Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

ÇOK KURAK OLACAK ÇOK

 

            Yeni yılın ilk köşe yazısı böyle olmamalıydı ama yapacak bir şey yok..  Ülke için Perşembe-Vona için gerçek olan konu bu. Büyüklerimden öğrendiğim mevsimlerin böyle seyretmesi iki olaya delaletmiş; ya kış mevsimi bahara sarkacak, fidanlara meyveler çiçeklere zarar verecek ya da yaz aylarını kurak geçireceğiz demekmiş...

          Peki suyumuz var mı, kışın bazı istenmeyen sorunlar yaşansa da, şu an var gibi görünüyor.  Kış mevsiminde suyun değerini bilmiyoruz, aşırı derecede hoyratça davranıyoruz. Suyumuzu ha-bire boşa akıtıyoruz.  Konuyu size bir örnekle anlatayım mı?  Perşembe’de Düz Mahalle Bakırcılar Caddesinde  yani bilinen ve görünen bir yerde büyük bir fiyakayla caka satılarak dökülen asfaltın altında muhtemelen abone borusu patlak.. Su yirmi günden fazla boşa akıyor. OSKİ’nin haberi var onların sorunu hep başka. AYKOME denilen (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) Büyükşehrin yol ve asfalt ustası birimi OSKİ’ye fırça atıp ‘su arızası için asfaltımı izinsiz kesersen ceza keserim’ diye sünnetçi korkusu veriyormuş!  Perşembe OSKİ’de söylediğim su arızasına müdahale etmek için  AYKOME’ye yazı yazıp cevap bekliyormuş…  Yazının cevabı gelince boşa akan suya müdahale edebilecekmiş.  Tam bir temel fıkrası  gibi (Bu bilgiler yetkili ağızlardan hikaye değil kayıtlarım var )..  Ya arkadaşlar sizler ikinizde aynı belediyenin ayrı birimlerisiniz. Arızaya müdahale için yazı gerektirir mi, adı üzerinde arıza.. Bu acilen müdahale edilmesi gerekir. Canım su bir aya yakın boşa akıyor, hem de vatandaşın temeline akıyor. Ne yazısı bekliyorsunuz? Kardeşim kimden neden çekiniyorsunuz,  siz müdahalenizi yapın görelim. Sayın AYKOME, sizlere yani Perşembe’deki OSKİ İşletme Şefliğine ne yapacak çok meraktayım. Resmiyette yanlış komut yanlış emir yerine getirilmez. Ben Perşembe OSKİ’nin bir önceki Kaşaltı mevkiindeki arızadan, asfalt kesme işinden fırça yediklerini biliyorum. O yüzden asfaltlara izinsiz müdahale edemiyorlar. Peki, Ordu Büyükşehir Belediyesinin AYKOME’sinin okumuş çocukları,  bu asfaltları dökerken veya dökmeden önce alt yapı incelemesi yapıldı mı?         Perşembe Düz Mahalle Muhtarı Aziz Güler,  genel müdür yardımcınızı, alt yapının eksikliği konusunda uyarmış,  buna rağmen çürük abone borularının üzerine bastınız! Asfaltın,  bunun böyle olacağı belli değil miydi?

            Köşe yazısı olarak köşemde yazdım beyler.  Bırakın günü kurtarmayı geleceği kurtarın, alt yapıyı değiştirin demedim mi uyarmadım mı? Sayın ve de sevgili yetkililer, ilçemize su getirmek için gösterdiğiniz çabayı suyu muhafaza etmek için gösteremiyorsunuz. Mevsim böyle giderse bu yaz Vonalı’lar denize girdikleriyle kalacaklar ve öylece yatacaklar.. Vay fındık bahçelerindeki  Ağustos güneşi altında çalışanlar.. Şimdiden duyar gibi oluyorum; su-su diye inleyecekler. Ne olur boşa akan sularımıza sahip çıkın. Zamanı gelecek onun bir damlası altın değerinde olacak haberiniz olsun.

          Perşembe Koz Ağzı Deresini yazmaktan zaten yoruldum. Çok üzgünüm ama bu dere OSKİ’nin yüz karası durumuna gelmiştir. Bizim bu uyarılarımızı kimse kaleme almadı, hep yarım-yamalak çalışmalar yapıldı. Gözler boyandı verilen sözler tutulmadı. Hep mazeret üretildi, herkes topu bir başkasına attı. Ondan sonra da ‘ya bu Perşembe’nin muhtarları niye küfürlü konuşuyor’ diye şikâyet ettiniz.. Sözünüzde dursaydınız, bu muhtarlar sizi davul zurna eşliğinde çiçeklerle karşılardı. Bizim mahalle muhtarlarımızın böyle incelik ve güzellikleri de var.  Sözlerinizi tutmadığınız için ne yazık ki bizim bu tarafımızı göremediniz.

           Yeni yılda tüm okurlarımıza sağlık mutluluk ve bol şans diliyorum.  Sözlerim arif olana… Arif olan anlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.