depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

ÖĞRENCİDE VELİDE MUTSUZ

Perşembe Sakin Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yıkılıp yerine yenisi inşa ediliyor. Bu güzel bir olay ama acaba neden bugüne kadar yani okullar açılanana kadar beklendi?

Turizm okulunun öğrencileri Zehra Şelale Anadolu Lisesi’nde okuyacak. Okuldan derslikler verildi, bazı uygun odalara yöneticiler yerleştirildi. Yatılı olanlar ise Kacalı Mahallesi’ndeki eski yurda yerleştirilecek. Durum halledilmeye çalışıldı ancak bu kaynaşmadan yani iki ayrı okulun aynı çatı altında eğitim ve öğretim görmeleri öğrenci ile velileri bilhassa Zehra Şelale Lisesi’nde çocuğu okuyan velileri mutsuz etti.

Bana gelen şikâyet şu; “Benim çocuğumun okuldaki eğitim ve öğretim düzeni bozuldu. Okulda öğrenciler arasında itiş kakış yaşanıyor. Bu da çocuklara yansıyor ve psikolojileri bozuluyor. Benim çocuğum o okula Anadolu Lisesi okumaya gitti. Bir sürü puanla girdi. Neden diğer okulun öğrencileri ile iç içe? İki yıl birlikte okumaya mahkum edildiler. Başka alternatifler yok muydu?”

Ben bu durumu biraz araştırdım. Veliler mutsuz ya bu durumdan öğrenciler de mutsuzlar. Öğrencilerle konuştum. Okulun ilk günlerinde bu kaynaşmalardan yer yer kavgalar da olmuş ama dışardan göründüğünde iki ayrı okulun öğrenci ve öğretmenleri mutlu mesut yaşıyorlar gibi…

Tam okulun bahçesine girdiğimde çocuklar beden eğitimi dersi yapıyordu ancak iki ayrı öğretmen olunca sordum meğer bir sınıf Zehra Şelale Anadolu Lisesi diğer bir sınıf da Sakin Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriymiş. Ayrı ayrı köşelerde spor yapıyorlardı. Dedim ya dışarıdan çok sorun görünmüyordu.

Gelelim durumu bana anlatan ve malum durumdan rahatsızlık duyan komşum öğrenci velisine;

Sevgili komşum;

ok söyledim durumu izah ettim ama o biraz duygusal davrandı ve beni kendisine muhalefet yapmakla suçladı.)

Kendine göre haklı sebeplerin olabilir. Tamamen haksızsın diyemiyorum ama yaşanan olaya birazda başka açıdan bakmak gerekir diye düşünüyorum. Bir öğrenci topluluğunu kurtarmaya çalışırken diğer bir öğrenci topluluğunu yok sayamazsınız. Bu malum okul yapılacak karar alınmış, inşaat başlamış…

Uygulanan durumdan başka alternatif var mı?

O da yok gibi… Bu yaşanan duruma karar verenler belli ki araştırma yapmışlar. Başka yol bulamamış, bu yolu uygulamaya karar vermişlerdir. Geçiş nasıl oldu, nasıl karar alındı çok bilemiyorum ama çocuklara ve velilere sindire sindire anlatıla bilinirdi. Belki o zaman bu kırılmalar, sürtüşmeler ve mutsuzluklar yaşanmayabilirdi.

Bu psikoloji ile yılsonu nasıl gelir, neler olur hep birlikte göreceğiz ama bir gerçek var ilk bir yılda yatakhane inşaatı bitecek ve ardından derslikler ve idare binası inşaat iki yıl sürecek bu iki ayrı lisesinin öğrencileri sık sık takip edilmeli, denetlenmeli.

Diğer lise tatile biraz erken giriyor. O ortamı biraz hafifletir ama ileride daha büyük sıkıntılar yaşanmasın diye, kardeş kardeş okusunlar diye çocukları sık sık bir araya getirip kaynaştırıcı etkinlikler düzenlenmeli. Her iki okulun velilerini de bir araya getirip durum güzelce anlatılmalı diye düşünüyorum.   

Kararı alan büyüklerim; bu öğrenciler ders yönünden zarar görüyorlarsa durumu düzeltmek için başka alternatif arayışını da sürdürmelidir.  

Komşum bütün bu konuşmalarımızın ardından en son bana şöyle dedi: “Nasıl olsa sen her şeye muhalefetsin. Senin lisede öğrenim gören çocuğun da yok. Seninle anlaşamıyoruz. Komşuluğumuz baki kalsın, sen bana yalnız Allah’ın selamını ver.”

İşte onun bu davranışı çocukların birlikte öğrenim görmelerinin iki öğrenci topluluğuna da eğitim ve öğretim açısından zarar vereceği kaygısından kaynaklanıyordu. Fakat asıl olan gerçek ben bu kararı alanlara küsebilirim ama ona küsemem ki… Çünkü başıma bir iş gelirse biliyorum ki bana yardıma ilk koşacak o dur.

Sözüm arif olana… Arif olan anlar!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.