Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

15 TEMMUZ SONRASI

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz cumartesi günü, yüzlerce şehit verdiğimiz, çok sayıda vatandaşımızın ise yaralı olarak kurtulduğu o malum darbe girişiminin 1. yıldönümü idi.

Şehitler, gaziler, KHKlar, görevden ihraç edilenler, açığa alınanlar, yargılananlar… Peki 15 Temmuzdan sonra alınması gereken ders nedir sizin kanaatinizce?

Benim kanaatim, öncelikle çıkarılması gereken dersin bir devletin sosyal devlet olmanın gerekliliğini sonuna kadar yerine getirmesinin oldukça önemli ve zorunlu olduğu yönünde.  Zira, ülkemizde çoğu çocuk (özellikle de ekonomik durumu yetersiz olanlar) devlet yurtlarında yer bulamadığı veya ücretini ödeyemediği için bu yapının yurtlarında kaldı. Elbette, FETÖ’nün bu yolla çoğu öğrenciyi yetiştirmeyi ve meslek sahibi yapmayı hedeflediği söylenemeyecektir. Bu olsa olsa, amaçları uğruna her şeyi yapabilecek bir dava(!) adamı yetiştirmek ve bu doğrultuda çocuk ve gençlerde minnet duygusu oluşturmak suretiyle bir beyin yıkama faaliyeti gerçekleştirmektir. Ne var ki, ister beğenin, ister beğenmeyin bu duruma bizzat göz yumulmuş ve devlet hiçbir surette bu yapıyı denetlememiştir.

Hatta döneminde çoğu bürokrat, siyasi veya iş adamları sözde hizmet verdikleri gerekçesiyle bu yapıyı övmekten geri durmamıştır. Hiçbir surette yapının okulları, yurtları, ve çocukları ne doğrultuda eğittiklerine ilişkin MEB da dahil ciddi bir denetim faaliyeti yürütülmemiştir. İşte bu hatanın bedelini de önce yitip giden yüzlerce şehidimiz, sonra da 80 milyon TC vatandaşı üzülerek söylüyorum ki ödemek zorunda kaldı.

Çok şükür ki, bahsi geçen terör örgütü amacına ulaşamadı. Ancak, 15 temmuzdan sonra öncelikle devlet yöneticileri, sonra da biz vatandaşlar doğru dersler çıkarmaz isek; tahmin ediyorum FETÖ veya bir başka tarikat görünümlü dini yapılanma toplumsal barışımızı, huzurumuzu, demokrasimizi tekrar tehlikeye atacaktır.

Bu sebeple, kanaatimce devletin bu ve benzeri yapılarla mücadelesinde öncelikli olarak her çocuğun, her öğrencinin eğitime ulaşmasının önündeki engeller sosyal devlet olmanın gerektirdiği şekilde aşılmalı ve devlet bu ve benzeri yapılar üzerindeki denetimini ciddiyetle sürdürmelidir.

Bir başka değinmek istediğim mevzu ise; “liyakat”tir. Birinin referansı ile ya da bir parti ,cemaat, tarikat, dernek (artık adına ne derseniz)  üyesi olarak değil de; yetenekleri ve başarısı doğrultusunda kişilerin hak ettikleri makam ve mevkilere gelmesinin önemi ve gerekliliği ne yazık ki bu süreçte bize öğretilmiştir.

Bu sebeple bu süreçte gerçek manada FETÖ ile mücadele isteniyorsa, devletin kendi namına bu dersleri çıkarması zorunludur ve gereklidir kanaatindeyim. Aksi halde gerçek manada bir mücadele olmayacağı gibi; bugün FETÖ yarın bir başka yapılanma tehlikesi tekrar kapımızı çalacaktır.

Yıllar önce ileriyi gören, öngörüsü, zekası ve vizyonuyla tarafım da dahil birçok vatandaşa önder olan Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi:

“ Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz."


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.