Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Duydunuz ya da izlediniz mi bilmiyorum. Zira, çoğumuzun haberi dahi yok. 22 Aralık gecesi Işid, esir tutulan asker Sefter Taş ve asker Fethi Şahin’in yakılarak öldürüldüğü infaz görüntülerini paylaştı. Akabinde hemen görüntülere erişim engellendi.

Öncelikle görüntüleri izle(ye)medim. Cesaretim yok. Ancak şahsi düşüncem görüntülere erişimin engellenmiş olmasının doğru ve yerinde olduğu yönünde. Zira halen teyit edilmemekle birlikte, görüntülerin gerçek olma ihtimalinin mevcudiyeti göz önünde bulundurulduğunda öncelikle şehitlerimizin ailelerini ve yakınlarını, genelde de tüm kamu sağlığı ve psikolojisini olumsuz etkileyeceği aşikar. Bunun yanında, istemeden örgütün propagandasına alet olmak da cabası.

Ancak anlayamadığım husus, görüntülerin sahteliği ya da gerçekliği ile ilgili bu zamana kadar resmi bir açıklamanın yapılmamış ve medyanın konuyla ilgili “iddia” olarak dahi bir haber yapmamış olması. Aradan 4-5 gün geçmiş olmasına rağmen Genelkurmay’dan yapılan: “İnceliyoruz” ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yapmış olduğu:  ”Şu ana kadar 3 tane askerimizin DEAŞ'ın elinde olduğuna yönelik bilgimiz var. Evet, 3 tane askerimizin DEAŞ'in elinde olduğunu değerlendiriyoruz ancak bundan öteki tüm yorumlar teyit edilmiş bilgi değildir. Bilgiler teyit edilmeden de bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini söylüyoruz” şeklindeki söylemler dışında resmi hiçbir açıklama yok.

Konuya ilişkin Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de haberin doğru olup olmadığı ile ilgili kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğine değindiler. Ancak bu konunun samimiyetle takipçisi olduklarını söylemek maalesef pek mümkün değil.

Medyadan ise çıt yok. Elbette görüntülerin gerçek olup olmadığı tespit edilmeden bir yargıya ulaşmak ve tespit edilmemiş bir iddiaya dayalı haberler yapmak doğru olmayacaktır. Ancak herkesin bildiği ve kabul ettiği üzere, haberler sadece yargılara dayanarak verilmez, iddia olarak da açıklanır ve konunun hem medya hem de kamuoyunca sürekli gündemde tutulup, takip edilmesine izin verilir.

Bunu en azından (umarım değildir ama görüntülerin gerçek olma ihtimali düşünüldüğünde) vahşice katledilen şehitlerimize ve ailelerine borçluyuz. Eğer görüntüler gerçekse, o çocuklara yapılan zulmün hesabını sormak ve toplumda infial yaratır endişesinden uzaklaşıp gerçeklerle yüzleşmek zorundayız.

Şayet görüntüler gerçek değilse de bunun tez zamanda ispatlanması ve kamuoyuna duyurulması şart.

İşte bu yüzden, henüz araştırmalar sonuç vermemiş ve konu inceleme aşamasında dahi olsa, medyada, basında bu vahşete ilişkin en ufak bir haber yapılmamış olmasını, CHP’si, MHP’si, AKP’si farketmeksizin tüm siyasilerin olayın takipçisi olmamalarını ve TSK’dan resmi bir açıklamanın henüz yapılmamış olmasını izah etmek mümkün değil. Oysa konu, içeriği itibariyle sürekli gündemde tutulmaya, takip edilmeye değer bir konudur. Aksi, hem vicdanlara, hem de Anayasa ile güvence altına alınan “haber alma özgürlüğü”müze aykırıdır.

İşte bu yüzden; TSK’dan, siyasilerden ve medyadan AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.