Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Siyasal Kuantum Teorisi...

İnsanlık tarihinin en büyük dehalarından biri elma ağacının altında otururken elmanın ağaçtan düştüğünü görmüş ve gezegenlerin güneşin, ayında dünyanın etrafında  neden döndüğünü şimdi anladım,  bu kitle çekimi sayesinde oluyor demiş.  

Newton'un fizik kurallarına göre zaman  her yerde  sabit olduğu için bir cismin başlangıç  konumunu biliyorsan   bu cismin yüzyıl sonra  nerede olabileceğini tahmin edebilirsiniz. 

Bilim camiası uzun yıllarca Newton' un   mekanik kurallarını değişmez kanunlar gibi kabul etmiş. 

Çok sonra Einstein  çıkıp zaman dediğin şey izafidir, mekâna göre değişir, kitle çekiminden  etkilenir, dünyada siz bunu fark edemeyebilirsiniz ama uzayda  kara-delikler gibi muazzam çekim gücü olan yerlerde zaman ve hatta  ışık kırılma gösterir   (izafiyet teorisini)  dediğinde  fizikçilerin tüm huzuru  kaçmış. 

Acaba bu delinin söyledikleri doğru olabilir mi? Işık gerçekten kitle çekimiyle yönünü değiştirir mi   sorusunun cevabını aramak için  bu olayın en iyi görülebileceği  güneş tutulmasının yolunu gözlemlemiş ve ışığın kırıldığını bizzat gözleriyle görmüşler.

Şimdi biliyoruz ki dünyanın etrafında dönen uydulardaki saatlerle dünyadaki saatler arasında saniyenin belki milyarda biri fark yaşanıyor,  zaman mekâna göre değişebiliyor ve eğer saatler arasındaki  farkı düzeltmezseniz  GPS cihazları sizi yanlış yönlendirebilir. Devrimci fikirleri ileri sürmek cesaret ister. 

Ya hocam sadede gel nereye varacaksın dediğinizi duyar gibiyim?

Fiziğin en temel kuralları bile zaman içinde hak ile yeksan oluyorsa  siyasetin ve sosyolojinin kuralları yerinde durabilir mi?

Kendimi babadan dededen CHP alerjisi olan  ve milliyetçi, muhafazakâr değerlerle yetiştirilmiş  bir insan olarak tanımlayabilirim.

Bize hep şöyle öğretmişler;

5 vakit alnı secdeye varan muhafazakâr insanlar Allah'tan korkar,

Dürüst olur, hırsızlık yapmaz, kul hakkı yemez,  vicdanlıdır.  Müslümanlar asla zulüm etmez ve adaletli davranırlar.

“Ah o CEHAPE yok mu o CEHAPE... Dedelerimiz bu adamlar yüzünden at b.k.nda arpa topladı.  Çeşmelerden su değil çamur aktı. Bunlar bizim başörtülü bacılarımıza ne zulüm  ettiler. Bunlar  yüzünden memleket her alanda  geri kaldı.”

Ve yıllar boyunca muhafazakâr kitlelerin sosyoloji el kitabında yazanlarla yorumladık hayatı.

Bir santimetre kare vatan toprağı kaybetmeyen Abdülhamit eleştirilemez kusursuz bir dahiydi.

Menderesi astıran İsmet paşa acımasız din düşmanı bir diktatördü.

Kaldığımız yerden  devam edersek bir süre sonra ortaokul lise çağlarında bize öğretilen elektronlar, proton ve nötronlar fizik dünyasında birçok şeyi izah etmekte yetersiz kaldı.

Bu nedenle atom altı parçacıkları inceleyen sıklıkla  teorik uçuk  kuantum fiziği ortaya çıktı.  Fazla derine dalıp sizi sıkmayayım

Kuantum âleminde  kesinlik yoktur. 

Eğer zamanı durdurup gözleme müdahale etmezseniz dönen bir para hem tura hem yazı, kutudaki  kedi hem ölü hem canlı, bir elektron aynı anda 2 yerde olabilir. Gülmeyin bu sayede devrim niteliğinde kuantum bilgisayarları üretildi. Kara-delikler hakkında bazı bilinmezler anlaşıldı.

Einstein gibi dahi bile kuantum fiziğine şüpheyle yaklaştı ve bu işi hiç sevmedi. Bu belirsizlikler karşısında Einstein meşhur Tanrı yazı tura atmaz sözünü söyledi. Kuantum teorisinin en büyük destekçisi Danimarkalı fizikçi Niels Bohr üstada “Tanrıya neyi yapıp neyi yapamayacağını söylemekten vazgeç artık” dedi...

Gelelim konumuza; 

Benim kuantum teorisinden çıkardığım ders şudur.

Abdülhamit  hem büyük hakan hem özgürlüklerin köküne kibrit suyu döken takıntılı bir adam olabilir.

İsmet İnönü hem taş kafa diktatör hem ülkeyi 2’nci dünya savaşına sokmayan dahi olabilir..

Bir parti hem özgürlükçü hem diktatör olabilir...

Bir insan hem dindar hem hırsız, yalancı zalim olabilir.

Bir insan hem alkolik, hem dindar olabilir.

Bir kadın hem hafif meşrep hem  namuslu olabilir.

İnsanların, partilerin davranışları ortamına ve yerine göre değişebilir.

Dün nefret ettiğin adam yarın en yakın dostun olabilir.

Sonuç olarak bende Bohr gibi diyorum ki kimse şu seçim işlerine Allah’ı  karıştırmasın ve kimse seçmeni öz malı gibi görmesin. Bir insan hem AKP'ye hem CHP'ye oy verebilir...Ben kuantum teorisindeki belirsizlikleri seviyorum...Ben demokrasinin iktidarları değiştirebilme ihtimalini seviyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.