depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ata ALKAN

Ata ALKAN

Cennet Vona

Yurdumuzun, coğrafik özellikleri ve iklimiyle en sorunsuz köşelerinden biri VONA.  Memleketimiz, tek kelimeyle “cennet”. Ancak, bu cennette bir şeyler ters gidiyor ki,  gün geçtikçe nüfusu azalıyor.  Diğer bir deyişle, genç nüfus hızla göç ediyor, kalan mevcut nüfus ise ekonomik olarak sıkıntıda. Dolayısıyla mutsuz. Oysa cennet memleketimizde, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik gelişme için birçok fırsat mevcut. Bu fırsatlar ne mi? Öncelikle turizm ve tarım.

Turizm adına; bakmaya doyulmayan doğal güzelliği, temiz havası, tarihsel birikimi mevcut. Mitolojik döneme ait “İason ve Altın Post Efsanesi ”’nin ismini taşıyan nadide bir yarımada “Yason Burnu” sınırlarımız dahilinde bulunuyor. Karadeniz’ e gelen turistlerin % 90’ ı bu tarihle özdeşleşmiş yarımadayı ziyaret ediyor. Bu efsane ve Yason burnu, tarih turizmi için inanılmaz fırsatlar içeriyor.

Hem deniz, hem yayla havasını çok değil yarım saat içerisinde yaşatabilirsiniz konuklarınıza. Mavinin yeşille kaynaştığı, tarihle birleştiği özel yürüyüş yolları, güzergâhları, doğa turizmi için fırsat alanlarıdır. Tarih turizmi, doğa turizmiyle harmanlanarak, Vona için çok özel fırsatlar yaratılabilir.  

Tarım adına; son derece verimli tarım alanları mevcut. Sert rüzgârlara kapalı coğrafyası doğal sera işlevi gördüğünden 20’den fazla özel aromalı meyve ekonomik değerli üretilir.  Giresun kaliteye en yakın lezzette fındık, bu lokasyonda yetişir. Bu üretim alanlarının organik alanlara dönüştürülmesi inanılmaz fırsatlar yaratabilecektir.

Türkiye’ de bal en fazla Ordu’da üretilir. Perşembeli bal üreticileri ise bu üretimde 4. sırada yer almaktadır. Dolayısıyla bal üretimi de ekonomik olarak ciddi bir potansiyel barındırmaktadır.

Kuzey ve batı rüzgârlarına korunaklı liman özelliğiyle Karadenizli denizcilerin sığınak yeridir Vona.  Bereketli sularında balıkçının her daim gelir kapısı olma özelliği taşır. Yörenin balığı diğer denizlere oranla çok daha lezzetlidir. Gerekli önlemler alınarak kısa sürede oluşturulabilecek üreme sahaları, balık popülasyonun artmasını sağlayabilir. Hem turizm hem ekonomi için balık, Perşembe’nin tartışmasız en önemli gelir potansiyelidir.

Bu kadar güzel özelliğe ve fırsata sahipken Perşembe neden göç verir durumdadır? Neden gençlerimiz süratle memleketi terk etmek zorunda kalıyor? Neden,“ Perşembe emekli kasabası” unvanına sıkışıp kalıyor? Neden ekonomi bitik, insanlar mutsuz? Neden iş üretmek yerine dedikodu üretiyor?  Hem dünyada hem Türkiye’de turizm ve tarımın gelişiminde ışık olacak bir Cittaslow-Yavaş Şehir üyeliği mevcutken neden artı değer katılamıyor?

Tüm bu sorunlar için “Belediye bu konunun tek sorumlusudur” demek işin en kolay yoludur.  Evet, sorumlusudur. Ancak bu işin çözümü sadece yerel yönetimin inisiyatifinde sağlanabilecek bir yapı değildir.  Eksik olan, doğru ve etkin gündem belirleyecek, yönlendirmeler yapacak, doğru yönetimler belirleyecek lobicilik faaliyetlerindeki zafiyetimizdir. Fatsa ve Ünye bu konuda çok yol almışlardır. Perşembe ise Ordu’nun gölgesinde kalmış, ilçenin gelişimine yönelik özerk yapıda faaliyetler yazık ki gerçekleştirilememiştir.

Eksik olan, mevcut tüm bileşenlerimizin, dinamiklerimizin, fırsatlarımızın doğru koordinasyonudur. Bu kasabanın tüm dinamiklerinin harekete geçirileceği, içerde ve dışarıda tüm değerlerimizin bu konuya sahip çıkacağı, siyaset üstü, partizanlıktan uzak, kişisel çıkar arzusu olmayan, ortak değeri Vona olan insanların bir araya gelerek yapacakları, topyekûn bir seferberlikle sorunlarımız çözümlenebilir. Ne dersiniz? Olur mu?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.