirli ve ilginç imaj savaşlarına  şahit olmuş.

Muhalefetteki ‘’Whig’’ partisi iş âlemi ve bankacılık sektörüyle yakın ilişkisi olan mevcut liderleri yerine halkın  güzünde savaş kahraman olan  (Muhtemelen Kızılderili katili) oldukça yaşlı sayılabilecek  emekli   bir  generali  (William Henry Herrison) başkanlık için aday gösterince  iktidar partisinin  kalemşorları bunu seçim propagandası  için bir fırsat görüp  mal bulmuş mağribi gibi yüklendiler emekli generalin üstüne.

Yaşlı bayan, büyük anne gibi aşağılayıcı  isimler takarak  kamuoyunda itibarsızlaştırmak için alay etmeye başladılar.

Sataşmaların dozu artıyordu: Adamın zaten başkan olmaya niyeti yok, yıllık 2000 dolar  emekli maaşı, kütükten yapılmış  bir kulübe lojman  ve bir fıçı adi şarap versen çok  mutlu olur tarzı aşağılamalar gırla gidiyordu

 Dozunu aşan  saldırılar daha ziyade banker ve iş adamlarının desteklediği Whig   partisini bir süre sonra halkın gözünde  ucuz  şarap içen işçilerin  ve kütük evlerde yaşayan sıradan çiftçilerin partisi haline getirdi.

Rüzgâr bir anda tersine döndü

Whig partisi bu propaganda fırsatını kaçırmadı. Yapılan hakaretleri rakibin gözüne sokmak için her yere kütük kulübeler yerleştirip, bedava ucuz şarap dağıttılar.

 Büyük bir eve sahip Aristokrat General  halkın gözünde kütük evde yaşayan sıradan birine döndü. Halk kendine benzeyenleri sever.

Muhalefet karşı saldırıya geçti: Beyaz Sarayda israfın hüküm sürdüğü, mevcut başkanın ihtişam içinde  Fransız kralı XIV Louis’in kullandığı yatağa benzer yatakta uyuduğu, gümüş ve altın kaplarda Fransız yemekleri yediği, ipek kıyafetler giyip pahalı parfümler kullandığı suçlamaları kulaktan kulağa yayılıyordu.

Her ne kadar demokrat partililer suçlamaları aptalca bulup reddetse de halkı inandırmakta başarılı olamadılar.

O seçimde yarışın kütük ev ve saray,  ucuz şarap ve şampanya arasında geçtiği söylenir.

İftira siyaseti ters tepti. Yapılmaya çalışılan algının tam tersi oldu.

Sonuçta kütük ev ve ucuz şarap kazandı. 

Soğuğa yiğitlik olmaz atasözünü duymamış olan yeni başkan sağlıklı olduğunu göstermek için  yemin töreninde üstünde kaban olmadan kışın ortasında  ayakta 1,5 saat  konuşunca soğuk algınlığına yakalandı. Bir daha toparlanamadı ve soğuk algınlığı zatürreeye dönerek 1 ay içinde öldü.

Şüphesiz önümüzdeki seçimler PKK ve paralel üzerinden yoğun imaj ve algı savaşları şeklinde geçecek. İmaj savaşları tehlikelidir ve iftiralar sahiplerinin elinde patlayabilir.

Bazen siyasi mücadeleler  hiç tahmin edemediğimiz  sonla biter. Sonuçta her yıl  milyonlarca insan kanser başta olmak üzere bir sürü  hastalıktan ölüyor  ve başkanlarında hiç bir ayrıcalığı yok.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.