depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

Av. Cansın ÖZEL ALTINEL

CEZAEVLERİNDE ÖLÜM

Geçtiğimiz günlerde Ordu Efirli E Tipi Cezaevinde bir mahkumun boğazını keserek intihar ettiği haberini okudum. Ne var ki, cezaevlerinde yaşanan intihar olaylarının mutlaka araştırılması gerektiği düşüncesindeyim. Zira, cezaevlerinde yaşanan ölüm olaylarının sebebinin (her zaman olmamakla birlikte, çoğunlukla) bir intihardan çok cinayet olduğu ciddi yürütülen soruşturma ve kovuşturmaların sonucunda ortaya çıkıyor. İşte, benim tam da üzerinde durmak istediğim husus bu.

Ne yazık ki, ülkemizde özellikle de belirli suç tiplerinde mahkum olan kişilerin de yaşama haklarının olduğu unutuluyor ve özellikle de cinsel suçlardan hükümlü mahkumların, cezaevlerinde bir başka mahkum ya da cezaevi görevlileri tarafından darp edilmesi, işkenceye maruz bırakılması gibi insanlık suçları suç olarak kabul edilmiyor. Bu haberi okuyan vatandaşlar: “oh olsun” derken; olayı soruşturmakla görevli polis ve savcılar suçu örtbas edebiliyor.

Önceki yazılarımda da mevcuttur. Ben bu fikirlerimi dile getirirken; bazılarınız özellikle de cinsel suçtan hükümlü mahkumların yaşama hakları olmadığından; başına gelenleri hak ettiğinden vs. bahsediyor. Hatta: “Senin yakınının başına gelse, sen ne yaparsın?” diye sitem ediyorlar. Elbette, hepimiz insanız ve bazen mantığımıza değil duygularımıza göre karar verebiliyoruz. Ben de, böyle bir travma yaşadığımı düşündüğümde, buna sebep olanların en ağır şekilde bedelini ödemesini arzu edebilirim. Ama bu beni haklı kılmaz. Zira, hukuk bu yüzden var. Benim de, sizlerin de öç alma duygusunu tatmin edecek düzeyde devlet tarafından öngörülen ceza ve diğer yaptırımların layıkıyla uygulanması bu yüzden çok önemli.

Ama derseniz ki: “Avukat hanım, devlet yeterince ceza vermiyor.” İşte onu hep birlikte eleştirelim, tartışalım.

Peki, şimdi ben size soruyorum. Bir de ters örneği düşünelim. Bir yakınınızın ağır bir suç işlediğini, hüküm giydiğini ve cezaevinde cezasını çekerken başka bir mahkum ya da görevli  tarafından katledildiğini varsayalım. Bu ailenin yaşadığı da bir travma değil mi? Yoksa yakını o suçu işlediği için ailesi de bu travmayı hak mı ediyor? Bence, iyi düşünün. Empati kurun.  Emin olun, sağduyulu ve vicdan sahibi bir mahkum yakını, (özellikle de yakını yüz kızartıcı ve cinsel suçlardan mahkum olmuş ise) onun cezaevinde cezasının infaz edilmesinden rahatsız olmaz. Ama, katledilmesi, en az mahkumun işlediği suç kadar ağırdır ve cezalandırılması gerekir. Çünkü, mahkumlar  bir devlet kurumu olan cezaevlerine cezalarının infazı için emanet edilirler. Ve devletin, emanetine sahip çıkması; çıkılmadığında da ilgililer hakkında gerekli yaptırımları uygulaması gerekir.

Kısa süreli meslek hayatımda öğrendiğim bir şey var. İnsanların suç işlemesi zannedilenin aksine hiç de zor değil. Sevgisizlik, eğitimsizlik, psikolojik rahatsızlıklar ve özellikle de cinselliğin toplumuzda tabu olduğu düşünüldüğünde temiz dünyaya gelen bir bebeğin, bir caniye dönüşmesi kaçınılmaz olabilir.

Bu nedenle, her ne kadar suçlu da olsa, esasında bir devlet kurumuna (cezasının infaz edilmesi amacıyla) emanet edilen bir mahkumun yeterince korunamaması ve sonrasında da olaya karışanların soruşturulmamasından öncelikle bir insan, sonrasında da bir hukukçu olarak rahatsızlık duyuyorum.

Bunları ifade ederken de; ağır bir suça karıştığı somut ve şüpheden uzak delillerle ispat edilmiş bir kişinin, yargılandıktan sonra beraat etmesi, çeşitli aflardan yararlanması ya da hak ettiğinden daha az ceza almasına da karşı olduğumu bir kez daha beyan edeyim.

Aslında konu çok karışık değil. İnsan hakları tüm insanları kapsar. İyi insanları da; kendimizce “kötü” olarak adlettiklerimizi de. Ve “yaşama hakkı” en önemli ve birincil insan hakkıdır. Bu yüzden, mahkumların intihar olaylarının titizce araştırılması, soruşturulması ve bu suçta parmağı olan (devlet memurları da dahil) herkesin  hak ettiği cezayı almasını gerekli ve önemli görüyorum. Unutmayalım, toplumda suç işleyenlere yaptırım uygulaması gereken merciiler bağımsız mahkemelerdir. Eğer ceza sisteminde bir eksiklik varsa da; kişisel intikam almak ya da sadece sözde kahraman ilan edilmek için suç işlemek yerine, sisteme katkı sunacak çalışmalar içinde olmak çok daha verimli olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.