evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

ATA’NIN ARDINDAN

Bilindiği üzere Cumhuriyet Halk Partisi’nin Perşembe belediye başkan adayı Ata Alkan Sakin Şehir Perşembe’deki seçimi 2850 oy farkıyla kaybetti. Ancak konuyla ilgili sosyal medyada yapılan yorumlar ve yazışmalar can sıkmaya devam ediyor.

***

Ata Alkan’ın adı CHP’nin Perşembe adayı olarak ilan edildiğinden bu güne kadar sevgili Ata’nın ne ailesiyle, ne şahsiyetiyle, ne kimliğiyle ilgili ben ve çevrem tek kötü söz duymadım; fakat ilk günlerde onun adı zikredildiğinde daha onu tanımadan, bilmeden paçası tutuşan bazı sözde sosyal demokratlar, bazı CHP’liler bana dert yanmaya, sağda solda onun adına ve kimliğine karşı olmaz, olamaz demeye başladı. Her nedense daha sonra ne olduysa  bazıları onu severmiş ona inanırmış gibi davranıp etrafını sarmaya başladılar ve de çeneleri de hiç susmadı. O yüreği tertemiz komşu çocuğuna verilen sözler tutulmadı. Öyle veya böyle seçim kaybedildi.

***

Şimdi size sessizlerin sesi, yüreğinde çürümüşlük taşıyan, kinini nefretini yüz yüze söylemeye cesaret edemeyen, sosyal medyanın klavye delikanlılarının ve cesur yürekli kadınların konu ile ilgili yazdığı bir iki cümleden  sözden bahsedeyim. Yani Facebook yorumlarından inciler “Ata Alkan seçimi kaybetti Perşembe utansın” bir başkası “Ata Alkan Perşembe’ye fazla geldi” hayret ya bunlar nasıl yorumlar, nasıl yazılar! Ata Alkan seçilmediyse niye Perşembe utansın böyle bir genelleme nasıl yapılır. Demek ki; herkes bizim gibi, sizin gibi düşünmüyor ve onlar çoğunluk. Tamam Ata bizim canımız, kanımız da şöyle de bir gerçek var: Seçilen kişide bu memleketin çocuğu. Nüfus kağıdında Sovyetler Birliği mi yazıyor? Perşembe’nin Çandır Köyü’nden, PTT camiasının duayen telgrafçısı merhum Tarık Tandoğan meslektaşımın, ağabeyimin oğlu.

***

Ata Alkan neden Perşembe’ye fazla gelsin? Bakın ben size Ata Alkan’ın bana söylediği ve gazetemde yayımladığım gerçekleri anlatan sözlerini aktarayım, “Bu süreçte beni en çok üzen olay dostlarım tarafından yüzüme çarpılan güller içimi kanattı” ardından “Biz örgütlü olamadık, olmayı başaramadık” ve  en sonda şunu söyledi: Biz içimizdeki İrlandalılar’a bakalım.

***

Sevgili dostlar;

sizce söylenen  bu cümlelerin bir anlamı yok mu? Tarafınızdan incelenmesi araştırılması gerekmiyor mu? Artık bırakalım karşı tarafı ya da Perşembeli seçmeni suçlamayı da o yazdığınız yaralayıcı sözleri söylemeden önce  aynada bir kendimize bakmayı deneyelim. Aynaya baktığımızda göreceğimizden neden bu kadar korkuyoruz ki? Aslında göreceğimiz o fotoğraf  bize gerçekleri tam anlamıyla izah edecek ve gelecekte aynada gördüğünüz o fotoğrafı bir daha görmememiz için bize yol gösterecek ve mihmandarımız olacaktır.

***

Seçim öncesi şahsen sokaklarda duyduğum dilden dile dolaşan en güzel sözler, “ Ata Alkan kardeşim bu güne kadar Perşembe CHP‘sinin Perşembe’de gösterdiği en donanımlı belediye başkan adayıdır”  sesleriydi. Şimdi seçimi kazanamadı diye bu gerçeği görmezden gelemeyiz.

