Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

TEMBELLİK BAŞIMIZA BELA OLACAK

Kırmızı suratlı şişman adam bir elinde sigara çınar ağacını göstererek o ağaç bu değil mi diye sordu yanındakilere… Muhtemelen bazı kanallarda  her gün bıktırırcasına tekrarlayan  şeker, eklem kireçlenmesi, kronik prostatit gibi tıbbın tam olarak iyileştiremediği  bir sürü kronik hastalıkları bitirdiği ileri sürülen bitkisel ilaç reklamlarını seyretmişti.

Dayanamayarak  lafa karıştım; Elinde ki sigarayı bırakmadıktan sonra beyhude konuşuyorsun… Ne alakası var, o başka bu başka dedi  solunum ve kalp hastalıklarının başlıca müsebbibi, hemen her türlü kanser hastalıklarıyla ilişkili sigarasını temize çıkartırcasına.

Hiçbir ahlaki ve etik değere riayet etmeden  araştırma ve geliştirme maliyet ve riski almadan bol keseden atan bitkisel ilaç reklamlarında sürekli hacı amcalar ve başörtülü teyzeler kullanılarak dini duygular sömürülüyor,  nasıl olsa bitkilerle tedavi oluyoruz diye tehlikeli bir güven hissi duyan hastalar tedavilerini yarım bırakarak telafisi mümkün olmayan komplikasyonlar ortaya çıkıyor. İlaç firmalarının ve özel hastanelerin başında bir kartal gibi bekleyen ve en ufak ihlallerde cezayı yapıştıran devlet kurumlarından çıt çıkmıyor. Modern tıp uyuyor bunlar her derde şifa bitkisel ilaçlar buluyor

Gerçekte eczane raflarında yeni bir  ilaç  ortalama 12-13 yıl süren araştırma-geliştirme faaliyeti,  on binlerce molekülün taranması, zahmetli, uzun soluklu bir geliştirme süreci sonrasında yer almaktadır.  Bir  molekülün keşfinden sonra ilaç haline gelmesinin  maliyeti yaklaşık olarak ortalama 900 milyon Euro civarındadır. Yeni ilaçların etkisinin hastalar ve sağlıklı insanlar üzerinde  araştırılması çok ciddi sıkı etik kurallara uyularak yapılabiliyor.

En eğitimlilerimizin bile dolandırıcılara çok kolay kanabildiği memleketimiz kolay yoldan sağlık ve para kazanma vaadinde bulunan sahtekârlar  için adeta bir vaha.

Vatan gazetesinde sınavın ağır bilançosu olarak haber yapılan ve üniversite seçme sınavı geçerli sayılan 1 milyon 837 bin 344 adaydan 870 bin kişinin matematikten 1 soru bile çözemediği haberi  küresel eğitim araştırmalarında nal toplayan ve sınıfta kalan ülkemizin durumunu ne güzel yansıtıyor

Kendimizi kandırmayalım, doğrudan veya dolaylı olarak düzenli sosyal yardım ulaştırılan yaklaşık 13 milyon vasıfsız yardıma muhtaç  insanımıza son yıllarda üniversite mezunlarının gün geçtikçe artan  oranda eklendiği  yüzde 20’lere dayanan  genç işsizleri ekleyin. Durumumuz hiç iyi değil. Gün geçtikçe toplumda kök salan her şeyi devletten bekleme ve kısa yoldan kazanma isteği hem kişisel sağlığımızı hem de ülkemizi tehdit ediyor

Zengin mi olmak istiyorsun? Çalışma piyango bileti al

Sağlıklı mı olmak istiyorsun aman yerinden kıpırdama, sigarayı da bırakma bak Anadolu çınarı yaprağı her derde deva


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.