Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

AF VE HAKKANİYET

Bildiğiniz üzere, şu aralar imar, vergi, öğrenci aflarının gelebileceğine ilişkin kamuoyunda haberler yer alıyor. Genelde seçim öncesi vaatlerinin vazgeçilmezidir ”af” konusu.

Tabi ki bu afların mevzuat bakımından içeriklerini, istisnalarını ve çerçevesini şu anda bilmiyoruz. Ne var ki, benim üzerinde durmak istediğim husus başka…

Birçok insanın bu aflardan faydalanmayı dört gözle beklediğini biliyorum. Peki vergisini düzenli ödeyen, binasını usulüne ve kuralına uygun inşa eden ve öğrenciliğini başarı ile tamamlayanların ne hissettiklerini de dikkate almak gerekmez mi?

Zira, afların sürekli olarak bir seçim vaadi olarak türlü partilerce dile getirilmesinin veya seçim öncesi bu afların uygulanmasının ben hakkaniyetli olmadığı görüşündeyim.

Vatandaşların, sorumsuzluk ve kural tanımazlıklarının yaptırımları ile ve ödeyecekleri bedellerle yüzleşmeleri gerekiyor. Aksi halde sorumlu ve kurallara riayet eden vatandaşların: “Nasılsa affa uğruyor, biz neden kuralına uygun yapalım?” şeklinde motivasyonlarını kaybedip; kuralları tanımamaya başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Genelde özellikle vergi konularında, vergilerini düzenli ödeyen vatandaşlara devlet tarafından destek ve kolaylık sağlanacağı ifade edilir. Ne var ki, vergisel affın uygulanması ile vergilerini düzenli ödeyen vatandaşı bırakın ödüllendirmeyi, cezalandıran bir kurumla karşı karşıya kalıyoruz ne yazık ki…

Aynı şey, ceza afları için de geçerli nitekim. Devlet politikalarının malzemesi olup; bir suçun mağdurlarının ne düşündüğünü ve o faillerin ıslah olmaları için bedel ödemeleri gerektiğini dikkate almaksızın cezaların affa uğraması da aynı derecede vahim sonuçlar getirecektir. Geçmişte, halk arasında “Rahşan affı” olarak bilinen af neticesinde cezaevlerinden salınan mahkûmların birçoğunun yapılan araştırmalar neticesinde tekrar cezaevlerine girdikleri herkes tarafından bilinmektedir, zira.

Diyeceğim, afları uygulayacaksanız, kurallara vatandaşların riayet etmesini de beklemeniz ironik olur. Buna karşın, hatalarını düzeltme imkanı verilmek isteniyorsa vatandaşa, ödemelerinde yapılandırma yapmak veya belirli bir tarihe göre hatalarını düzeltme fırsatı sunmak suretiyle de bu gerçekleştirilebilir. Aksi, hukuk devletine olan güveni zedeleyebileceği gibi; kuralları ve yaptırımları siyasilerin seçim malzemesi olarak kullanmalarına da sebebiyet verecektir.

Ya da ille de afları uygulayacağım diyorsanız, daha yakın zamanda fahiş vergi cezaları ödeyenleri, gecekonduları yıkılanların da zararlarını geçmişe dönük tazmin etmeniz gerekir ki (bu mümkün olamayacağından ) tüm bu afların eşitliğe de, hakkaniyete de aykırı olacağı hususu daha belirgin olarak karşımıza çıkar.

Ne demiş Platon: “Kötülüklerin ilki ve en büyüğü, haksızlıkların cezasız kalmasıdır.”


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.