Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Şehit olmak istiyormuş

Aşağıdaki cümleler zorunlu askerlik olmadığı halde  Birinci Dünya Savaşına 4 oğlunu  gönderen ve en küçük oğlunun savaşta kaybeden ABD başkanının (Theodor Roosevelt) kâğıda döktüğü  duygularını anlatıyor.

“Sadece ölümden korkmayanlara  yakışır yaşamak.

Yaşam sevinci ve coşkusundan uzak kalanların hiç birine ölmek yakışmaz.

Yaşamak ve ölüm aynı muhteşem maceranın parçalarıdır.

Biz hizmet edenler ve kendini feda etmeye hazır bekleyenler meşale taşıyıcılarıyız.

Bizler düşünceye kadar elimizde meşale koşacağız.

Eğer meşaleyi diğer koşucuların ellerine teslim edebilirsek içimiz rahatlayacak.

Alevi en parlak meşaleler muhabere alanındaki cesur adamlar ile kocaları, sevdikleri, oğulları ve kardeşleri  orada mücadele eden cesur kadınlar tarafından taşınır.

Onlar meşale taşıyıcıları, büyük maceraya cesaret edebilmiş insanlardır.” 

Roosevelt  İspanyollarla yapılan savaşa iyi at binen ve ateş eden kovboylardan oluşturduğu gönüllü birlikle katılmış ve ulusal kahraman olmuştu. Birinci dünya savaşına gönüllü birlikler oluşturup katılma isteği dönemin başkanı tarafından reddedilmişti. Kendisi savaşa katılamadı ama 4 oğlunu savaşa gönderdi. Dört çocuğu birden savaşa göndermek.

Benim yapabileceğim bir şey değil.

Aşağıdaki açıklamalar ise  askerlik mecburi olduğu halde evlatları için bedelli askerlik çıkartan veya onlarca koruma ve zırhlı makam araçlarıyla dolaştığı halde şehitlik için yanıp tutuşan devlet büyüklerimize aittir.

Bu topraklarda şehitlerimiz olacak, hepimiz hazırız. Şehitlik şerbeti içmeye hepimiz hazırız. Bu şehitler olacak ama onların kanlarını yerde bırakmayacağız. (Oğlu bedelli askerlik yapmış olan Veysel Eroğlu)

Benim amacım, Allah nasip ederse şehit olmaktır. Bunu açıkça söylüyorum. Dinim, milletim, vatanım için. Bunu sorulduğu için söylüyorum. Oğullarım  için ileri sürülen bedelli iddiaları tamamen iftira. Okulları yeni bitti, askerlik yapmadılar. Zamanı gelince yapacaklar. (Taner Yıldız)

Sizler ve bizler gerektiğinde bu vatan için, vatanın birliği, milletin huzuru için, gelecek nesillerin geleceğinin parlak olması için evlatlarımızı da, kendimizi de feda etmeye hazırız. (Damadı bedelli askerlik yapmış olan Davutoğlu)

İnanıyoruz ki şehadet makamına ulaşmış olan bu şehidi uğurluyoruz. Ne mutlu onun ailesine, ne mutlu onun tüm yakınlarına. (Oğlu ve damadı bedelli askerlik yapmış olan Erdoğan)

Sizler, şehit yakınları, bu adayışı en fedakâr biçimde gerçekleştirdiniz. Bir adanış ve teslimiyet bayramı olan Kurban Bayramını sizler çoktan idrak ettiniz. (Emine Erdoğan)

Biliyorum dünyanın her türlü nimetlerine gark olduğunuz halde  şehit olmak için can atıyorsunuz.

Lakin evladını kaybetmiş bir anneyi, bir babayı veya babasını kaybetmiş bir çocuğun acılarını sözleriniz yatıştıramaz. Onlar size baktığında çocuklarına askerlik yaptırmamış, zırhlı araçlar ve onlarca korumayla gezen insanları görüyor.

Savaşmış ve savaşa evlatlarını göndermiş insanların konuşmaya hakkı vardır. Kabinenizde böyle numunelik insanlar varsa onlar konuşsun cenaze törenlerinde

Şehit ve şehit ailelerini düşünüyorsanız kardeşi şehit olan yarbayın cenaze töreninde söylediği  sırça saraylarda 30 tane korumayla gezip zırhlı arabalara binip de 'şehit olmak istiyorum' diye bir şey yok sözleri yüzünden ordudan atılmasını engelleyin.

Gölge etmeyin başka ihsan istemez.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.