depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

ANAYASA REFERANDUMU SONUCU: TOPLUMSAL UZLAŞMA YOK!

Bildiğiniz üzere referandum sonuçlarına göre; Anayasa değişikliğine  oy kullananların %51.4’ü “EVET”; %48.6’sı “HAYIR” dedi ve evet sonuç itibariyle Anayasa Değişikliğine “EVET” diyenlerin sayısı daha fazla.  Henüz YSK tarafından itirazlar neticelendirilmiş ve referandum sonuçları onaylanmış değil gerçi. Önümüzdeki günlerde, hep birlikte göreceğiz.

Ancak hukuken salt çoğunluğun yarıdan bir fazla olduğunu dikkate aldığımızda, sonuç net ve açık. Peki bu yeterli mi? Zira, anayasaları toplumsal uzlaşı ile hazırlanan  metinler olarak düşündüğümüzde ortaya çıkan tablo oldukça kritik. Diğer bir anlatımla; ortalama olarak her iki kişiden birinin hayır dediği bir referandum sonucunda; bir ülkenin sistemini değiştirmek  ne derece makul, NE DERECE DOĞRU?

Kanaatimce bu, ne makul ne de doğru. Bize gösterilmek istenenin aksine bu bir horoz dövüşü, at yarışı, parti seçimi değil. Bu bir Anayasa değişikliği. Ve bildiğiniz üzere, Anayasalar sadece evetçileri değil, hayırcıları da bağlayan; kanunlar hiyerarşisine göre en üst sırada yer alan yazılı hukuk kurallarıdır. Özgürlüklerimizi ve haklarımızın çerçevesini belirler. Nasıl yaşayacağımızın, nasıl konuşacağımızın, nasıl hareket edeceğimizin ve gerektiğinde nasıl yargılanacağımızın sınırlarını ortaya koyar Anayasalar.

Unutmayın, 82 Anayasası bir darbe ürünüdür. Toplumsal uzlaşı olmaksızın, askerin iradesi ile hazırlanmıştır. Toplumsal uzlaşı ile hazırlanmayan 82 Anayasasının, bugün darbe anayasası olması hasebiyle değiştirilmesi isteniyor. Peki götürülmek istenen darbe anayasası, getirilmek istenen de toplumsal uzlaşı ile hazırlanan bir anayasa ise; yaklaşık olarak her iki kişiden birinin hayır dediği bir sistemde uzlaşıdan bahsedebilir miyiz? Toplumun anlamlı ve ciddi bir değişiklik talebinden bahsedebilir miyiz? Hayır efendim, bahsedemeyiz.

İşte, Sayın Cumhurbaşkanının, Hükümetin, tüm evetçilerin bu sonuçları iyi okuması gerekiyor. Bu ülke hepimizin.  Hepimiz aynı gemideyiz. Gerçek manada darbe anayasasından kurtulmak istiyorsak;  yeni anayasamızın gerçek manada bir uzlaşı ile hazırlanması şart. Aksi, samimiyetsiz bir duruşun; gerçekleri örtbas eden bir niyetin tezahürü anlamına gelir ki; bu sadece Hayırcıları değil; tüm ülkeyi ilgilendirir ve sıkıntıya sokar.

Unutmayalım; bu bir horoz dövüşü değil; at yarışı değil; parti seçimi hiç değil. BU YÜZDEN MEMLEKETİN SELAMETİ; VATANDAŞLARIN DAHA FAZLA KUTUPLAŞMAMASI VE TOPLUMSAL HUZURUMUZ İÇİN UZLAŞMA ŞART. BU NOKTADA, CUMHURBAŞKANININ, HÜKÜMETİN NEFRET SÖYLEMLERİNDEN, İDAM CEZASININ GETİRİLMESİ GEREKTİĞİ YÖNÜNDEKİ BEYANLARINDAN ÇOK; OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE NEREDEYSE YARI ORANDA İNSANIN RIZASI OLMADIĞINI İDRAK ETMELERİNE VE TOPLUMSAL UZLAŞI İÇİN ADIM ATMALARINA İHTİYACIMIZ VAR.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.