Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ali  KUTLU

Ali KUTLU

Zafer Yağmacılarındır

Demokrasinin bir yönetim tarzı olarak tarih sahnesine çıktığı 2-3 asır öncesinde “Zafer yağmacılarındır: To The Victor Belong The Spoils” sözüyle formüle edilen kazananlar iktidar nimetini paylaşır kuralı; Türk tipi başkanlık sisteminde diğer Türkiye Cumhuriyetlerinde olduğu gibi kazanan her şeyi alır söylemine dönüştü.

Spoil sözcük anlamı olarak; Azdırmak, şımartmak, ahlakını bozmak yağma, çapulculuk gibi her türlü olumsuzlukları içeren bir kelime.

İktidarı ele geçiren partilerin bürokrasinin üst kademelerine çalışmak istedikleri teknokratları yerleştirmesi günümüzde de gayet doğal bir davranışken, yağma sistemi olarak Türkçeye çevrilen sistemde seçimi kazanan parti devletin tüm kadrolarına kendi taraftar ve destekçilerini yerleştiriyor. Zaten oldukça adaletsiz olan bu uygulama çok uzun süreler devam etmemiş.

Gözümüz yok, Allah daha çok versin. Kuzey Marmara otoyolu projesi de diğer  büyük inşaat ihaleleri gibi  adını artık ezberlediğimiz  (Limak-Cengiz, Kolin-Kalyon)  inşaat firmalarına verildi.

Türkiye’deki yolsuzluk buzdağının ufak bir kısmını yansıtan  17-25 Aralık soruşturmaları sürecinde ortaya dökülen tapelerden ihale sisteminin nasıl manüple edildiği, ülkenin kaynaklarıyla nasıl dev bir  havuz medyası  oluşturulduğu herkesin malumu.

Zaten  ihale kanunun son 12 yıl içinde  162 kez değiştirilmesi bu yağma düzeninin devamı için değil mi?

Havuz için istenen  paraya canı çok sıkılan sevimli bir hemşerimiz ileride milletin “… koyacağı” günlerin hatırına  istenen paraları veriyor.

Ne tekim Cengiz inşaat   AKP döneminde 200 milyar dolara yakın devlet ihalesi alarak havuz yatırımlarının karşılığını kat be kat aldı.

200 Milyar dolar dile kolay  neredeyse bu dönemde  toplanan verginin 1/6 sı tek bir gruba verilmiş. Yolsuzluk hortumlarını kesme sözüyle  iktidar olanlar boru hattı döşemiş.

Bu sistemin çarklarının düzenli çalışması için ihalelerin yargı denetiminden kaçırılması, ayak bağı olacak bir hukuk sisteminin olmaması ve de sürekli koalisyonsuz seçim zaferi lazım.

Görülen o ki iktidarda kalmak için geçmişte oldukça işe yaramış olan  iktidar ganimetlerinin bir kısmının hiç bir şekilde bağımsız analiz yapma yetisine sahip olmayan, sosyal medya kullanmayan ve anketlerde yüzde 80’i  AKP’ye oy veren,   sayısı şimdilerde 13 milyona ulaşmış olan düşük eğitim ve gelir düzeyine sahip  kesimle sosyal yardım görüntüsü altında paylaşılması bile işe yaramamakta.

Yağma ve hukuksuzluk sisteminin devamı için gerekli olan başkanlık sistemine onay verecek kolayca manüple edilebilecek  bir kesimle iktidar ganimetinin  geçici olarak paylaşılmalı kaçınılmaz…

MHP ile bazı bakanlıklar karşılığı  koalisyon yapma talebine birde bu gözle bakın.

Yağma sistemi bu adaletsiz sistemi ortadan kaldıran ve bu nedenle suikaste uğrayan başkan James A. Garfield’ın hayatına mal oldu.

 Geçmişte de sistemimiz çok adil ve açık  değildi. Yolsuzluklara duyulan tepkiyle iktidara gelen bu arkadaşlar çıtayı o kadar yükseltti ki ilerde  bu çürümüş sistemi düzeltmeyi talep edenler belki de hayatlarını ortaya koyacaklar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.