depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Ata ALKAN

Ata ALKAN

CITTASLOW

“Cittaslow - Sakin Şehir” ne demek? : genel olarak “yaşamın kolay olduğu yer” anlamını taşıyor.  İşin aslı şu; Yaşadığımız alanları hızla büyükşehirlere dönüştürüyoruz ve oralarda hep bir şeylere yetişme telaşı ve arzusuyla birçok şeyi ıskalıyoruz, en çok da sosyalliğimizi.  Yavaş Şehir düşüncesi; zamanın- yaşamın yavaş aktığı, dolayısıyla eskisi gibi kendimize sosyal alanlar yaratarak keyifle yaşayabileceğimiz, haliyle mutlu olabileceğimiz mekanları yaratmak, eskinin ruhunu korumak şeklinde gelişmiştir. Bu amaçla Cittaslow kentlerinde; çevreyi, doğal kaynakları yok etmeden, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlayıp, gelecek kuşakların yaşamını tehlikeye atmadan bugünkü neslin ihtiyaçlarının karşılanması esasına dayalı, merkezinde insan olan sürdürülebilir kalkınma modelleri geliştirilmesi isteniyor. Tüm bunları yaparken, kentinizin ruhunu korumayı da ihmal etmeyin diyorlar.  Şehirler kasabalar büyürken, birbirine benzemesin, aynılaşmasın, kentler idare edilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılsın ve desteklensin istiyorlar.

       Ne dersiniz? Rüya gibi değil mi?  Dünyada 30 ülkede Cittaslow felsefeli kentler bulunuyor. Türkiye’ de ise 14 kent bu iş için uygun bulundu. İşte o 14 şehirden birisi de memleketimiz, çok şanslıyız.  Halen, 7 ayrı dalda 70 kritere uygunluk sağlamaya çalışıp, bu unvana sahip olmak isteyen onlarca ilçe bulunuyor. Bu konuda vizyoner yaklaşımlar sergileyip insanlara önce konuyu anlatacak, geniş kitlelerin konuyu sahiplenmesini sağlayacak ve başarı hikâyesi yazacak olan maestro, kim olabilir sizce? Tabii ki yerel yönetimler. Peki, bizim Belediyemiz bu konuda ne yapıyor? Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla hiçbir şey. Gördüğüm ne mi? Belediyenin Web sayfasına girdiğinizde Cittaslow’ a ilişkin sadece bir logo bulunuyor. O da altlarda, OSKİ, OBB, vs. gibi ikonların yanında. Tıklayınca sizi “PERŞEMBE’ de TURİZM “başlıklı bir sayfaya götürüyor. Bu sayfa Belediye’nin bu işi nasıl yapamayacağını çok güzel anlatıyor. ( Bu sayfa başlı başına garabet, lütfen Perşembe’ ye yakışır bir turizm içeriği sayfası yapınız.)  Vizyonu, Proje üretmeyi vs. hepsini bir kenara bırakıyorum Cittaslow’ u sadece turizme bağlayan bu yaklaşımla, yavaş şehirden, sürdürülebilir kalkınmadan söz etmek abesle iştigal olacaktır.

            Hiçbir şey yapamıyorsanız, seçeceğiniz bir yürütme kurulunu Seferihisar‘ a yollayın. İşin mantığını da, felsefesini de görüp anlayıp kasabamıza taşısınlar. Seferihisar’ın 2010’dan bu yana yaptığı; 1.Organik tarımın geliştirilmesine dönük çalışmaları, 2.Peyzaj Projelerini, 3.Tohum Takas Şenliği organizasyonunu, 4. Sürdürülebilir Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesini, 5.Görüntü kirliliğinin azaltılmasına yönelik çalışmaları, 6.Ulaşım Master Planının hazırlanmasını, 7. Kadın Emeği Evlerini, 8.Çocuk Dostu Kent Projesini, 9. Mavi Bayrak Çalışmalarını, 10.Cittaslow Üniversitesinin kurulması projesini, 11.Tarihi merkezlerin ve/veya kültürel ve tarihi değer çalışmalarının geliştirilmesi ve ıslah edilmesi için planlarını, 12.Ticari malların dağıtımı ve doğal ürünler için ticari merkezler oluşturulmasını, 13.Pazaryerlerinin rehabilitesini, 14.Okulları ve kamusal binaları bağlayan bisiklet yollarını, 15.Bozulmakta olan kentsel alanların ve şehrin yeniden kullanılmasına yönelik projeleri, 16.Yerel kültürel etkinliklerin teşvik ve muhafaza edilmesini, 17.Kent ve okul bahçelerinin geleneksel yöntemlerle yetişmiş yerel ekinler için geliştirilmesi gibi organizasyonları, projeleri ve bu iş için harcanan emeği, çabayı görsünler. Sürdürülebilir kalkınmayı yerinde görüp kasabamıza taşısınlar.

Perşembe’ mizde sosyal olanakların olmaması, iş alanlarının olmaması nedeniyle özellikle gençler büyük şehirlere göç ediyor. Ekonomik gücü olmayan Perşembe’miz her geçen gün geriye gidiyor, değer kaybediyor. Şehrimize sahip çıkarsak, kalkınmasının mümkün olacağını diğer örneklerinden görüyor/ biliyoruz. Doğasına, tarihine, kültürüne, yemeğine, esnafına saygı duyarak, fikirler üretilmesi ve stratejiler geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik hayatın yeniden canlanması ve Vona’nın ayakta kalması için şarttır.  Sarılın cittaslow-yavaş şehre ve Lütfen gereğini yapın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.