Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

HAMİDİYE SAHİPSİZ Mİ?

             Sakin şehrin Hamidiye Mahallesinde Muhtar Tarık Tiryaki’nin sel ve su taşkınları bir daha yaşanmasın diye, sekiz ay önce masum bir projeyle Molla Deresi ıslah çalışmaları Ordu Büyükşehir Belediyesinin direktifleriyle, Ordu DSİ Müdürlüğünce ihale edilerek yüklenici firma tarafından kör-topal yapılmaya başlanmıştı.. Müteahhidin taşeronu işi becermeyince kovuldu.  Sonra gelen ise önceleri savsakladı, daha sonra ‘haberdi şikâyetti’ derken işçiler çoğaldı. İyi güzel,  gece geç saatlerde de olsa betonlar dökülmeye başlamıştı. Her ne olduysa,  önce sularımızın ana boruları iş makinesi operatörü tarafından kaç kez patlatıldı.. Kaç kez susuz kaldık, şimdi ise on gündür araçlarımızla evlerimize gidemez olduk.  Taşeronun çalışanı sorumlu arkadaş, bir hafta önce hem yaya yolunu hem de araç yolunu kapatacaktı.  O an orada bulunmam ve muhtarımın da oraya gelmesi ile uzun süren mücadeleden sonra  ‘Trafik ne der, ben oraya karışmam. Zabıta der ben oraya karışmam’ en sonun Sayın Kaymakamımı olay yerine çağırdım o an olmasam bile, sağ olsun Kaymakamımız Ahmet Arık Bey duruma el koyar ve bu günkü duruma gelir.

         Benim fikrim olan Halk Sağlığı Merkezi bahçesinden önce eğreti bir merdivenle yaya yolu açıldı. Daha sonra yine şikâyet gelince merdiven güçlendirildi,  bu kez de daha malum AVM’nin önüne, yani duvarların birleşmesine gelene kadar, en az otuz metre var, adamlar yolu trafiğe kapattılar.  

        Şimdi de havalar iyi olmasına rağmen (17 Ocak 2018) bu gün yoklar.. Neymiş efendim, yolun alternatifi Kacalı’dan TOKİ yolundan varmış. Herkes gevşek davranıyor,  o yol çok bozuk ve çok dik.. Rampalar var, yağmurlu havalarda araçlar, dik yokuşlarda şu an patinaj yapıyor.. Bir parmak  kar yağsa oraya hiçbir araç çıkamaz ve Oya Kent’e  nereden baksan beş kilometre fazla yol var..  Arabası olmayan insanlar, pazar eksiklerini artık dolmuşlarla ve ellerinde evlerine taşır oldu.. Aslında orası çok önemli bir mevki;  üç tane okulun yolu, Halk Sağlığı Merkezi orada, Hükümet Binası, İlçe Emniyet Müdürlüğü,  Oya Kent’te 120 daire, Kacalı TOKİ’de 177 daire, mahallede ise en az beş yüz hane var..  Acil bir durum olsa, ambulans en az on dakika geç gelecek.. Bu inşaat yapılırken, bu yol kapanırken kim inceledi, kim o yolları kontrol etti de, bu en az bin beş yüz insan, ne zaman biteceği belli olmayan bir inşaatın içine çekildi?    

           Sayın yetkililer, hiç gidip baktınız mı?  İnşaat alanında yayalar için çoluk çocuk için hiçbir güvenlik önlemi yok..  O suya bir çocuk düşse, bunun hesabını kim verecek?  

          Sayın yetkililer, sabah akşam evlerine işlerine giderken bu inşaatı hiç geziyor mu, yoksa bu inşaat DSİ’nin veya Büyükşehrin diye, başını çevirip geçiyor mu? Orası benim de yaşadığım mahallemin yolu.  Mahalleye çıkarken kaldırım taşları, OSKİ elemanları tarafından  kazıldı, çalışmalar yapıldı o vaziyette bırakılıp gidildi.. Peşinden o taşları yerine koyacak kimse yok.  Zaten yol bozuk,  birde o mahallenin kaldırımı şu an define aranmış gibi yer yer kazılmış ve kabaca örtülmüş, o borular yerlerine ne zaman ve nasıl yerleştirilecek?  Bir arıza vuku bulduğunda, tekrar nasıl ulaşılacak? Hepsi şu an soru işareti.. Bütün bunların sorumlusu, kontrol mekanizması kim, ben biliyorum da, gelip gidiliyor ama değişen bir şey yok!..

          İlçe Kaymakamının ve İlçe Emniyet Müdürünün ve de mahalle muhtarının çabalarına, gerek telefonda gerekse yüz yüze şahidim. Ama diğerlerini orada hiç görmedim, ama şu durumu görüyorum; bu mahallenin insanlarına değer verilmediğini.. Bu dere ıslahının çabucak bitirilmesi için hiçbir yetkilinin çaba harcamadığını görüyorum. Şimdi sorsan, ‘derede çok su var, onun için ara verdik’ diyecekler…

           Bu çağda, bu devirde bu hikâyeden bir mazeret canavar gibi dalgıç pompalar hani neredeler? Su akıyor, inşaat yatıyor, bekle bekle nereye kadar? Kim de bilmiyor, aslında o inşaatın Cumartesi-Pazar, gece-gündüz demeden el birliği ile çalışılıp insanları bir an önce rahatlatmak gerekiyor. Sizler yönetici olarak, eğer aynı fikirde değilseniz.. Zamanı gelince bu mahallenin insanları sizlere rahatlatmayı bilir. Çok uzak değil, belki bu sene, belki bir daha ki sene! Az kaldı, siz bilirsiniz?

       Hamidiye sahipsiz mi, orada yaşayan insanların düzenini bu kadar uzun süre bozmaya kimin hakkı var?  DSİ Müdürlüğü, Mühendisler, Teknikerler bu işle uğraşanlar bir incelesin iddia ediyorum zaten bu inşaat ters taraftan başlamış.. Asfalt tarafından başlayacağına, alış veriş merkezinin önünden Oya Kent’ten gelen derenin koluna perde duvar çekilişinden devam edip, aşağıya ana yola doğru devam etseydi,  öyle başlasaydı yol bu kadar uzun süre kapanmazdı… Bu gün bu kadar insan, bu çileyi çekmezdi.

          Muhtar Tarık Tiryaki’nin bana söylediği bir sözle yazımı bitiriyorum: “Lanet olsun böyle olacağını bilseydim, hiç bu inşaata başlatmazdım, çok pişmanım “  İnsanlar soruyor daha ne kadar sürecek?  Biri kalksın cevap versin. Olay bu merkezde  yanlış üstüne yanlış.. Benden söylemesi. Sözlerim; arif olana.. Arif olan anlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.