Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Tıpta gelinen son nokta

Başlığı biraz seviyesizce bulabilirsiniz, lakin tıbbın geldiği son noktayı bundan güzel özetleyecek  bir cümle bulamadım.

Bildiğiniz gibi vücudumuzdaki her bir yüzey alanı ve boşluk (solunum yolları, mide bağırsak sistemi, deri gibi ) bizlere zararı olmayan, faydaları son yıllarda anlaşılan flora denilen mikroplarla kaplıdır. Şüphesiz bu bakterilerin en yoğun olduğu organ kalın bağırsaklardır (gaytanın içeriği)

Son zamanlarda allerjik hastalıkları da içeren (astım, allerjik deri hastalığı, gıda allerjileri ) birçok hastalığın oluşumunda  flora yapısında meydana gelen bozulmalar, flora kaybı ve bazı kötü niyetli bakterilerin ön plana çıkmasının etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Bağırsak florasındaki yararlı mikrop sayısını arttırmak bazı hastalıkların tedavisi için bir yöntem olarak görülmekte  olup bu işlemin tıp dilindeki alengirli ismi  fekal transplantasyondur  (bildiğiniz p.k atma …)

Öhhüüü....Ciddi olalım lütfen.

Yine probiotikler  adıyla eczane raflarında yer alan ve hiçte ucuz olmayan yararlı mikropları içeren ilaçlar özellikle allerjik  ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır (Tabi ki devletimiz bu ilaçların parasını karşılamamakta)

Özellikle kolon  hastalıklarında sağlıklı insanlardan alınan  fekal örneklerden izole edilen mikropların hastalıklı bireylere verilmesi  (Ağızdan  kapsüller şeklinde) sonrası çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir ( P.ku neden yediğimizi anladınız mı ?) 

Gıda alerjilerinde ve astımda yararlı mikropların bağırsaklara veya akciğerlere yerleştirilmesinin   etkinliğini değerlendiren deneysel çalışmalar yayınlanmaya başlamıştır 

Şimdi sıkı durun; Kan bankası benzeri bir  fekal banka (P.k bankası) 2014 Şubat ayında, ikinci bankada 2015 yılında kurulmuştur. Herhalde kimse böyle bir bankayı  hortumlamak istemez.  

Bazılarımızın p.ku belkide ilerde iyi para getirebilir. Bu durumda p.kun ilaç denen karganın kompleksine de hak vermek gerekir.

Bu konuda geyik uzadıkça uzar….

Şimdi biraz ciddileşelim

Bütün bu gelişmeler aklıma Hz. Nuh’un döneminde yaşandığı rivayet edilen bir olayı hatırlattı.

Rivayete göre inkarcılar, Hz Nuh’un  gemisine  dışkılarını  boşaltıyorlarmış. Bu  hareketleri Hz Nuh’u çok üzüyormuş. Bir süre sonra inkarcıların vücutlarında yaralar çıkmaya başlamış.  Gemiye yanlışlıkla dokunan birinin yaraları iyileşince  hastalığa kapılanlar  gemiye sürdükleri pislikleri toplayıp yaralarına sürmeye başlamış.

Bazı okurlarımın hocam ne iş çınar yaprağı, yulaf samanı pazarlayanlara lafını esirgemeyip saydırıyordun, herifler resmen p.ku paketliyorlar dediğini duyuyor gibiyim. Yaptıkları işin mantığından bahsetsinler ve lütfedip konuyla ilişkili çalışmalar yayınlasınlar söz onların gösterdiği koyun p.kunu bile yeriz gerektiğinde…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.