Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

 ORBEL A.Ş’Yİ KUTLAMAK GEREK

Sakin Şehir Perşembe’de bir pazartesi sabahı uyandık. Araçlarımızı ücretsiz olan sahildeki Belediye Oto parkına koyduk ve ilçenin pazarına alış verişe gittik. Geri döndüğümüzde bir de ne görelim; ücretsiz dediğimiz oto parkımız Orbel tarafından kimseye duyurulmadan, Büyükşehir Belediyesi yasasına dayanarak, fırsat bu fırsat, sahil işgal edilerek paralı oto park haline getirilmiş!. Bedava diye oto parka girenlerden, çıkarken üç lira istenmiş, insanlar şaşkın.. Kimileri itiraz ederek, kimileri paşa-paşa bu ücretleri ödemişler.

Şimdi ise durum şu;  park yeri bütün gün üç lira, Pazartesi günleri iki lira, abonelik otomobillere aylık 65 lira, minibüslere 75 lira… Sonuç, paralı otoparkta 10-15 araç  var Perşembe’nin sokakları caddeleri otomobillerle dolup taşıyor.. Cadde ve yol kenarlarından yaya olarak yol bulup geçmek mümkün değil. Aslında değişen bir şey yok, dün de yolun ortasından yürüyorduk, bu gün de, yolun ortasından mecburen yürüyoruz..

Akşama sabaha bekliyorum;  Orbel Perşembe Belediyesini duygusal yönden (otoparkın geliri düşük diye) uyarabilir. Sokaklardaki araçlara sıkıyönetim gelebilir. İşte o zaman sıkıntılar yaşanabilir. Ben buradan Belediye Başkanımız Kemal Bahtiyar’a sesleniyorum; gelin Orbel’e bir öneride bulunalım; taş attı da eli mi ağrıdı belimi ağrıdı! Bedavadan sahilimize kondu para kazanıyor.. Alış veriş için, ziyaret için dışarıdan Perşembe’ye gelen ve gelecek olan misafirler, araçlarını koyacak bedava yer arıyor. Diğer turizme açık bizim gibi küçük kasabalarda böyle bir uygulama yok.  Onlar diyor ki, “yeter ki gelin araçlarınız bizim otoparklarımızda bedava kalsın.  Yeter ki, siz yiyin alış veriş yapın gezin” diyorlar.  “İlçemiz emrinize amade” diyorlar..

 O yüzden gelin  bütün gün otopark ücretini bir lira yapalım ve abonelikleri de yeniden düzenleyelim.. Nasıl olsa oralara çok masraf yapmadınız, bir baraka, iki işçi iş tamam!  Ne kamera var, ne zemin çalışması var, ne de güvenlik. Araçlara zaten sahip çıkmıyorsunuz. Spor kulübünün durumu içler acısı; gözümle görmedim ama bana şikayete gelenlerden biliyorum, son zamanlarda her türlü melanet orada yaşanıyormuş.. Düğün salonunu ve halı saha yıkıldı yenisi için tık yok. Otel Vona desen mazide kalmış gibi, en güzel hizmet emeksiz masrafsız otopark.. Gir çık ver parayı gelsin paralar soran yok, sorgulayan yok..  Oh ne rahat memleket!   Bizim Belediyemize de şu soruyu sormadan edemeyeceğim: Fatsa ve Ünye Belediyeleri sahillerini Ordu Büyük Şehir Belediyesinden kiralama yöntemiyle almış, acaba biz neden alamıyoruz, neden bizim sahibimiz yok?

O sebepten bu mesajım, medarı iftiharımız İlçemizin altmış yıldan bu yana ilk milletvekilimiz olan sevgili Oktay Çanak kardeşimedir.. Gel bu işe bir el at, bize bizim çocuklarımızdan fayda var..  Perşembe’den sorumlu sayın Milletvekilimiz Metin Gündoğdu ilçemize geliyor, haberimiz ancak  o direğe çıkıp pankart asınca oluyor!. As pankartı, çöz ilçenin sorunlarını bu kadar basit mi? İlçenin içindeki taksi duraklarının durumlarını bile halen çözemedik, laf dinleyen yok.. Cadde ve sokak işgalleri devam ediyor.. Şayet buraya sakin şehir diyecekseniz, ilçemizin içini keşmekeşe döndüren bu araç trafiğini ilçenin içinden alacaksınız.. Tekrar ediyorum Pat Patları, pazarda yüksek sesle  nara atarcasına bağıran pazarcıları, hurdacıları, overlokcuları, odun motorlarını, havai fişekleri  susturacaksınız (Haberiniz var mı gece atılan havai fişeklerin  sesinden kuşların göç yolu bile değişti!).. Martılar kafayı yediler, Yol kenarlarındaki asfalt boyunca sıralanan araç parkı sorununu çözmelisiniz. Bütün bunları gerçekleştirmeden bu sorunları çözmeden,  kimse bana “Biz sakin şehiriz” masalını anlatmayacak.. Bu yazdığım sorunlarımızı çözün, aksi takdirde kurulan yeni dernek (PÜRKAD) Perşembeli Üreten Kadınlar Derneği ve yine meclisin onadığı Belediyenin kuracağı Çocuk Meclisi sizi çok rahatsız edecek ve sıkıntıya sokacak. Bunu böyle bilesiniz ve söylemedi demeyin. Biz buraya sevdalıyız. Çünkü biz Vonalıyız. Arif olan anlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.