Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

SOYTARININ İNTİKAMI

Tarih tekerrürden ibarettir derler  lakin tarihte  öyle karanlık  dönemler yaşanmış  ki insanlığın bu dönemlerin tekrarına   takati yoktur.

1879 yılında insanlık tarihinin gördüğü en kanlı diktatör Gürcistan’da yokluk ve sefalet içinde dünyaya geldi.

Alkolik ve çoğu zaman işsiz babasından ölümüne şiddet görüyordu. Geçirdiği bir araba kazası sonrası bir kolu sakat kalmış bu nedenle de sonraki yıllarda askere alınmamıştı.

Baba şiddeti, sefalet içinde geçen çocukluk ve fiziksel yetersizlikler… Bu Stalin ve  Hitler gibi diktatörlerin  ortak yönü olarak sonradan tarihçilerin dikkatini çekecektir.

Lenin organizasyon yeteneği, kararlılığı ve acımasız kişiliği nedeniyle Stalin’i yakın çevresinde tutmuş, ölümüne yakın nasıl bir psikopat olduğunu anladığında ve  partide görev verilmemesini vasiyet ettiğinde  iş işten geçmiştir.

Gücü çok seviyor ve nasıl kullanacağını çok iyi biliyordu.  Hayat felsefesi bir insan bir problem sıfır insan sıfır  problemdi. Yaklaşık 30 yıl Sovyetleri demir yumruğuyla ezdi. Acımasız  politikaları ülkesini dünyanın önde genel endüstriyel devi haline getirmesine rağmen bunun insani bedeli   korkunç oldu. Aleksander Soljenitsin sürgünler, açlık ve kitlesel infazların yaşandığı bu dönemde hayatını kaybedenlerin 60 milyon insan olduğunu söylemekle birlikte en iyimser tahminler bile 20 milyon civarında olduğu yönündedir.

Rus ırkını anlatan Slav kelimesi köle kelimesinden köken alır. Köylülerin topraksızlaştırılması ve ürünlerinin ellerinden alınması kitlesel açlık ve ölümlere yol açtı. İtiraz eden herkes çalışma kamplarına gönderildi. Bir mısır koçanı bile çalmanın bedeli 7 yıl hapis cezasıydı.  Halk açlıktan kıvranırken ellerinden alınan  buğdaylar sanayileşme için ihraç edildi.

Milyonlar köle olarak devasa projelerde çalıştırıldı.

Siyasi rakibi Sergei Kirov’un öldürülmesini bahane ederek işkence milyonlarca vatandaşı işkenceden geçirdi, sürgüne gönderdi  ve idam ettirdi. Bazen binlerce insanı içeren infaz listelerini yetersiz buluyor listenin altına 6500 kişi daha ilave edin diye yazıyordu.

Büyük temizlik adı   verilen operasyonlarda içlerinde iç savaş kahramanı generallerinde bulunduğu 40 bin  asker idam ya da sürgün edildi. Bu operasyonlarda kullandığı  insanları  sonradan   Sovyetlerin huzurunu bozma suçuyla idam etti.

Ordu öyle zayıf bir hale düştü ki Hitlerin  Barborossa harekâtının  ilk günü bin Rus uçağı yok edildi. Almanlar ordunun 2/3’ünü savaşın başında yok edip haftalar içinde Moskova’nın kapılarına dayandı.

Stalin’in  yardımına meşhur Rusya kışı ve Hitlerin yanlış politikalar yetişti.

Rus halkının  gösterdiği direnç Almanların sonunu hazırlamış, fakat bu 20 Milyon insana mal olmuştur.

Beyin kanaması geçirip geberdiğinde kendisi gibi Gürcü kökenli (Kafkas çetesi) acımasız polis şefi  Lavrenti Beria iktidarın en büyük adayıydı. Bu herkes için felaket olabilirdi. Stalin’in sürekli soytarı diye aşağıladığı Nikita Khruschev aradan sıyrılarak yönetimi ele geçirdi ve Beria vatana ihanet suçuyla idam edildi.

Stalin’in ölümünün 3. yılında Kruschev  neredeyse tanrı yerine konulan Stalinin insanlık suçu işleyen bir katil olduğunu açıkladı. İnsanlar kulaklarına inanamıyor, çoğu insan duydukları karşısında sessizce ağlıyordu.

Stalin’in öldürtüp elbiseleriyle gömdürdüğü milyonlarca insanın kemikleri toplu mezarlardan gün ışığına çıkarılıyor

Kruschev KGB şefine Stalin’in mumyasının Lenin’in yanından alınarak Kremlin dışına nakledilmesini emretti.

KGB şefi o geceyi ömrü boyunca unutamadığını, Stalin’i dik olarak taşırken neredeyse gözlerini açıp sizi o… çocukları  bana ne yapıyorsunuz öyle  diyecekmiş  korkusuna kapıldığını anılarında anlattı. Öyle terör estirdi ki ölüsü bile insanları tir tir titretiyordu.

2008 yılında Rus Rossiya televizyonunun yaptığı bir ankette günümüz Rusya'sında en çok sevilen ve özlem duyulan  lideri Josef Stalin çıktı.

Koltuğu pahasına nükleer savaşı engelleyen ve Stalin zulmünü ifşa eden Krushcev nefret edilen liderler arasında çıkmış.

Belli ki Ruslar atalarının yaşadığı korkunç zülüm ve kayıplar pahasına Sovyetleri dünyanın en korkulan gücü haline getiren Stalin’i unutamamış.

Zülüm ve hukuksuzluk sadece içine düşenin şikâyet ettiği bir bataklıktır. Lakin herkes bir gün bu bataklığa  saplanır.

Toplum psikolojisinin çok karanlık yönleri vardır…

Herkesin bildiği bir sırrı bu vesileyle yeni öğreniyorum; Seversen üzülürsün, üzersen sevilirsin…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.