Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Arif  KALAFAT

Arif KALAFAT

VONANIN KADINLARI

Vonalı Perşembe sevdalılarının oluşturduğu Ankara’nın Vonası  Facebook sitesinde Vonalı olmak adı altında yayınlanan, Vonalı olabilmek için bu insanları tanımanız gerekir diye Vona’da iz bırakan ebediyete intikal etmiş veya halen yaşayan ve efsane olmuş değerlerini daha önceki köşe yazımda sizlerle paylaştım. O metnin yazarı ve Ankara’da yaşayan Vonalı olmaktan gurur duyan Ata Alkan’ın annesi sevgili öğretmenimiz Sümer Alkan sanki oğluna nazire yaparcasına o da bu sefer evlenip Vona’ya gelin geldiğinden bu yana hafızasına kazınmış ve efsane olmuş Vonalı kadınları kaleme alıp Facebook’ta yayınlayınca onun yazdıklarını da köşeme taşımak benim omuzlarımda yük olmuştu. Bu defa da sevgili öğretmenimiz Sümer Alkan’ın “Vona’nın Kadınları” adlı yazısını hocamdan izin alarak siz okurlarımla paylaşıyorum:

“Çocuklar; Ankara'nın Vona'sında hep erkeklerden bahsettiniz. Ben de Vona'nın Vona olmasına katkıda bulunan kadınları anlatmak istiyorum.

Merkez İlkokulunda ilk çalışmaya başladığımda bayan olarak kendilerini rahmetle andığım meslektaşlarım Seniha Atabay, Sıdıka Erkoç, Refika Güler ve Şükriye Purkuloğlu hanımlar vardı.

Sıdıka hanım arkadaşım Gülfem ve İnci hanımların annesiydi. Kendisiyle çok iyi anlaşırdık. Okula genelde beraber giderdik.

Seniha Atabay Hanım ise disiplinli, tertipli düzenli bir büyüğümdü. Beslenmeye çok önem verirdi. Kendi gıdasına da dikkat eder, dolabında hep kavrulmuş fındık veya çerez bulundururdu.

Şükriye hanım ise tam bir İstanbul hanım efendisiydi. Çok güzel diksiyonu vardı. İnce ruhlu hassas bir insandı. Bazı prensipleri olan bir arkadaştı. Diğer çalışan hanımlardan Ebeler; Nadiye Akdoğan, Neşide Ersöz daha sonra Aysel Karakaya, PTT’ de çalışan Şöhret, Melek ve Nazmiye Saka, Adliyede çalışan Güner Karadeniz, FİSKOBİRLİK’te çalışan Suna Marangoz  hanımlar vardı. Perşembe’ye hizmeti olan değerli insanlardı. Hepsini rahmetle anıyorum.

Evlendiğim zaman kabul günleri vardı. Kabul günlerinin gözde simalarının başında kendilerini rahmetle andığım Fahriye Türe, Emine Yigitbaş, Neriman Tuncer üçlüsü vardı. Yürekleri gibi yüzleri de güzeldi. Zeki, esprili ve hazır cevaptılar. Benim gibi onların ortamına katılan gençler çok şeyler öğrendik kendilerinden. Bunlardan başka hatırladıklarım; Limancı’nın Süriye Hanım, İnco Zehra Hanım (İnceoğlu), Hacı Kaptan'ın Asiye Hanım (Alp), Hamiye Alp, Refika Yiğitbaş, Sebahat Tanrıverdi, Nimet Yazıcı, Mürüvvet Kumaşoğlu, Hüsniye Türe, Gülser Köksal ve diğerleri hanımefendilikleriyle örnek kişilerdi. Naciye Çolak, Ruhan Çolak, Almalo Zekiye Teyze (Akdoğan), Esma Çandır, Pembe Çolak, Hanife Çolak, Huriye Akdoğan, Leyla Çolak, Mahizer Ertürk kıymetli insanlardı. Karşı mahallede çok değer verdiğim hem akrabam olan Asiye Teyze, Fahriye Sönmez, Fatma Sönmez, Şadiye Akbaş (Taşoğlanın Şadiye) unutulmayan kişilerdi. Renkli kişiliği ile Havva Teyze (Aydın), Behiye Besli, Gülhanım Besli, Havva Besli saygı ile hatırladığım büyüklerimdi. Kendisini rahmetle andığım çok değerli bir insan da Fatsalı Emine Hanım'dı. Emine Hanım, her yönüyle gençlere örnek bir insandı. Yaşlı haliyle dantel örüp, danteli satıp parasını fakirlere verirdi. Fatma Çürüksulu, Saadet abla (Hamsici), Zehra Aydın, Emine Kasap, Cemile Çoluk, Fatma Yazıcı (Mesut Yazıcı'nın annesi), yaşayan ablalardan, Çıro Seniye Abla (Kalafat ), Nimet ve Fatma Dalak, Türkan Yılmaz, Neriman Güneş ve şu an hatırlayamadıklarım bütün bu hanımlar yetiştirdikleri evlatlar ve verdikleri hayat mücadeleleriyle örnek olan, eşlerine daima destek veren, saygıdeğer kişilerdir.

Bu arada unuttuklarım olabilir, şimdiden özür dilerim. Bunların bazıları ile anılarımı daha sonra başka bir yazımda anlatmaya çalışacağım.”

İşte Vonanın Efsane kadınları. Arif Olan Anlar. Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Vildan Arslan Vildan Arslan 26.04.2017

O kadar ugrasacaginiza hallerinden anlayip elinizdeki ekmegi verseydiniz belki bunlar yasanmazdi.. Hayvanlar aclar.. Copten bile yiyecek birsey bulamiyorlar.. Persembe belediyesi duzgun bir barinak yapsin ulasilabilir bir yere biz de kendi imkanlarimizla doyuralim onlari.. İlgilenelim..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.