Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

ASİ KIZLARA UYKUDAN ÖNCE HİKAYELER

Geçtiğimiz günlerde öğretim görevlisi hukukçu bir arkadaşım önermişti kitabı. Kitabın adı: “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler”.

Kitabın tanıtım yazısı ise şöyle: “Denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan kadınların hikâyeleri bunlar. Prenslerini bekleyen değil, kaderlerini ellerine alan prenseslerin hikâyeleri... Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler; yüz asi kadının, Sally Nixon, Cristina Portolano, Sarah Wilkins, Barbara Dziadosz gibi dünyanın dört bir yanından altmış asi kadın tarafından çizilen olağanüstü illüstrasyonlarla renklenmiş hayatları... Bildiğimiz dünyanın bilmediğimiz gerçekleri... Ödüllü yazarlar Elena Favilli ve Francesca Cavallo, olağanüstü yüz kadının maceralarından derledikleri masalsı gerçeklerle, okuyucuları keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Günün herhangi bir anında açıp okuyacağınız, elinizin altında bulunduğunda kendinizi iyi hissedeceğiniz, kızınıza anlatacağınız gerçek hayat hikâyelerinin masalsı versiyonu. Nesilden nesile annelerin kızlarına hediye edebileceği, ilham verici bir kitap. Aslında bir çocuk kitabı olarak tasarlanan çalışmayı, hep kitap “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde her yaştan genç kıza bir hediye” olarak yayımlıyor.”

Kitap aslında genç kızlara hitap ediyor. Her biri çok farklı alanlarda başarılı olmuş, çevresine ve tüm dünyaya ilham vermiş 100 kadının hikayesini; genç kızların ve kız çocuklarının anlayabileceği bir dil ve üslupla aktarıyor kitap.

Kanaatimce bu ve bunun gibi benzeri projeler çok anlamlı. Özellikle kız çocuklarına bu zamana kadar anlatılan masallar, hikayeler ve içerikleri düşünüldüğünde; bu gibi projelerin önem ve amacı daha iyi idrak edilebiliyor. Şöyle ki; bildiğiniz üzere bu zamana kadar anlatılan masalların hemen hemen hepsinde genç kızların hayatları her defasında ya çok yakışıklı bir prensle; ya da olağanüstü güçlere sahip bir masal kahramanı ile değişiyor. Ne var ki; bu kızlara aslında bilinçaltında verilen mesaj hayatta sadece bir erkeğin yardımı ve desteğiyle mutlu olabilecekleri, her zaman prenses gibi davranmaları gerektiği ya da kadınların meslekleri ile değil de toplumsal hayatta sadece ev işleri ve çocuklarının bakımıyla var olabildikleri şeklinde ne yazık ki.

Oysa ki, genç kızların ya da genç erkeklerin ilham alması gereken hikayeler gerçek manada toplumsal barışa, insana, ilime ve bilime yön veren kimselerin hikayeleri olmalı diye düşünüyorum. Bu bakış açısının özellikle de Türkiye gibi ataerkil toplumlarda küçük yaşlardan başlayarak çocuklara ve gençlere kazandırılmasının/aşılanmasının oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.

Çocuklarımız fantastik karakterler ve prenseslerden ziyade gerçek kahramanların hikayelerinden ilham almalı. Kız çocukları sadece büyüdüklerinde bir prenses değil de; bir mühendis, bir bilim kadını, bir sanatçı, bir siyasetçi ya da bir aktivist olmayı da hayal edebilmeliler. Aynı şekilde büyüdükleri zaman zengin bir erkekle evlenmek ya da sadece ev işleriyle uğraşmak yerine toplumsal hayata istedikleri ölçüde katılmayı ve varoluşlarını devam ettirmeyi amaçlamalılar. İşte bu kitap; bunu hedefleyen, toplumsal öğretilere karşı çıkan, aynı zamanda da topluma yön veren 100 kadının hikayesini bizimle paylaşıyor. Şiddetle tavsiye ederim. Hem size hem de çevrenizdeki küçük kadınlara…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.