Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Sıtkım Sıyrıldı Siyasetin Kısır Gündeminden

Şimdi otel olan Sultan Ahmet Hapishanesinin duvarlarında buraya hiç girmeyen eşek, ikinci kez giren eşşoğlu eşektir yazdığı söylenir. Çok şükür ağzını açıp hakkını arayanların hapse atıldığı eski Türkiye manzaraları geride kaldı. Devlet büyüklerinin de sıklıkla belirttiği gibi ülkemiz dünya da basının en özgür olduğu ülkelerden biri. Bakmayın ülkemizi karıştırmak isteyen dış mihrakların ikide bir yayınladığı raporlara. Adam gibi edebiyle yazan herkes için bu meslekte yenecek çok ekmek var. Hatta eskiden açlıktan ağzı kokan bir sürü yeteneksiz yazarçizer tayfası bile bu günlerde meslekleri sayesinde rüyalarında göremeyecekleri varlığa eriştiler.

Efendim ben bu garip girişi niye mi yaptım?
Çevremdeki insanların aman kimseye karışma, başına bir şey gelir, fikirlerini kendine sakla, otur oturduğun yerde gibi saçma sapan uyarılarından tırstığım ve bu nedenle siyasi yazı yazmaktan korktuğum düşüncesi sakın aklınıza gelmesin. Siyasetten, politikadan, kısır çekişmelerden sıkıldım sadece. Biraz da börtü böcekten, tabiattan bahsedeyim istiyorum. Zaten haftalardır buralarda bir şeyler karalıyoruz. Kimsenin de gel bakalım sen neler yazıyorsun deyip işimize karıştığı, tehdit ettiği yok. Basın özgürlüğünü sonuna kadar yaşıyoruz hamd olsun.
Efendim bugünlerde can sıkıntısıyla sürekli belgesel kanallarını takip ediyorum. Özellikle su aygırlarının yaşamlarından alınacak çok dersler olduğunu düşünmekteyim. Bu hayvanlar her şeyden önce çok sosyaller ve aralarında sıkı bir hiyararjik düzen mevcut. Bölgelerine karşı çok korumacılar ve bölgelerini dışkılarıyla işaretlemek gibi bir kötü huyları var. Rabbimin yağdırdıkça yağdırdığı, kaynakların bol olduğu mevsimlerde bu dışkılama problem olmuyor. Size iğrenç gelebilir ama bir sürü garip yaratık bu dışkılarla, hayvanların vücuduna yapışan parazit ve sülüklerle beslenip semiriyor. Verimli mevsimlerde bu asalaklar hiç eksik olmuyor. Aynı zamanda dışkıları bazı bitkilerin gelişimi ve biyolojik denge için önemli. Sonuçta bu bitkiler üzerinde yaşayan böcekler ve bu böcekleri yiyen kuşlar hayvanın dışkısına bağımlıdır. Bazen ekonomik büyüme için yolsuzluklara göz yumulması gerektiğini söyleyenlere bu örnekten yola çıkarak hak vermiyor değilim. Sonuçta midesi kaldırıyor ve faydalı işler yapıyorsa dışkı yiyenlere de toplumun menfaati için çok karışmamak gerek. Bırakınız çalışıyorlarsa çalsınlar.
Neyse efendim bu hayvanların diğer ot oburlara göre çok büyük 14 bölümden oluşmuş doymak bilmez mideleri vardır. Yedikleri midelerinde sürekli fermantasyonla gaz oluşur ve bu gazın etkisiyle koca ağızlarını açıp sürülerine karşı sürekli esneyerek adeta ayar verir gibi garip sesler çıkartmak zorunda kalırlar. Yağmurların kesilip kuraklığın başladığı ve nehirlerin kuruduğu kaynakların azaldığı günlerde bu hayvanlar ve etrafında yaşayanlar için hayat tam bir eziyettir. Dışkılardan oluşmuş, iğrenç kokan bataklıklar içinde bir araya sıkışmış zavallı yaratıklar sürekli birbirleriyle uğraşır. Baskın erkek koca ağzını açarak etrafında tehdit gördüğü herkese saldırdığı bu dönemlerde çok kanlı kavgalar olur. Beni en çok hüzünlendiren görüntülerden biride ne kadar güçlü olursa olsun havuzlarının dışına çıktığı anda tehlikelere açık olan bu heybetli hayvanların amansız kavgalar sonrası aldıkları yaralar sonucu öldüklerinde leşlerinin fırsatçı hayvanlar tarafından parçalanmasıdır. Belgeseller beni çok düşündürüyor ve hüzünlendiriyor. Aslında çok da etkilenmemek lazım. Sonuçta böyle ölmek bu hayvanların fıtratında var.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.