***

Size sokakta konuşulan bir başka  konuyu daha aktarayım: Eski İçişleri Bakanı Saadet Partisi’nin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın İdris Naim Şahin, Perşembe’ye mitinge geldiğinde  CHP’nin Perşembe’deki İYİ Parti ittifakının mimarı ilçe başkanı arkadaşımız neden o seçim otobüsünün  üstüne çıktı ve onlarla aynı safta poz verdi? Neden İdris bey ve diğer Saadet Partililere Perşembe sokaklarında o rehberlik yaptı? Teşkilatlarında  bu işi yapacak başka kimse yok muydu? Peki hiç bunu düşündünüz mü? Sanmıyorum.

İşte bunlarda konuşuluyor sokakta. Tabi seçmenin  yanlış yaptığı mühür hatası da konuşuluyor. Saadet Partisi hiç ömrü hayatında Belediye Başkanlığı seçimlerinde 801 oy almış mı? Hep şöyle dillenmişti büyükşehirde İdris Naim’e Perşembe’de Ata’ya...  Peki bazı seçmen ne yaptı? Hem büyükşehirde Saadete hem de küçük şehirde Saadete... Sonuç Saadet Partisi Perşembe Belediye Başkanlığı seçiminde 801 oy aldı. Bilerek mi? Hayır bilmeden.  Yazık oldu oylara.

***

Bir başka durum ise  Perşembeli iş insanı sevgili arkadaşım bir sohbet sırasında hiç kabul etmediğim ve asla kabul etmeyeceğim  şu cümleyi kurdu, “Perşembe’yi bu duruma Perşembe’de yaşayan insanlar getirdi”. Bu söylem  bence çok kötü ve zarar verici bir genellemeydi. Şimdi buradan ona verdiğim cevabı da yazarsam ortalık karışır. Belki daha sonra o kardeşim, “Çok ağır bir itham oldu, keşke öyle demeseydim” demiştir diye düşünmek istiyorum.

***

Ha bir de öküz meselesi var. Bizim insanımız her zaman mazlumun yanında olmuştur. Bir önceki belediye başkanı, belediye personeline verdiği yemekteki konuşmasında, (Her ne kadar başlığını ben atmasamda, haber benim haberim altında benim adım yazılı) “Tarlayı koşmak için öküz seçmeyeceksiniz. Perşembe’yi yönetecek belediye başkanı seçeceksiniz” dedi. Seçilen başkan o habere  atılan başlık için bana gönül koymuş ama diyor ki: Bu söylem benim işime yaradı ben bu söylemi lehime çevirmeyi başardım. Bence de öyle oldu.  O söylem CHP’ye çok zarar verdi. Bunun farkında mısınız sevgili dostlar! Bence bütün bunları çabucak geçelim. Sevsek de sevmesek de, beğensek de beğenmesek de,  Ak Parti’nin adayı Mustafa Sayım Tandoğan bu ilçenin belediye başkanı olmuştur. Dedikodu yaparak veya yaralayıcı cümleler yazarak değil de; yapacağı icraatları takip edelim. Getireceği hizmetlere bakalım ve onların takipçisi olalım. Tek dileğim, tek isteğim eskiden yaşadığımız  ilçe başkanlığı, belediye başkanlığı uyuşmazlığına tekrar düşmeyelim. Bu yüzden hep ilçemiz kaybetti bu kez kaybetmeyelim. En önemlisi bize yakışan seçilmişe saygı duymaktır. Katılırsınız, katılmazsınız ama gerçek bu. Şu sıralar makamın kapısı ardına kadar açık. Girin içeri, bir bardak çayını için ne kaybedersiniz ki.

***

Her neyse  sevgili arkadaşlar böyle cümleler, böyle söylemler bizi ayrıştırır ve bizi bir yere taşımaz.  Lütfen toplumu zan altında bırakacak genelleme yaparak böyle cümleler kurmayalım.

 

Yazdıklarım arif olana. Arif olan anlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.